Balásy Gyula birodalma, amely éveken át sziklaszilárdan uralta a hazai állami rendezvények piacát, kedden egyetlen adminisztratív határozattal omlott össze a fővárosban. A hatalom legfelsőbb köreiben meghozott, azonnali hatályú szerződésbontás olyan elsöprő dominóeffektust indított el a bűnügyi és gazdasági szektorban, amelynek a végét még a sokat látott szakmabeliek sem merik teljes bizonyossággal megjósolni.
Balásy Gyula cégei, a Lounge Event Kft., a New Land Media Kft. és a Lounge Design Kft. éveken keresztül exkluzív keretszerződésekkel zsebelték be az állami intézmények és vállalatok legzsírosabb megrendeléseit. A rendszer olajozottan, szinte láthatatlanul működött a háttérben, amíg a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség Nonprofit Zrt. (NRÜ) irodáiban meg nem született a drasztikus, mindent felülíró megszüntető határozat a hét elején. Az ügynökség tisztviselői nem a levegőbe beszéltek, amikor a döntést az egykor érinthetetlennek tűnő vállalkozások körül kialakult, egyre sötétebb és fenyegetőbb negatív körülményekkel indokolták a sajtónak. Vajon milyen konkrét, mélyen eltitkolt rendőrségi akták kényszerítették a döntéshozókat erre a példátlanul gyors és kíméletlen amputációra az állami szférában?
A színfalak mögött már hónapok óta gyülekeztek a viharfelhők a cégközpont felett, ahol a kifizetetlen számlák és a dühös alvállalkozók egyre elviselhetetlenebb nyomást gyakoroltak a megbénult vezetésre. A helyzet akkor fordult végzetesre, amikor a rendőrség és az adóhatóság összehangolt intézkedéssorozatot indított, amelynek eredményeként a Lounge Csoport összes bankszámláját hermetikusan lezárták a hatóságok az eljárások idejére. A kifizetett, jelentős összegű állami előlegek ellenére sem a kétségbeesett beszállítók, sem pedig a munkavállalók nem kapták meg a nekik járó összegeket a számlazárolások után. A teljes anyagi csőd szélére sodródott üzletember a zárt ajtók mögött már a felszámolási eljárás azonnali megindítását is reális forgatókönyvként említette a kiábrándult hitelezőknek.

Balásy Gyula egykori birodalmát végleg elvágták az állami megrendelések éltető forrásaitól

Az egykor magabiztos üzletember mozgástere gyakorlatilag a nullára redukálódott, ahogy a hivatalos állami gépezet kíméletlenül elvágta a keretszerződések jelentette utolsó pénzügyi köldökzsinórt is. A közpénzek védelmére felesküdött Belügyminisztérium és a felügyelete alá tartozó NRÜ nem tehetett mást, minthogy a teljesítések súlyos kockázata miatt azonnal kihátrált a megbénult, botrányokba süllyedt cégcsoport mögül. A jogi szakértők egybehangzó véleménye szerint a hirtelen szerződésbontás még egy esetleges, évekig húzódó bírósági perben is megállná a helyét, hiszen a vállalkozó a zárolások miatt ténylegesen képtelenné vált a milliárdos feladatok elvégzésére. Képes lesz-e a sarokba szorított cégvezetés bármilyen kiskaput találni a jogi útvesztőben, mielőtt a teljes felhalmozott vagyon a hitelezők és az állam martalékává válik a bíróságon?
A minisztériumi folyosókon a fókusz a sokkoló szerződésbontás után azonnal a kárt szenvedett, kiszolgáltatott alvállalkozók tömegeinek megmentésére helyeződött át a krízisértekezleteken. A kormányzati tisztviselők ígérete szerint a nyomozások árnyékában is kiemelt figyelmet fordítanak a korábbi rendezvények kapcsán felhalmozódott, kifizetetlen számlák és a bajba jutott, tönkretett beszállítók sorsának rendezésére. A krízismenedzsment gőzerővel dolgozik a háttérben, hogy a cégcsoport bukása ne rántsa magával a hazai rendezvénypiac számtalan kisebb, vétlen szereplőjét egy visszafordíthatatlan adósságspirálba. A Belügyminisztérium szakemberei a nap 24 órájában azon fáradoznak, hogy egy jogilag is tiszta, megnyugtató mentőcsomagot dolgozzanak ki a csődközeli helyzetbe került, ártatlan partnerek számára.

