Az elmúlt napok leghajmeresztőbb kulturális híre volt, hogy megkéselték a világhírű írót, Salman Rushdie-t, aki máj-, ideg- és szemsérüléseket szenvedett.
A kezdeti kritikus állapotot követően az írót néhány órával később levették a lélegeztetőgépről, sőt, már beszélni is tudott.
A támadás miatt a hétvége folyamán számos ismert személy, köztük természetesen írók is kiálltak az ügy mellett – így tett a Harry Potter-regényfolyamot jegyző J. K. Rowling is, aki azonban halálos fenyegetést kapott mindezért.
Kapcsolódó cikk
Az elnémítás kultúrája ellen szólalt fel J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushdie is
Mintegy 150 író, tudós és aktivista írta alá azt a nyílt levelet, amelyben a véleménynyilvánítás szabadsága mellett tettek hitet, és elítélték a viták korlátozását.
A Variety híre szerint az írónő mindössze két szóval kommentálta az alaphírt: „Rémisztő hírek.” Majd rövidesen hozzáfűzte: nagyon rosszul érzi magát a történtek miatt, és reméli, minden rendben lesz.
Az írónő azonnal megosztotta a meglepő választ, sőt, kijelentette: az ügyben már a rendőrség is dolgozik.
Nem ez volt persze az egyetlen fenyegetés, amit Rowling kaphatott – derült ki a Warner Bros. Discovery vasárnapi sajtóközleményéből, hiszen az így fogalmaz: “A Warner Bros. Discovery határozottan elítéli a J. K. Rowling elleni fenyegetéseket. Kiállunk mellette és minden olyan szerző, történetmesélő és alkotó mellett, aki bátran kifejezi kreativitását és véleményét. A WBD hisz a véleménynyilvánítás szabadságában, a békés párbeszédben, és támogatja azokat, akik a nyilvánosság előtt fejtik ki a véleményüket.”
Korábban a transzneműekkel folytatott vitája miatt került célkeresztbe az írónő.
Kapcsolódó cikk
Ugye, nem akarunk elnémítani mindenkit, aki nem ugyanazon a véleményen van, mint mi?
A gyors és átgondolatlan ítélkezés nem újdonság a közösségi média precízen megkonstruált világában. Előfordul azonban, hogy a kritikus tömegnek nem tűnik fel, hogy megfosztják az elnémított személyt a véleménynyilvánítás alapvető jogától.