Nagy a baj.
Egy orvos már “járványként” beszél arról a még meg nem értett jelenségről, hogy rohamosan nő a fiatalok rákos megbetegedése. Katalin hercegné sem tartozott a veszélyeztetettek csoportjába, hiszen nála egészségesebben már élni sem nagyon lehet. Az ő esete is rávilágít arra a világszintű problémára, ami előtt egyelőre az orvosok is értetlenül állnak.
A walesi hercegnőről szóló híreket követően egy sebész azt mondta, hogy az ok olyan tényező lehet, amelyet még fel kell fedezni. Andrew Beggs professzor, kolorektális sebész tanácsadó és a Birminghami Egyetem vezető klinikai munkatársa azt mondta: “Lehetséges, hogy van egy ismeretlen környezeti tényező, amelyet a kiterjedt kutatások ellenére sem észleltünk.” Hozzátette: „A rák fiatal korban egyáltalán nem ritka. Egy klinikát vezetek, ahol egyre több 40 év körüli embernél diagnosztizálnak rákot.”
Ismerünk más hírességeket, akik 50 év alattiak és rákosak voltak. A Fekete Párduc színésze, Chadwick Boseman nem tudta legyőzni a súlyos diagnózist. Másokat jelenleg kezelnek a betegséggel, például Oliva Munn színésznőt, akiről 43 évesen nemrégiben derült ki, hogy mellrákja van. Sofia Vergara, a Star Wars színésze, Ewan McGregor és Kylie Minogue énekesnőnél is rákot diagnosztizáltak 50 éves koruk előtt, és a lista hosszú.
Kapcsolódó cikk
Itt a vége, kiderült a titok Katalin hercegné betegsége körül – Sokkolta a világot a bejelentése
Megkezdődött a kemoterápiás kezelése.
Az Egyesült Királyságból származó adatok azt mutatják, hogy míg a rákos megbetegedések minden korcsoportban növekedtek, a fiatalok körében sokkal gyorsabban. A Cancer Research UK (CRUK) szerint a fiatalabb britek (25-49 évesek) előfordulási aránya jelenleg 162,4 eset/100 000 ember évente. Ez 22%-kal több, mint az 1990-es években. Összehasonlításképpen, a 75 év felettiek aránya, akik az Egyesült Királyságban a rákos megbetegedések körülbelül felét teszik ki, mindössze 9 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban.
Dr. Shivan Sivakumar, a Birminghami Egyetem onkológusa “járványnak” nevezte a helyzetet. Azt mondta: „Jelenleg a fiatalok (50 év alattiak) rákos megbetegedése járványszerűen terjed. Ennek oka nem ismert, de azt látjuk, hogy egyre több beteg kap gyomorrákot.”
Kapcsolódó cikk
Nagyobb lehet a baj, mint sejtettük? Katalin hercegné a saját családja előtt is titkolózik betegségéről
Egyre több a furcsaság az egészségi állapota körül.
Carol Sikora professzor, egy világhírű onkológus több mint 40 éves tapasztalattal az év elején azt mondta a MailOnline-nak, hogy a szakértőknek fogalmuk sincs, mi okozza a hasnyálmirigyrák előfordulásának növekedését, különösen a fiatal nők körében. „Az az igazság, hogy nem tudjuk! “A rák okai sok évvel azelőtt be vannak zárva a lakosságba, hogy nyilvánvalóvá válnának” – mondta. Sikora professzor azt is megosztotta, hogy a növekedés évek óta megfigyelhető, és a szakértők számos okot gyanítanak. „Ennek semmi köze a Covid-hoz vagy a vakcinákhoz – jóval azelőtt kezdődött. Úgy gondolom, hogy ez valószínűleg az életmódbeli változásoknak köszönhető – elhízás, magas zsírtartalmú étrend, mozgásszegény életmód, egész napos íróasztalnál ücsörgés és természetesen jobb diagnosztika” – teszi hozzá a professzor.
Úgy tűnik, hogy a fiatalok körében a rák előfordulása tekintetében nemek közötti különbségek vannak. A CRUK adatai azt mutatják, hogy a negyvenes éveik elején járó nőknél, mint Kate-nél, kétszer nagyobb az esélye a rák kialakulásának, mint az azonos korú férfiaknak. A különbség némileg kiegyenlítődik a britek életkorával, a férfiaknál nagyobb valószínűséggel diagnosztizálják 60 éves koruktól.
Kapcsolódó cikk
Nagy-Britannia a fiatalok körében tapasztalható rákos megbetegedések növekvő arányát tekintve nem kivételes, világszerte hasonló arányokat tapasztalhatunk. A British Medical Journalban tavaly megjelent tanulmány szerint a korai rákos megbetegedések száma 1990 és 2019 között 79 százalékkal nőtt világszerte. A szakértők azt is jósolják, hogy 2030-ra még tovább, további 31 százalékkal nő a rákos megbetegedések száma a fiatalok körében.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Ausztráliában diagnosztizálták a legtöbb korai rákot a világon, 2022-ben ez az arány 135/100 000 fő. Új-Zéland a második a 100 000-re jutó 119 esettel a fiatalok körében.
A fő kockázati tényezőként a magas vörös hús- és alacsony gyümölcstartalmú étrendet, valamint a magas alkohol- és dohányfogyasztást említették. A szakértők korábban összefüggésbe hozták az ilyen feldolgozott ételek nyugati világban az 1950-es évektől kezdődő térnyerését a táplálkozással összefüggő rákos megbetegedések, például a bélrák számának növekedésével a fiatalok körében.
A CRUK szerint évente több mint 375 000 rákos megbetegedést diagnosztizálnak Nagy-Britanniában, ami naponta 1000-nek felel meg. Közülük körülbelül 100 50 év alattiak közé tartozik.
Kapcsolódó cikk
Katalin hercegné így fejezte ki szolidaritását Ukrajna felé
Öltözékével is üzent.