A Belügyminisztérium és az NRÜ új utakat keres a kiemelt nemzetközi események lebonyolítására

Az állami gépezet egyszerűen nem engedheti meg magának a leállást, hiszen a naptár tele van kiemelt hazai és nemzetközi eseményekkel, amelyeket a letartóztatások és botrányok ellenére is zökkenőmentesen kell lebonyolítani a nemzetközi közönség előtt. A monopolhelyzetben lévő cégek kiiktatásával hirtelen hatalmas, tátongó űr keletkezett a piacon, amelyet a megrendelők most egyedi közbeszerzésekkel és gyorsított, célzott eljárásokkal próbálnak betömni a színfalak mögött. A feketelistára került, adóhatósági eljárás alatt álló egykori favoritok ezekből az új, tiszta lapot jelentő beszerzésekből már jogilag is teljesen kizárhatók a közeljövőben. Vajon mekkora káoszt okoz a beszerzési osztályokon, hogy napok alatt kell pótolniuk azt az infrastruktúrát, amit egyetlen ember cégei építettek ki az elmúlt évek során?

Kapcsolódó cikk

A végső, kivégzéssel felérő csapás valójában nem érkezett előzmények nélkül, a kormányzat már napokkal korábban, június 19-én megkezdte a kommunikációs szálak módszeres és csendes elvágását a minisztériumokban. Egy fű alatt átvitt jogszabály-módosítás lehetővé tette az állami intézmények számára, hogy kilépjenek a kötelező központosított rendszerből, és saját maguk intézzék a beszerzéseiket a megbízhatatlanná vált, nyomozás alatt álló partner megkerülésével. A régi keretszerződések a Kommunikációs Hivatalnál ezzel a lépéssel teljesen kiüresedtek, és puszta papírfecnivé váltak a porosodó jogi irattárakban. Az összehangolt állami elhatárolódás egyértelmű üzenetet küldött az üzleti élet minden szereplőjének arról, hogy a hatalom többé semmilyen formában nem kíván közösséget vállalni a bukott cégbirodalommal.
A cégcsoport korábbi irányítóközpontjaként szolgáló, Budapesten található Montevideó utca 6. szám alatti központi irodaház a hatósági zárolások és a botrány kirobbanása óta a fizetésképtelenség csendes emlékművévé vált a fővárosban.
A Balásy-korszak, amely hosszú éveken át kérlelhetetlenül meghatározta a magyar állami kommunikáció és rendezvényszervezés minden rezdülését, egy nyári kedd reggelen végérvényesen lezárult a nyomozók asztalán. A lefoglalt akták, a befagyasztott bankszámlák és a dühös hitelezők serege egy olyan birodalom romjait jelzik, amelynek felemelkedése éppoly látványos volt, mint a mostani, drámai bukása az államigazgatásban. A nyomozóhatóságok és az adóellenőrök munkája a háttérben még hónapokig, de talán évekig is eltart majd, amíg a kifizetetlen számlák és a gyanús pénzmozgások teljes, nemzetközi hálóját felgöngyölítik a kihallgatótermekben. Vajon ki lesz az a következő, kivételezett szereplő, aki át meri venni a hatalmas felelősséggel és bűnügyi kockázattal járó állami megbízásokat a most kíméletlenül megtisztított piacon?

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

mediaworks-elbocsatas-fideszes-media-leépítések-okai-ner-balasy-gyula-2026

„Belátták, hogy valójában ennek csak a durván tizedét éri!” – Sokkoló veszteségek és kiürült kasszák a fideszes sajtóbirodalom sötét kulisszái mögött

A Mediaworks és a fideszes sajtóbirodalom fellegvárai az elmúlt hetekben kártyavárként omlottak össze a hazai nyilvánosság előtt. A kormánypárt választási vereségét követően azonnal beindult a gépezet: az egykor érinthetetlennek hitt újságírók tucatjai kerültek az utcára, miközben a budapesti szerkesztőségek folyosóin az árulás és a pénztelenség fagyos szele söpört végig.

