De a víz pH-értéke sem mindegy. Ha inkább savas kémhatású (0<7,0 pH-nál alacsonyabb értékű), akkor az savas kávét eredményez, míg a lúgos kémhatású (7,01-14 közötti pH-értékű) víz felhasználásának az eredménye egy unalmas ízvilágú kávé lesz.
Ez azt jelenti, hogy bármennyire is jó minőségű az a Dallmayr szemes kávé, amit a KávéVerzum kínálatából szereztél be, előfordulhat, hogy a víz megakadályozza, hogy teljes mértékben kihasználd a benne rejlő lehetőségeket.
Konstatáljuk a lehetőségeket!
Kezdjük a sort a szűrt vízzel! Hazánkban ugyan a legtöbb helyen jó minőségű a csapvíz, de ahhoz, hogy az íze is kellemesebb legyen, érdemes speciális vízszűrőt használni. Ez ugyanis megtisztítja a vizet a nagyobb szennyeződésektől, miközben a természetes ásványianyag-tartalma megmarad, ami a következő főzetnél teltebb ízt eredményez.
Aztán ott van még a desztillált és a fordított ozmózissal tisztított víz is, de ezek használatát a szakértők nem szívesen javasolják, mivel a kávé alulkivonatolt lesz tőlük.
De az sincsen kizárva, hogy saját kávévizet készíts. Nagyon sok olyan recept létezik ugyanis, amelyet saját kezűleg is elkészíthetsz azáltal, hogy gyártasz egy magnézium-, valamint egy szódabikarbóna-oldatot, ezeket pedig egymással és ioncserélt vízzel vegyíted. Az előbbihez szükséged lesz 1 liter desztillált vagy tisztított vízre, amelyben 2,5 g Epsom sót kell feloldani. Míg az utóbbi esetében oldj fel 1 liter desztillált vagy tisztított vízben 1,7 étkezési szódabikarbónát!
Különféle receptúrák
Ahhoz, hogy 1 liter SCA specifikációk szerinti kávévizet kaphass, keverj össze 40,1 g szódabikarbóna-oldatot 68,6 g magnéziumoldattal és 891,3 g desztillált vagy tisztított vízzel.
A Scott Rao-féle kávévíz viszont az SCA recepthez képest már magasabb magnézium tartalommal rendelkezik. Az elkészítéséhez 50,1 g szódabikarbóna-oldatra, 75,7 g magnéziumoldatra és 874,2 g desztillált vagy tisztított vízre van szükség.
Utolsóként pedig a Melbourne receptet említenénk, amely a hosszú filterkávékhoz, cuppinghoz vagy sötét pörkölésű kávéból készült eszpresszókhoz javasolt, mivel egy nagyon lágy vizet eredményez. 1 liter mennyiséghez szükség van 11,5 g szódabikarbóna-oldatra, 23,7 g magnéziumoldatra és 964,8 g desztillált vagy tisztított vízre.
Még akkor is, ha a lakóhelyeden lévő csapvizet megfelelő minőségűnek tartod a kávéfőzéshez, mindenképpen azt javasoljuk, hogy egyszer próbáld ki ezeknek a receptúráknak a valamelyikét!
Ha nem érzel köztük különbséget, akkor az ízintenzitást az őrölt kávé mennyiségének növelésével és csökkentésével szabályozhatod. Amennyiben viszont érezhetően nagy a különbség a két kávé között, akkor mindenképpen tanácsos beszerezni egy vízszűrő berendezést, vagy áttérni a fenti receptek állandó használatára.