Honnan tudhatod, hogy allergiás a kutyusod?
Mielőtt pánikba esnél, tudnod kell, hogy a Grandopet.hu kutyatáp kínálatában széles választékot találsz, méghozzá speciális eledeleket is beszerezhetsz.
Nézzük meg, hogy milyen jelek utalhatnak élelmiszerallergiára: amennyiben állatod elkezd agresszívan vakarózni, netán szőrhullást, foltosodást is tapasztalsz, feltétlenül kezdj el gyanakodni, hogy allergiáról van szó. Intő jel lehet még a tüsszögés, az emésztési panaszok, a könnyezés, az orrfolyás, a gyulladt bőr. Árulkodó lehet az is, ha gyakrabban vakargatja a fülét.
Az ebeknél is, ahogyan nálunk embereknél fontos elkülöníteni, hogy környezeti- vagy ételallergiáról van szó. Utóbbi esetében az eledel valamely összetevője okozza. Sokan azt gondolják, hogy kizárólag csirkére lehetnek a kutyák érzékenyek, azonban a szójafehérje is okozhat panaszt.
Mit jelent az eliminációs diéta?
Ennek lényege, hogy azokat az alkotóelemeket, amelyek a leggyakoribb allergéneknek számítanak, elkezded mellőzni az étrendjéből. Fontos, hogy minimum 2 hónapig teljesen kiiktasd. Amint tünetmentes bundás barátod, ismét visszaépítheted az étrendbe, apránként a gyanús összetevőket. Ezt hívjuk provokációs szakasznak, az ilyenkor tapasztaltakat mindenképpen jegyezd fel, hiszen ezek támpontként szolgálhatnak majd az ideális eledel kiválasztásához.
Nagyon óvatosan kell eljárni, a legjobb, ha egyeztetsz az állatorvossal is ennek kapcsán, s az ő felügyelete mellett végzed a diétát. Kizárólag fokozatosan szabad visszavezetni a problémás alkotóelemeket, különben nagyon heves reakciók tapasztalhatók.
Ilyen esetekre jelenthet megoldást a hipoallergén kutyatáp. Attól viszont nem kell megijedni, ha rovarfehérjét is látsz az összetevőlistában, ugyanis magas tápértékkel rendelkeznek, s ezenfelül kisebb az esélye, hogy allergiás reakciót váltanak ki. Még egy fontos tipp: a hidrolizált fehérjék nem stimulálják az eb immunrendszerét, mivel ezek nagyon apró darabokra vannak bontva, vagyis egy efféle összetevő nagy valószínűséggel nem okoz panaszokat sem.