kohan-matyas-mandiner-elbocsatasok-media-gyor-2026

Beismerő vallomás Kohán Mátyástól – A Mandinernél 60 embert rúgtak ki

Kohán Mátyás és a Mandiner szerkesztősége egyetlen drámai döntés nyomán veszítette el a munkatársainak több mint a felét a hét elején. A politikai újságírás kulisszái mögött zajló feszült átszervezés egy régóta érlelődő válság első nyílt összecsapását jelenti az országos nyilvánosság előtt.

gonczi-gabor-tenyek-kepernyo-pihenes-2026

Ez már véglegesnek tűnik? Két hónapja nincs képernyőn Gönczi Gábor, a TV2 Tények arca, elmondta, kik a legboldogabbak emiatt

Gönczi Gábor, a Tények és a képernyő kapcsolata egy időre biztosan megszakadt, miután a népszerű műsorvezető 2 hónappal ezelőtt bejelentette a visszavonulását. A televíziós személyiség jelenleg a TV2 kulisszái mögött dolgozik a különböző háttérműsorokon, miközben a felszabadult idejét teljes egészében a családjának és a pihenésnek szenteli a mindennapokban.

sebestyen-balazs-mediaworks-leepites-orom-2026

Brutális üzenetet küldött Sebestyén Balázs a Mediaworks kirúgott munkatársainak: nyíltan örül a bukásnak!

Sebestyén Balázs a reggeli rádióműsorában nyíltan reagált a Mediaworks cégcsoportot érintő drasztikus leépítésekre és a kormánypárti kiadványok tömeges bezárására. A műsorvezető bár emberileg sajnálja az utcára kerülő dolgozókat, a Ripost és a Metropol megszűnését a hazai médiapiac szükséges és örömteli tisztulási folyamataként értékelte a hallgatók előtt.

nagy-ervin-parlamenti felszolalasa tiltolista-kozmedia-2026

„Azért lettem politikus, hogy ezt felolvashassam!” – Nagy Ervin leplezte le a közmédia feketelistáját

Nagy Ervin egy sokkoló és kíméletlen parlamenti felszólalással indította el a politikai karrierjét, amelyben lerántotta a leplet a közmédia elmúlt évekbeli titkos tiltólistáiról. Az egykori színészből lett képviselő az első perctől kezdve a lényegre tért, és tételesen felsorolta azoknak a kiemelkedő alkotóknak a nevét, akiket a bukott rendszer kizárólag aljas politikai okokból radírozott ki a nemzeti kulturális térből.

mediaworks-leepitesek origo-kirugasok-tisza-part-szavazok-2026

„Tudtam, hogy ciki az Origo, közben a Tiszára szavaztam, utáltam is a Fidesz” – Kitálaltak a Mediaworks leépítés miatt kirúgott dolgozói

A Mediaworks Üllői úti székháza kedden egy hatalmas, zsibongó siralomházzá változott, miután a kiadó vezetése elkezdte azonnali hatállyal utcára tenni a fideszes médiabirodalom munkatársait. A kirúgott és az épület előtt dobozoló dolgozók között megdöbbentő vallomások hangzottak el a 2026-os választási bukás utáni belső hangulatról, a szerkesztőségi megalkuvásokról és arról, hogy valójában hányan is szavaztak közülük titokban a Tisza Pártra a benti elvárásokkal szemben.

mediaworks-pestisracok-megszunik huth-gergely-tomeges-leepites-2026

Itt a vége: „Szomjazzuk a baloldali szolidaritást” – A Pesti Srácok összes dolgozóját kirúgták, megszűnt a Ripost

A Mediaworks és a PestiSrácok útjai hamarosan végleg elválnak, miután a kiadócsoport egy drasztikus, csoportos létszámleépítés keretében a hírportál összes munkavállalóját az utcára teszi. A fideszes médiabirodalom drámai összeomlása szinte futótűzként terjed a piacon: a Ripost.hu, a Metropol.hu és a Bors nyomtatott verziójának azonnali megszüntetése után most a Világgazdaság szerkesztőségében is tömeges, sokkoló kirúgások kezdődtek meg a keddi nap folyamán.

magyar-peter-mediaworks-reakcio-propaganda-osszeomlas-2026

„Egy hazug világ szilánkokra tört!” – Magyar Péter kíméletlenül beleszállt az összeomló Mediaworksbe, ahol brutális leépítések zajlanak

