Családi kedvezmény
Az szja mértéke 15%, alapja pedig az adóköteles bevételből megállapított jövedelem. Lehet csökkenteni bizonyos kedvezmények igénybevételével. Az adóoptimalizálás során igénybe vehető például családi kedvezmény, amely az összevont adóalapot csökkenti. A mértéke attól függ, hogy a magánszemély hány gyermek után jogosult családi pótlékra.
Azt is számításba kell venni, hogy a családban hány olyan eltartott él, akit figyelembe kell venni a családi pótlék meghatározásakor. Nemcsak házastársak vehetik igénybe ezt a kedvezményt, hanem élettársak is.
Első házasok kedvezménye és 25 éven aluli fiatalok kedvezménye
Az első házasok kedvezményével is lehet csökkenteni a személyi jövedelemadó mértékét. Ezzel a lehetőséggel akkor is lehet élni, ha valaki jogosulttá válik például várandósság miatt a családi kedvezményre. Érvényesítésére a házasságkötést követő hónaptól 24 hónapon át van lehetőség. Fontos feltétel, hogy legalább az egyik félnek ez legyen az első házassága.
A 25 éven aluli fiatalok kedvezménye lehetőséget teremt az összevont adóalap csökkentésére. A kedvezmény a jogosultsági hónapokban megszerzett összevont adóalapba tartozó bérrel és más, nem önálló tevékenységből szerzett jövedelemmel szemben számolható el. Jogosultsági hónapként kizárólag azok a hónapok vehetőek figyelembe, amelyekben a fiatal a 25. életévét még nem töltötte be.
Négy- vagy többgyermekes anyák szja-mentessége és személyi kedvezmény
A négy- vagy többgyermekes anyák szja-mentességével is csökkenthető a személyi jövedelemadó. Ennek a kedvezménynek az a feltétele, hogy az anya négy vagy több gyermeket neveljen, vér szerinti vagy örökbefogadó szülő legyen, illetve legyen jogosult a gyermekekre tekintettel családi pótlékra.
Továbbá a személyi kedvezménnyel is csökkenthető az szja mértéke. Ezzel a lehetőséggel különféle betegségek esetén lehet élni, melyek kormányrendeletben vannak rögzítve. Személyi kedvezmény vehető igénybe többek között az endometriózis, a mellrák, a petefészekrák, a méhnyakrák, a hererák, valamint a hallási fogyatékosság, a látási fogyatékosság és az elzáródást okozó érbetegségek esetén.