A mindennapi életben gyakori, hogy a háztartási munkák, barkácsolás vagy sportolás közben kisebb-nagyobb balesetek következnek be. Ezek során könnyen szerezhetünk sebeket, melyek megfelelő ellátásról otthon is gondoskodhatunk.

Milyen felszerelést tartsunk otthon sebkezelésre?

Mielőtt a helyes sebkezelés módját ismertetnénk, szeretnénk hangsúlyozni, hogy rendkívül fontos, hogy tartsunk otthonunkban megfelelő felszereltségű elsősegélydobozt, amelynek kellékei az Értéksziget webáruház kötszer és sebellátás kategóriájából is beszerezhetők.

Az online bolt termékválasztékában minden megtalálható, ami egy házi elsősegélykészlethez szükséges. Melyek is ezek?

Felszerelésünknek tartalmaznia kell különböző méretű sebtapaszokat, kötszereket, nagy nedvszívó képességű sebtisztító párnákat és öntapadó (haft) kötésrögzítő pólyákat.

A fertőtlenítéshez legyen otthon sebfertőtlenítő oldat, illetve léteznek olyan speciális seböblítők is, amelyek antimikrobiális hatóanyagot is tartalmaznak, így egyidejűleg teszik lehetővé a fájdalommentes tisztítást és a fertőzés megelőzését.

A szilánkok sebből történő eltávolításához szükségünk lesz anatómiai csipeszre is.

A helyes sebkezelés folyamata

Természetesen sokfajta seb létezik. Lehet akut vagy krónikus (fekély). Utóbbi esetben a seb 6 héten belül nem kezd gyógyulni. Anatómiailag egy seb lehet felületes (csak hámhiány, részleges bőrhiány), vagy mély (a bőr alatti szöveteket is érinti), vagy üreges. Jellegzetessége szerint pedig lehet száraz, nedves és váladékozó.

Akármilyen sebbel is van dolgunk, a sebkezelés szakaszai nagyjából megegyeznek. Az első feladat a seb kitisztítása és fertőtlenítése. Nagyon fontos, hogy minden idegen anyagot és szennyeződést kíméletesen távolítsunk el a sebből és annak közvetlen környékéről. Ezzel megelőzhetjük a seb elfertőződését.

Régen erre szívesen használtak különböző alkoholos oldatokat. Ne tegyük, mert azok késleltethetik a sebgyógyulást. Kerülendő a sebhintőporos kezelés is, ugyanis a hintőpor elzárja a sebtől az oxigént, ezzel szintén lassítja a gyógyulás folyamatát. Használjunk inkább a modern sebtisztítókat és fertőtlenítőket!

Ezután következik a seb lefedése. Ne hagyjuk szabadon a sebet! Közkeletű tévhit, hogy a szabadon hagyott seb, levegőt kap, szárad, netalán még napsütés is éri, akkor gyorsabban gyógyul. Sajnos ez nem igaz, mivel a regenerációs folyamatok számára nedves sebkörnyezetre van szükség, másrészt a fedés (kötszer) védi meg a sérülést a kórokozóktól és az elfertőződéstől.

Aki csak teheti, használjon sebfedésre modern kötszereket: ezek bár drágábbak a klasszikusokhoz képest, de sokkal hatékonyabbak.

Fontos az utógondozás is

A megfelelően ellátott sebet folyamatosan ellenőrizni kell. Amennyiben szükséges, a kötést cserélni kell. A kötések cseréjénél ne feledkezzünk el az újbóli fertőtlenítésről sem. Amennyiben 6 hét után sem észlelünk gyógyulást, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

wazamba online kaszino sportfogadas

Wazamba: Az online kaszinók csúcsa

A Wazamba nem csupán egy kaszinó – ez egy kaland! A felhasználói statisztikák azt mutatják, hogy a játékosok több mint 85%-a visszatér, hogy újra és újra átélje az élményt.

ajtorendeles.hu - 2024 október - Cikk 2

Zenehallgatás a csendes szobában

Ismerős az érzés, amikor szeretnénk otthon, csendes magányunkban vagy a párunkkal kettesben megnézni egy filmet, vagy meghallgatni a kedvenc zenénket, de a lakásba beszűrődő zavaró zajok élvezhetetlenné teszik az élményt?

httpsszombathelyallas.hu - 2024 október - Cikk2

Fizikai munka pro és kontra

Mikor a mozikba kerül egy film, a nézők a legtöbbször csak a színészek teljesítményét méltatják, ritka esetben az operatőr, a vágó és a zeneszerző munkáját dicsérik.

ID-2282

A top 3 illat, ami kikapcsolja az embereket

Az illatok ereje évszázadok óta ismert, és a modern életben egyre többen fedezik fel, hogy a különböző illatok képesek segíteni a relaxációban és a mindennapi stressz levezetésében.

ID-2242

Miért fájnak reggel jobban az ízületeink?

Az ízületi fájdalom már önmagában rendkívül kellemetlen, nem még reggel, amikor az éjszakai pihenés után felkelünk, és sokkal intenzívebben sajog a panaszos területen testünk.