Magyar Péter azonnal reagált a Mediaworks hétfő délelőtti sokkoló bejelentésére a hatalmas létszámleépítésekről. A miniszterelnök egy kíméletlen Facebook-posztban üzent az összeomló kormánypárti sajtónak, miközben a Tisza Párt már a hazai közmédia teljes és mélyreható átalakítását készíti elő a színfalak mögött.

mediaworks-leepites-fidesz-media-osszeomlas-2026

„Összeomlott Orbán Viktor hazugsággyára, a Mediaworks” – az emberek 90 százalékát elküldik, a Bors és a Ripost már keddtől megszűnhet

A Mediaworks és a küszöbön álló leépítés híre futótűzként terjedt el a hazai médiapiacon hétfő reggel. A hatalmas kormánypárti médiaholding egy hivatalos közleményben jelentette be, hogy átfogó szervezeti és portfólióátalakítást hajt végre, amely hamarosan komoly létszámot érintő változásokkal is jár. Bár a vezetés a hivatalos indoklásban pusztán a globális technológiai kihívásokat okolja, a háttérben valójában a fideszes sajtó 2026-os választások utáni, drámai összeomlása áll.

muosz-podiumbeszelgetes-kozmedia-jovoje-grosz-judit-2026

Módszeresen szétlopták az MTV archívumát? Döbbenetes állítások hangoztak el a közmédia sötét múltjáról – Vita a közmédia jövőjéről

A MÚOSZ székházában rendezett pódiumbeszélgetésen fektették le a szakértők a teljesen megújuló, 21. századi állami tájékoztatás alapjait a 16 elvesztegetett év után. A vitát a háttérből figyelő, frissen kinevezett miniszteri biztos jelenléte pedig egyértelműen jelzi, hogy a radikális reformok tervezése már megkezdődött a kulisszák mögött.

tv2-tenyek-helyreigazitas-magyar-peter-edesapja-varga-attila-2026

Lebukás élő adásban: bevallotta be a TV2 híradója, hogy hazudtak Magyar Péter édesapjáról

Hivatalos bírósági helyreigazítást volt kénytelen közölni szerda esti főműsoridős adásában a TV2 hírműsora, miután jogerősen is kiderült, hogy valótlan állításokat terjesztettek a jelenlegi miniszterelnök közeli hozzátartozóiról. A Tények adásában elhangzott beismerés pontot tett egy hónapok óta húzódó jogi vita végére, amely még a legélesebb választási kampányidőszakban vette kezdetét. A legkínosabb pillanatot azonban nem maga a jogi procedúra végeredménye, hanem a bocsánatkérést felolvasó bemondó személye szolgáltatta a képernyőn.

sebestyen-balazs-gyorfi-pal-mentoszolgalat-szovivo-rtl-tv2-2026

„Remélem, az RTL-en nem kap műsort” – Élő adásban szúrt oda a mentőszolgálat exszóvivőjének a rádiós sztár

Országos visszhangot váltott ki az Országos Mentőszolgálat ikonikus szóvivőjének hirtelen távozása, amelyről immár a legnépszerűbb reggeli rádióműsorban is részletes vitát nyitottak a műsorvezetők. A több évtizede hivatalban lévő kommunikációs igazgató leköszönése nemcsak az egészségügyi szakmát, hanem a hazai médiaipart is alaposan felrázta, hiszen egy országosan ismert arc vált hirtelen szabaddá a piacon. A népszerű reggeli show házigazdája azonban egy olyan szokatlanul nyers megjegyzéssel kommentálta a hírt, amely azonnal feszültséget szült a kereskedelmi televíziózás háttérvilágában.

vona-gabor-rtl-arulok-reality-szereples-2026

Kétségbeesett lépés a politikai süllyesztő ellen: Az RTL sikerműsorában tűnhet fel a bukott miniszterelnök-jelölt, Vona Gábor

Teljesen váratlan fordulatot vehet az egykori Jobbik-elnök és miniszterelnök-jelölt karrierje, miután a legfrissebb sajtóértesülések szerint egy népszerű kereskedelmi televíziós valóságshow-ban térhet vissza az országos nyilvánosság elé. Az esetleges szereplés éles ellentétben áll a politikus korábbi, a kereskedelmi médiát élesen elítélő nyilatkozataival.

