Milyen felszerelést tartsunk otthon sebkezelésre?
Mielőtt a helyes sebkezelés módját ismertetnénk, szeretnénk hangsúlyozni, hogy rendkívül fontos, hogy tartsunk otthonunkban megfelelő felszereltségű elsősegélydobozt, amelynek kellékei az Értéksziget webáruház kötszer és sebellátás kategóriájából is beszerezhetők.
Az online bolt termékválasztékában minden megtalálható, ami egy házi elsősegélykészlethez szükséges. Melyek is ezek?
Felszerelésünknek tartalmaznia kell különböző méretű sebtapaszokat, kötszereket, nagy nedvszívó képességű sebtisztító párnákat és öntapadó (haft) kötésrögzítő pólyákat.
A fertőtlenítéshez legyen otthon sebfertőtlenítő oldat, illetve léteznek olyan speciális seböblítők is, amelyek antimikrobiális hatóanyagot is tartalmaznak, így egyidejűleg teszik lehetővé a fájdalommentes tisztítást és a fertőzés megelőzését.
A szilánkok sebből történő eltávolításához szükségünk lesz anatómiai csipeszre is.
A helyes sebkezelés folyamata
Természetesen sokfajta seb létezik. Lehet akut vagy krónikus (fekély). Utóbbi esetben a seb 6 héten belül nem kezd gyógyulni. Anatómiailag egy seb lehet felületes (csak hámhiány, részleges bőrhiány), vagy mély (a bőr alatti szöveteket is érinti), vagy üreges. Jellegzetessége szerint pedig lehet száraz, nedves és váladékozó.
Akármilyen sebbel is van dolgunk, a sebkezelés szakaszai nagyjából megegyeznek. Az első feladat a seb kitisztítása és fertőtlenítése. Nagyon fontos, hogy minden idegen anyagot és szennyeződést kíméletesen távolítsunk el a sebből és annak közvetlen környékéről. Ezzel megelőzhetjük a seb elfertőződését.
Régen erre szívesen használtak különböző alkoholos oldatokat. Ne tegyük, mert azok késleltethetik a sebgyógyulást. Kerülendő a sebhintőporos kezelés is, ugyanis a hintőpor elzárja a sebtől az oxigént, ezzel szintén lassítja a gyógyulás folyamatát. Használjunk inkább a modern sebtisztítókat és fertőtlenítőket!
Ezután következik a seb lefedése. Ne hagyjuk szabadon a sebet! Közkeletű tévhit, hogy a szabadon hagyott seb, levegőt kap, szárad, netalán még napsütés is éri, akkor gyorsabban gyógyul. Sajnos ez nem igaz, mivel a regenerációs folyamatok számára nedves sebkörnyezetre van szükség, másrészt a fedés (kötszer) védi meg a sérülést a kórokozóktól és az elfertőződéstől.
Aki csak teheti, használjon sebfedésre modern kötszereket: ezek bár drágábbak a klasszikusokhoz képest, de sokkal hatékonyabbak.