Az ausztrál Tame Impala 5 évvel ezelőtt szinte a semmiből bukkant fel a zenei színtéren, rendkívül minőségi gitárzenét produkálva. A 2 évvel későbbi folytatással aztán még tovább emelték azt a bizonyos lécet, egyben elmozdulva egy pszichedelikusabb rockzenei irányzat felé. A formálódás napjainkban is zajlik és ennek reprezentatív lenyomata az idén kiadott Currents című lemez.

A Tame Impala 2010-es színre lépése egy 21. századi pszichedelikus rock színtérnek ágyazott meg, és tette mindezt bármiféle bizonytalanság vagy kétely nélkül, a műfaj velejét megmutatva a modern kor gyermekének. Ez a kockázatvállalás, melyet a múltba való visszanyúlás magában hordoz, önmagában is kiemelte az ausztrál bandát a zeneipar egyre sűrűbb, kommersz mocsarából. És akkor az általuk produkált zenéről még nem is esett szó, melyen keresztül utat nyitottak egy más, igényesebb popularitás felé.

Tame Impala – Let It Happen (Official Audio)

Listen to ‘The Slow Rush’ now: https://TameImpala.lnk.to/TheSlowRushID Listen to more Tame Impala: https://TameImpala.lnk.to/TameImpalaID See Tame Impala on …

Az igazi áttörést a 2012-es Lonerism album hozta el, melyet a kritika is egyöntetűen magasztalt. Több alkalommal az év lemezeként emlegették, s nem kizárólag az underground felületeken is. Ez is jól mutatta, hogy a Tame Impala egyfajta zászlóshajóként lassan utat talál a mainstream tengerén az általuk megálmodott szép új világ felé. Én is ebbe a korongba futottam bele először, mellyel azonnal zsebre is vágtak. Ebből fakadóan izgatottan várhattuk az idén kiadott legújabb lemezt, mely a Currents címet kapta.

A megjelenést kísérő interjúk és nyilatkozatok során Kevin Parker, a frontember többször hangoztatta, hogy egyáltalán nem ellensége a popnak.

Sőt, már a korábbi munkáit is annak tekinti. Ez persze sokaknál vita tárgyát képezheti. És mivel a multiinstrumentalista Parker ezúttal teljesen egyedül végezte az album körül zajló összes munkálatot, ez a szemléletmód erősen rányomta a bélyegét a Currents dalaira.

Az előző lemezekhez képest rengeteg minden változott. A kezdeti gitárközpontú zenét 2012-ben szintetizátorokkal házasította össze, majd 2015-ben a gitárokkal szakítva, hóna alá kapta a billentyűsöket és az old-school pop felé vette az irányt. Persze ez nem jelenti azt, hogy a pszichedélia lekerült az asztalról, csupán más hatások szolgálnak társaként. A korábbi lemezekhez képest még egy nagy változás történt: a vokál előtérbe kerülése. A megszokott visszhang alá temetettséget felváltotta az előre tolt, határozott énekhang. Ez leginkább annak tudható be, hogy Parker hangja rengeteget fejlődött, sokkal magabiztosabban szerepel a mikrofon mögött is.

Tame Impala / Currents
Tame Impala / Fotó: A Tame Impala hivatalos Facebook-oldala

De lássuk a dalokat, melyek alapvetően az élet mindennapi keserűségeiből táplálkoznak: szerelem, szakítás, fájdalom, továbblépés és az idő múlása mind-mind visszatérő motívumok az albumon. Ám a boncolgatás előtt még mindenképpen meg kell jegyeznem, hogy a teljes lemez egy nagy egészként működik leginkább. Nehéz egyes darabokat különválasztani, hiszen ezzel könnyen gátat vethetünk annak a masszív hangorgiának, ami elénk tárul. Azonban nem mehetünk el szó nélkül néhány kiemelkedőbb darab mellett. Ilyen például a nyitó Let It Happen , mely rögtön egyértelművé teszi, hogy ez már egy másik, ám semmiképp sem gyengébb Tame Impala. Az ősrajongóknak ijesztő lehet a diszkópopba hajló hangzásvilág (főleg az ötödik perc környékén kezd nagyon elszállni), ám kétségkívül jól összerakott, fogós darabról beszélhetünk. Az alapkoncepció a továbbiakban sem változik, sorjáznak a dallamorientált, potenciális popslágerek. A Yes I’m Changing és az Eventually lassabban folyó dallamai például remek hátteréül szolgálna egy harminc évvel ezelőtt elkövetett szombat esti lassúzásnak. Három rövidebb, egy-két perces téma is helyet kapott a lemezen.

Nangs-Gossip-Disciples trió átvezetésnek tekinthető egyes dalok között, mégis a nagy egység részei és egy percre sem szakítják meg dallamok hömpölygését.

És éppen ez a lemez másik erőssége. A minőség teljesen egyenletes. Persze vannak apróbb leülések, ám egyáltalán nem zavaróak, ráadásul alig észrevehetőek. Ilyen teljesítményre rég nem volt példa a popszíntéren, s ezért külön jár a dicséret Parker-éknek. A záróakkordként felcsendülő, hatperces New Person, Same Old Mistakes remekül keretbe foglalja a Currents egészét a maga fogósságával, zseniális váltásaival és hangulatával.

Tame Impala / Currents
Tame Impala / Fotó: A Tame Impala hivatalos Facebook-oldala

Ahogy maga a befogadó, úgy a Tame Impala is változik.

Ha valaki ezzel a lemezzel kezdi a zenekarral való ismerkedést, legalább annyira meglepődik majd a különbségen, amikor mélyebbre ásva belehallgat az első két lemezbe is.

Bátor húzás volt Kevin Parker részéről a Currents, és én hajlamos vagyok sokkal inkább szólómunkának tekinteni, mint Tame Impala sorlemeznek. De mindegy is, hiszen kijelenthető, hogy az év egyik legerősebb (pszichedelikus) poplemeze szivárgott ki a boszorkánykonyhájából. Kíváncsian várjuk a következő lépést. A popiparra mindenképpen ráfér az ilyen jellegű ráncfelvarrás.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.