Mutasd a bélflórád, megmondom mi a bajod!
A kissé meglepő kijelentés mögött valóban komoly igazságokat fedezhetünk fel, hiszen nagyon sok betegség, panasz hátterében a felborult egyensúly állhat, ami jó hír, ugyanis az egészségünk javítását a bélrendszerünkben kell megkezdenünk. Változtathatunk a táplálkozásunkon, az életmódunkon, ehhez persze ismernünk kell a beleinkben élő baktériumközösségeket, a Mikrobiom diagnosztika minderre módot kínál.
Elsőként tisztázzuk, hogy mit is jelent a kifejezés maga: mindannyiunkban megtalálható egy láthatatlan mikrovilág, mondhatni a vírusok, baktériumok, gombák életközössége, amelyek a szervezetünkben laknak. A bélrendszerünkben, az orrgaratunkban, a szájüregünkben és még sorolhatnánk. A mesékben sem véletlenül illusztrálják a jó baktériumokat. Általában a bélmikrobiomra fókuszálunk, mivel szoros összefüggés áll fenn közte és a testünk többi része között, még a központi idegrendszer is érintett.
A mikrobiom egyensúlyának felborulása
Rengeteg minden hatást gyakorolhat rá, bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok, az elfogyasztott ételek, a stressz-szintünk, az életmódunk, a környezetünk, az alvásunk minősége.
Ami pedig a bélmikrobióta funkcióját illeti, részt vesz a kórokozók elleni harcban, azaz megakadályozza a megtelepedésüket, emellett a szervezetünk számára hasznos anyagcsere-termékeket állít elő, például gyulladáscsökkentő anyagokat, vitaminokat. Alapvető funkciók szabályozásában is közreműködik. Mondhatni az egész testünkre befolyással van, ezáltal a károsodása, a nem megfelelő egyensúly esetén számos probléma léphet fel.
Gondoljunk bele a jó és a rossz baktériumok arányába, ha ez kedvezőtlenül változik, máris meggyengül a “védőrendszer”, és teret enged a kórokozóknak, parazitáknak, gombáknak. Ezzel összhangban gyengül az immunrendszer, és egyéb működési zavarok léphetnek fel.
Nagyon sok kutatást végeztek ezzel kapcsolatban, és nem véletlenül tárták fel a mikrobiom és az élettani folyamatok közötti összefüggést. A bélbaktériumok összetétele, aránya még az agyi funkciókra is hatással lehet.