A szeplőket egy gén „rossz” működése okozza
A szeplők koncentrált melanin foltok, pigment fehérjék. A melanin az ultraibolya sugárzás (UV) hatására jelenik meg a bőrön. Az UV káros hatással van a bőrre, és a melanin ez ellen a károsodás ellen véd azzal, hogy besötétíti azt. Mintha a bőrünk egy napszemüveget venne fel – magyarázta a MentalFloss cikke.
És miért jellemzőbbek a szeplők a vöröshajúak bőrén? A válasz, mint sok minden másra is, például egyes esetekben még az öngyilkosság kockázatára is, a genetika. A vörös hajat és a szeplőket általában ugyanaz a gén, az MC1R okozza. Ez a gén helyezi el a melanocitákat és irányítja a pigmenteket a hajban és a bőrben egyaránt. Ha az MC1R gén szokásos módon működik, a test pigmentjeit eumelaninná alakítja, ami a fekete és barna haj- és bőrszíneket eredményezi. Ha az MC1R gén „rosszul” működik, egy ritkább emberi pigment, a pheomelanin termelését teszi lehetővé. A pheomelanin pedig vöröses hajat és a legtöbb szeplőre jellemző rozsdás megjelenést okoz. Az MC1R gén variációi felelősek a szeplők mennyiségéért is.
Még sokat lehet tanulni a szeplőkről, de egy biztos: a genetika a fő okozó
Létezik öregedésgátló? Miért öregszünk?
Mauro Santos, a Barcelonai Autonóm Egyetem evolúcióbiológusa néhány kiemelt, megoldatlan problémájával foglalkozott, a kromoszómák kialakulásától az öregedés evolúciós hatásáig.