A probléma sajnos gyógyszerekkel, különféle kezelésekkel nem orvosolható, egyedüli megoldás rá a szürkehályog-műtét. Jelen cikkünkben megnézzük, melyek ennek az igen gyakori, rutinműtétnek számító operációnak a lépései.
A szürkehályog-műtétek végzésében az orvosok nagy tapasztalattal rendelkeznek, így az eljárás teljesen biztonságos és eredményes. A fejlett technológiák alkalmazásának köszönhetően a műtét alig 10 percig tart. Altatásra nem, csupán helyi érzéstelenítésre van szükség közben. A korszerű, phacoemulsificatios technikának nevezett eljárás során a szürke szemlencsét lényegében műlencsére cserélik.
Műtétet megelőző alkalmassági vizsgálat
A szürkehályog-műtét menete mindig alapos vizsgálatokkal indul. Az operáció előtti találkozón egy 2-3 órás, mindenre kiterjedő ellenőrzés keretében határozza meg a kezelőorvos azt, hogy a páciens szemein végrehajtható-e a műtét. A vizsgálat előtti hetekben kontaktlencse viselése a megfelelő eredmények érdekében nem ajánlott, maga a procedúra pedig pupillatágítással jár, így érdemes kísérővel érkezni. Az alkalmassági vizsgálat részét képező látásélesség és szemnyomás vizsgálata mellett az orvos egyéb vizsgálatokat is elrendelhet.
Szürkehályog-műtét – a legtöbb műtéthez hasonlóan – érvényes laborleletek és EKG birtokában végezhető el, a műtét előtti feladatok közé tartozik az ezeken való részvétel is. A műtétet megelőzően történik meg a beültetendő műlencsék kiválasztása, megtervezése is, melyek teljes mértékben személyre szabottak.
Mi történik a műtét napján?
A műtét napján rövid adminisztrációt követően sor kerül a belgyógyászati és laborleletek áttekintésére, majd a konkrét eljárásra, melyet fekvő helyzetben végeznek. Miután szemcseppekkel (szúrás, injekciók és fájdalom nélkül) érzéstelenítették a szemet, a műtétet végző orvos apró bemetszést végez a látószerven, hogy aztán ultrahangos módszerrel eltávolítsa a megbetegedett szemlencsét. Ezt követően behelyezésre kerül a műlencse. A szemen ejtett seb olyannyira pici, hogy magától gyógyul. 1-2 órás, problémamentes pihenést követően haza is engedik a beteget.
Szürkehályog-műtét keretében több tipusú lencse is beültetésre kerülhet: így trifokális (vagyis kétfókuszú) vagy monofokális (egyfókuszú) lencse, valamint cilinderes korrekcióra is sor kerülhet. A kétfókuszú lencse közelre és távolra is lehetővé teszi az éleslátást, az egyfókuszú csak az egyik távolságra.
A műtétet követő kontrollvizsgálatok
A műtét más- vagy harmadnapján rögtön sor is kerül az első kontrollvizsgálatra, két hónappal utána pedig a másodikra, amelynek során ha szükséges – főleg monofokális műlencse esetén – szemüveget ír fel a szakorvos. Ezt követően elegendő évente szemorvosi vizsgálaton részt venni.
Az éleslátás szürkehályog-műtét után fokozatosan, hetek alatt alakul ki. A műlencsék élethossza tartós, így cserélni őket nem szükséges. Teljes mértékben végleges megoldást jelentenek a szürke hályog kezelésére.