A tudósok számára mindmáig rejtély maradt, mi okozta a sorozatos vulkánkitöréseket 200 millió évvel ezelőtt, ami tömeges kihalást okozott. Az új elméletek felfedhetnek valamit az emberiség végső bukásával kapcsolatban.

A bolygó durván 183 millió évvel ezelőtt egy sor pusztító vulkánkitörésen ment keresztül, amelyek a világ valaha volt legrosszabb tömeges kihalásait okozták, és üvegházhatású gázokat juttattak a levegőbe. A korai toarci óceáni anoxikus esemény (T-OAE) néven ismert halálos esemény évek óta fejfájást okozott a tudósoknak, miközben megpróbálták kideríteni a tömeges kitörések okát, írja a DailyStar.

A Science Advances című tudományos kiadványban pénteken megjelent tanulmány szerint azonban egy “még feltáratlan” elmélet végre magyarázatot adhat. Az elmélet mögött álló csapat úgy véli, hogy a kihalást a kontinensek mozgásának lassulása okozhatta. A jura korszakban bekövetkezett sebességváltozás lehetővé tehette, hogy a földalatti magma kitörjön a felszínre, és hatalmas kiterjedésű vulkáni kőzet keletkezzen, amely még ma is látható Dél-Afrikában és az Antarktiszon.

Elkezdtünk más jelentős vulkáni eseményeket is megvizsgálni, mert jó néhány történt a múltban, és megfigyeltük, hogy sok ilyen vulkáni eseménynél ugyanez történik

– mondta Micha Ruhl, a dublini Trinity College szedimentológiai adjunktusa, aki az elméletet kidolgozó csapatot vezette. Hozzátette, hogy az új elmélet segíthet a következő tömeges kihalás előrejelzésében is.
Napjainkban a kontinensek évente több centiméteres eltolódási sebességgel mozognak – ez viszonylag gyorsnak számít az óriási szárazföldi tömegeknél. Viszont évmilliókkal a T-OAE előtt is gyorsan haladtak, mielőtt lassulni kezdtek.

Az új eredmények segíthetnek kitalálni, mire számíthatunk, mivel az ember által előidézett éghajlatváltozás azt jelenti, hogy a gázok, például a szén-dioxid viszonylag rövid időn belül a légkörünkbe pumpálódnak, akárcsak a nagy vulkáni időszakokban.

A vulkanizmus, valamint a környezeti és éghajlati zavarok közötti kapcsolat nagyon fontos, mert tudjuk, hogy a vulkánok nagy mennyiségű szén- és üvegházhatású gázt bocsátanak ki a légkörbe

– mondta Ruhl, hozzátéve, hogy az elmélet a jövőben kulcsfontosságú betekintést nyújthat a bolygónkra gyakorolt ​​hatásokba.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet