Sokan nagyon izgulnak egy állásinterjún, mert nem könnyű jó fizetéssel járó állást szerezni.
Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy a munkaadók nagyon válogatósak lehetnek, és különböző trükkökkel próbálják kitalálni, milyen típusú ember ül előttük.
A Bright Side összegyűjtött néhány trükköt és tippet, amelyek segítenek az interjúztató által feltett kérdések helyes értelmezésében, és elkerülni az esetleges buktatókat.
Mi az álmaid munkája?
Néha az emberek gondolkodás nélkül válaszolnak erre a kérdésre, kedvenc hobbijukra vagy gyermekkori álmukra alapozva, de… állásinterjún ezt nem szabad megtenni.
Amikor felteszi ezt a kérdést, az interjúztató egy dolgot szeretne megtudni – hogy az általad keresett pozíció megfelel-e karriercéljaidnak.
Lehet, hogy valaki rocksztár vagy profi futballista akar lenni. Ha azonban az állás, amelyre pályázol, nem viszi közelebb álmodhoz, a kérdező azonnal rájön, hogy az illető azért keresi ezt a pozíciót, mert pénzre van szüksége a családja és önmaga eltartására, és nem járul hozzá a cég fejlesztéséhez teljes kapacitásával.
Hogyan definiálod a sikert?
Ez a kérdés hasonló az álmoddal kapcsolatos kérdéshez. A siker felfogása nagyon szubjektív, és az interjúztatók okkal kérdeznek rá.
Ha egy álláskereső őszintén azt mondja, hogy a siker számára egymillió dollár keresete vagy egy maraton megnyerése, aligha kapja meg a kívánt pozíciót.
A potenciális munkaadókat nem érdeklik az egyéni eredményeid, amelyek nem relevánsak a kívánt állás szempontjából. Válaszodban azokra a dolgokra kell koncentrálnod, amelyek nem csak neked, hanem a munkáltatónak is sikert hoznak. Például elmondhatod, hogy menedzserként a siker egy egységes csapat, amely minden hónapban megdönti az értékesítési rekordokat.
Hogyan készültél erre az interjúra?
A “Nem készültem fel az interjúra!” egy meglehetősen merész és magabiztos válasz, amely a megpályázott munkába is kerülhet. Az interjúztató azért teszi fel ezt a kérdést, hogy megértse, mennyire erős a vágyad a pozíció megszerzésére.
Ha valóban a cégnél szeretnél dolgozni, akkor el kell töltened egy kis időt a potenciális munkáltatóval kapcsolatos információk keresésével és a webhely tanulmányozásával.
Ezenkívül lenyűgözheted az interjúztatót azáltal, hogy bemutatod általános ismereteidet az iparágról, például kommentálod a legújabb eseményeket, és releváns kérdéseket teszel fel.
Gondoltál már arra, hogy vállalkozó legyél?
Ha azt tervezed, hogy egy vállalatnál dolgozol, ne várd el tőlük, hogy értékeljék vállalkozói szellemedet. A saját vállalkozás vezetésének vágyával nincs semmi baj, de a munkáltató ezt aligha fogja ösztönözni.
Még ha vezetői pozícióra is jelentkezel, akkor is a csapat tagját keresik, nem pedig valakit, aki saját vállalkozás alapítását tervezi.
A cég pénzt és időt fog költeni a képzésedre, és a munkáltató nem akar azon aggódni, hogy a kellő tudás megszerzése után felmondasz-e. Még ha csak azért is szeretnél csatlakozni a céghez, hogy tapasztalatot szerezz, akkor sem szabad erről beszélned az interjún.
Tudnál holnap kezdeni?
Ez is egy trükkös kérdés. Általában a jelentkező válaszától függően meg tudják érteni, mennyire felelős a munkája során, és mennyire lojális jelenlegi vállalatához és csapatához.
Ha egy álláskereső akár már ma is kész új állást kezdeni, aligha bizonyul megbízható embernek. Emellett fennáll annak a lehetősége, hogy az álláskereső kétségbeesetten vágyik a pénzre. Ha igen, a munkáltató felhasználhatja ezt a tényt, és alacsonyabb fizetést ajánlhat neked, mint amennyit kaphattál volna.
Kapcsolódó cikk
5 nem nyilvánvaló dolog, ami befolyásolhatja az állásinterjúd eredményét
Néha apró dolgok is szerepet játszhatnak, hogy rád esik-e a HR-es választása.