tarr-zoltan-grosz-judit-kozmedia-miniszteri-biztos-kinevezes-2026

„Felszámolják az orbáni hazugságipart” – Tarr Zoltán bejelentette, hogy ki fogja vezetni a közmédiát, teljes átalakítás lesz

A társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter hivatalosan is bejelentette, hogy külön miniszteri biztost nevezett ki a közmédia teljes átalakítására és a korábbi rendszer felszámolására. Tarr Zoltán döntése értelmében a feladattal a széleskörű vállalati és médiapiaci tapasztalatokkal rendelkező Grósz Juditot bízták meg a kulcsfontosságú átmeneti időszakban.

papp-daniel-mtva-vezerigazgato-felmondas-2026

Papp Dániel meghajolt Magyar Péter előtt: Lemondott az MTVA vezérigazgatója, megkezdődött a közmédia felszámolása

Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója hivatalosan is benyújtotta munkaviszonya megszüntetésére vonatkozó kérelmét, amelyet Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél kezdeményezett. A közmédia első embere a felmondási ideje alatt még ellátja a pozíciójából adódó feladatait, azonban távozásával új fejezet kezdődik a közszolgálati médiumok életében.

muranyi-andras-index-kinevezes-botrany-reszletek

„Hiteltelen és aljadék” – Hatalmas botrány robbant ki az Index váratlanul kinevezett új vezetője, Murányi András körül

Több évnyi politikai kommunikációs kitérő után visszatér az újságíráshoz a bezárt Népszabadság utolsó főszerkesztője, aki a jövőben felelős szerkesztőként folytatja karrierjét egy nagy hazai hírportálnál. A kinevezés azonnal komoly hullámokat vert a nyilvánosságban, miután előkerült egy 2020-as bejegyzés, amelyben az újságíró még rendkívül kemény szavakkal illette a mostani munkaadóit.

deak-daniel-megafon-tavozas-facebook-oldala-

Kiszivárgott az igazság a leépítésekről: Deák Dániel távozott a Megafontól és a XXI. Század Intézettől, most már „kormányfüggetlenként” folytatja

Jelentős fordulat állt be a hazai politikai influenszervilágban, miután a jelek szerint a leginkább ismert arcnak számító elemző teljesen megszakította a kapcsolatot a Megafonnal és a Schmidt Mária vezette intézménnyel. A korábbi kormánypárti véleményvezér a profilját átalakítva immár kormányfüggetlen politológusként hivatkozik magára.

tarr-zoltan-kozmedia-atalakitas-michael-mcgrath-eu-biztos

„Vége a lehallgatásoknak és a hazugságoknak…” – Az EU is rábólintott Tarr Zoltánék hatalmas közmédia-tervére, két lépésben reformálják meg

Átfogó, strukturális reformokat indít el a Tisza-kormány a hazai közmédiarendszer átszervezésére. Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a legfrissebb hivatalos bejegyzésében bejelentette, hogy a kabinet két jól elkülöníthető lépésben fogja végrehajtani a közmédia teljes átalakítását. A folyamat részeként egy széles körű társadalmi egyeztetés is kezdetét veszi.

mtva-kiszivárgott-levelezés-nemeth-zsolt-szerkesztési-utasitas

„Aki nem bírja, menjen szabadságra…” – Sokkoló belső levelezés szivárgott ki az MTVA-ból, Németh Zsolt lebukott, Magyar Péter és a Tisza lépett

Súlyos szakmai és politikai botrány robbant ki a közmédia körül, miután az RTL Híradó birtokába kerültek az MTVA Hírigazgatóságának belső, kiszivárgott e-mailjei. A dokumentumok részletesen feltárják, hogyan adtak felülről pontos szerkesztési utasításokat a munkatársaknak a Tisza Párt lejáratását célzó anyagok elkészítéséhez a választási kampány finisében.

kalomista gabor filmezes visszavonulas

„Bár senkit nem üldöznek hivatalosan, én mégis tapasztaltam erre utaló jeleket” – Kálomista Gábor most visszavonul a filmezéstől, és amit a rendszerről mondott, meglepő

Kálomista Gábor, az Elk*rtuk producere bejelentette: visszavonul az aktív filmezéstől, és átadja a Megafilm vezetését feleségének. A KözTér podcastban azt is elmondta: bár hivatalosan senkit nem üldöznek politikai alapon, ő mégis tapasztalt erre utaló jeleket – különösen a színházi szférában.