Mire kell figyelni?
Mindenekelőtt fontos, hogy alaposan tervezzük meg a berendezést, hiszen ez kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy a beruházás viszonylag rövid idő alatt megtérülhessen. Az első, hogy mérjük fel a háztetőn rendelkezésre álló területet, valamint a fekvést, így meghatározhatjuk, hogy mekkora méretre és milyen elrendezésre lesz szükség. A feladathoz minden esetben szakember segítségére lesz szükségünk. Az ST Solar napelem rendszer telepítő cég weboldalán erről is szó esik.
Ezt követően jöhet az optimális hely kiválasztása. A napelemeknek délre kell nézniük ahhoz, hogy a lehető legtöbb napsütés érje őket. Amennyiben nincsen délre néző tető, akkor igyekezzünk a lehető legtöbbet kihozni belőle. Nem probléma, ha keleti vagy nyugati irányba néz, viszont kevésbé lesz hatékony, így a megtérülési idő is hosszabb lesz.
Amennyiben van lehetőségünk, mindenképpen használjunk akkumulátort a napelem rendszerrel előállított energia tárolására. Ennek köszönhetően éjszaka és felhős időben egyaránt használhatjuk a napelemek által megtermelt elektromos energiát. Jó megoldás ezzel kapcsolatban, ha olyan háztartási gépeket használunk, amelyek energiatakarékosak, így csökkentve az energiafelhasználásunkat.
Végezetül fontos szempont a rendszer hatékony működéséhez, hogy a paneleket folyamatosan tisztítsuk és karbantartsuk. Az inverterhez tartozó applikációkon ellenőrizhetjük az esetleges hibákat és problémákat, amiket aztán azonnal ki is tudunk javítani. A napelem rendszer telepítése és működtetése hosszú távon megtakarításokat, valamint környezeti előnyöket egyaránt hozhat. De csak akkor, ha sikerül kihozni a rendszerből a legtöbbet.
Hogyan zajlik a tervezés?
Melyik a jobb: hálózatra kapcsolt vagy szigetüzemű?
Ha az előbbi mellett döntünk, akkor a megtermelt energiát betápláljuk az áramszolgáltató felé, ráadásul nem lesz szükség töltésvezérlőre sem. Mindössze az inverter elhelyezésére kell gondolnunk, a hálózati energiát pedig korlátlanul felhasználhatjuk. Ez a változat általában 10-15 éven belül megtérül, így ha ez egy lényeges szempont a számunkra, akkor érdemes ezt választani.
A szigetüzemű rendszer a megtermelt energiát akkumulátorokban tárolja el, ami azt jelenti, hogy teljes mértékben függetlenek vagyunk a szolgáltatótól. Az akksi energiaszintjét egy töltésvezérlő szabályozza, de minden esetben gondolni kell az inverter mellett az akkumulátorok megfelelő tárolására, valamint a helyigényre. A felhasználható energia csak annyi, amit magunk megtermeltünk, se több, se kevesebb. A téli időszakban viszont nem termel maximális szinten, amivel nem árt időben számolni. Az is tény, hogy ez a változat lassabban térül meg, hiszen 50, de akár 70 százalékkal is drágább lehet, mint a hálózatra kapcsolt rendszer.