Annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég beszédet intézett a világhoz – először az orosz-ukrán háború kezdete óta –, és elmondta, hadüzenettel is felfogható a gazdasági szankciók, Ursula von der Leyen elmondta: három kemény szankciócsomag van már érvényben Oroszországgal szemben, “arra kell koncentrálni, hogy ne maradjanak kiskapuk, és a szankciók hatása maximális legyen”. Mint mondta, “a hatályos büntetőintézkedések valóban harapósak, már tapasztalni lehet az orosz gazdaság (…) zavarait”, számolt be az MTI, amelyet a Blikk szemlézett.
Mario Draghi sajtónyilatkozatában felszólította az Európai Unió tagországait, hogy lehető leggyorsabban hajtsák végre az Oroszországgal szemben kiszabott szankciókat. Reményét fejezte ki, hogy minden tagállam kormánya olyan gyorsan intézkedik a szankciók végrehajtására vonatkozóan, mint az olasz vezetés. Szombaton például az olasz kormány közölte, hogy a helyi hatóságok 143 millió euró értékben villákat és jachtokat foglaltak le a szankciós listán jegyzett öt orosz magas rangú tisztviselőtől.
Kapcsolódó cikk
A világ vezetői újra lecsaphatnak – Ez állíthatja meg Putyin Oroszországát a háborúban?
Bár tudják, a konfliktus vége még messze van.
“Azt látjuk, hogy némely tagállamok, köztük Franciaország, Németország és Olaszország hatékonyan, gyorsan bonyolítják le a szankciós intézkedéseket, míg más tagországok kevésbé” – emelte ki Draghi. Azt is hangsúlyozta, hogy az uniós egység elengedhetetlen ahhoz, hogy kezelni lehessen a válságnak az EU-ra gyakorolt összes következményét, beleértve az ukrán menekülthullámot és az energiabiztonságot. Ukrajna EU-csatlakozási kérelmével kapcsolatban elmondta: Olaszországnak nincs fenntartása ez ellen, de a folyamat hosszú, és összefügg a strukturális reformintézkedésekkel.
Kapcsolódó cikk
Az amerikai tisztviselők ezt jósolják az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban
Az orosz csapatok elsöprő hullámára és durva utcai harcokra számítanak.