Talán ez volt az az időszak is, amikor az ajándékötletek közül a kávé volt az egyik legkelendőbb, hiszen ennek fogyasztása is szorosan kapcsolódott az akkori kultúrához. De most térjünk rá egy kicsit bővebben arra, hogy miért is lett ilyen népszerű a kávé, amiről a Caffé Perté oldalán is olvashatunk.
A 17-18. századbeli kávézók
Bécsben is voltak kávézók, amelyek nagy hatással voltak a magyar kulturális életre. Bécset követte Németország és Olaszország is, hiszen egyre szélesebb körben vált népszerűvé a nedű fogyasztása. Az európai kávéházak a társadalom középpontjába kerültek, hiszen szinte minden találkozót ide szerveztek meg.
Az első kávézók közé tartozott a Blasius Cavesieder, illetve a Blázsó is. Először még vándor kávésként rótták az utcákat és így értékesítették a kávét, majd megnyitották a kávéházaikat. A kávé fogyasztása mellett lehetőséget kínáltak a játékra is, hiszen biliárdozni és dominózni is lehetett. Különféle hűsítőket is felszolgáltak, de többnyire csak a kereskedők és a polgárok találkozóhelyei voltak.
A diákok számára fenntartott helyeket csak az 1780-as években nyitották meg és végül a 18. század végére a kávéházi kultúra rohamos fejlődésnek indult. Pesten a Kemnitzer kávéház az ifjúság fontos gyülekezőhelye lett, majd ezt követte a Pesti Polgári Kávéfőző Társaság megalakulása.
Az 1800-as évek vége felé fedezték csak fel, hogy létezik a robusta kávé is, amely az arabica mellett szintén elérhetővé vált. A robusta fajtából sokkal többet tudtak termelni, ezért sokkal megfizethetőbb is volt. Az igazi verseny ekkor vette kezdetét, hiszen egyre többen kávéztak és a kávékészítés technológiáját is fejleszteni kellett.
Mi történt a 19. és a 20. században?
Ebben az időszakban Budapesten már közel 500 kávéház üzemelt, ahol az irodalom nagy alakjai találkozhattak. Ezek közül érdemes megemlíteni a nagy múlttal rendelkező New York Kávéházat, amely még ma is üzemel. Egy másik, szintén mind a mai napig fennálló kávéház a Múzeum Kávéház, ami ma is sok külföldi turistát vonz.
A tágabb baráti és szakmai csoportok ezekben a vendéglátó egységekben gyűltek össze és vitatták meg az éppen aktuális politikai és kulturális élet eseményeit, az orvosok és a tanárok itt olvasták el a különféle folyóiratokat és tanulmányozták a lexikonokat.
A New York Kávéház
Az 1894-ben alapított kávéházban találkoztak az akkori Pesti Napló, a Nyugat és az Est-Lapok szerkesztői. Törzsvendég volt Heltai Jenő és Szinyei Merse Pál is. A híres vendégek közül nem hagyhatjuk ki Josephine Baker és Thomas Mann nevének megemlítését sem.
Ezt a kávéházat is roppant fényűzően rendezték be már abban az időben is, hiszen a nagypolgári neobarokk stílus ekkor vált nagy divattá.