Vannak olyan kötelező oltások, amelyekkel minden kutyának kellene rendelkeznie. A gondos és felelős gazdik ennek tudatában vannak, és a megadott időközönként el is viszik kiskedvencüket az állatorvoshoz.
Legtöbbször nem lép fel semmilyen probléma az oltás alkalmával, még a picit hisztisebb kutyusok is elfelejtik néhány pillanat múlva, hogy bármi rossz történt volna velük. Azonban vannak olyan kutyák, akiknél egészségügyi következményei lehetnek az injekciónak.
Honnan tudod, hogy allergiás a kutyád?
Ugyan bármely kutyusnak lehet az oltást követően hőemelkedése, sőt be is lázasodhat, levert lehet, valamint hányás és hasmenés is előfordulhat. Ezek csupán néhány rövidke napig tartanak, és utána a kutya olyan, mint új korában. Vannak azonban kevésbé szerencsés kedvencek, akik enyhébb allergiás reakció mellett akár súlyos anafilaxiás reakciót is produkálhatnak az injekció után. Allergiás reakció esetében a legszembetűnőbb tünetek a bőrön jelentkeznek. Ekkor a kutya vakaródzik, rágja a végtagjait vagy éppenséggel rázza a fejét.
Ödéma is kialakulhat, a nyálkahártya megduzzad. A szem környékén, a szájban és az orron veheted észre leginkább. A bőre kipirosodhat, vörösen égő és ráadásul forró lesz. Mindezen felül pedig csalánkiütés is jelentkezhet. Ekkor a bőr alatt kisebb-nagyobb dudorok keletkezhetnek.
Ezek a tünetek a belső hámszövetet is érinthetik, amelynek következtében a belső szervek hámszövete produkál hasonló tüneteket. Mindez azért kifejezetten veszélyes, mivel egy belső ödéma könnyen elzárhatja a légutakat.
Mit tegyél és mit ne?
A legjobb tanács, ha bármely komolyabb tünetet tapasztalod a védőoltást követően, hogy azonnal indulj állatorvoshoz, ha kell, keresd fel az ügyeletet, hiszen a kiskedvenced élete múlhat rajta. Az állatorvos vénásan beadja a szükséges gyógyszereket, mint a kalcium, az antihisztamin vagy a szteroidok. A tünetek legjellemzőbben az oltást követő néhány percben jelentkezhetnek, de megesik, hogy fél- vagy akár egy óra elteltével lesz rosszul a kutya. Így mindenképpen figyelj kedvencedre az oltást követően. Az a legideálisabb, ha az elkövetkezendő egy órában nem mész messzire a rendelőtől.
Semmiképpen se hagyd kutyádat egyedül az oltást követő órákban, hiszen attól függetlenül, hogy az előző oltástól nem volt baja, bármikor kialakulhat nála az érzékenység. Ne próbálkozz házi praktikákkal, ne az interneten keresd a segítséget. Embereknek való kalcium készítményt se adj neki, hiszen mindamellett, hogy tele van édesítőszerrel és egyéb, a kutyák számára káros alapanyagokkal, a felszívódásuk is különbözik, így inkább ártani fog, mint használni.
Egyéb hasznos tipp és tanács érdekében keresd fel a Kutyabarát Magazint, ahol első kézből ismerheted meg a kutyás élet mozzanatait. Légy felkészült, és tégy meg mindent kedvenced egészségéért!