Bús Balázs és a Nemzeti Kulturális Alap körüli kiterjedt botrány csütörtökön egy drámai, kamerák kereszttüzében zajló bírósági tárgyaláson érte el az eddigi legmagasabb forráspontját. Az ország egykori, érinthetetlennek hitt döntéshozóját bilincsben és vezetőszáron kísérték be az épületbe, miután az igazságszolgáltatás gépezete kíméletlenül lecsapott a kulturális milliárdok elosztóira. Vajon mi vezetett odáig, hogy az elit egyik legfontosabb figurája egy börtöncella felé tartó rabszállítóban végezze?
A Kecskeméti Járásbíróság folyosóin fagyos volt a levegő, amikor a nyomozók az újságírók sűrű gyűrűjén keresztül a tárgyalóterem felé terelték Óbuda korábbi fideszes polgármesterét. A hatóságok nem bíztak semmit a véletlenre, a volt alelnök mozgásterét szigorú fizikai korlátok közé szorították, jelezve, hogy a vádak súlyossága nem enged meg semmilyen kivételezést a procedúra során. A fegyveres őrök jelenléte és a feszült csend egyértelművé tette: az elszámoltatás korszaka megérkezett a kulturális intézményrendszer legfelsőbb köreibe is. Milyen bizonyítékokat tehetett le az ügyészség a bíró asztalára, amelyek azonnal megalapozták ezt a radikális szabadságvesztést a politikus esetében?
A zárt ajtók mögött zajló feszült meghallgatás végén a bíróság egy határozott mozdulattal 30 napra elrendelte az egykori városvezető letartóztatását a büntetőeljárás jelenlegi szakaszában. A döntés kihirdetése után a megtört, de eltökélt gyanúsított röviden megállt a híradók kamerái előtt, és egyenesen politikai színezetűnek, valamint törvénytelennek minősítette a vele szemben alkalmazott kényszerintézkedést. Rövid nyilatkozatában határozottan leszögezte, hogy részletes vallomást tett a nyomozóknak, folyamatosan együttműködött a hatóságokkal, és soha életében nem hozott olyan döntést, amely átlépte volna a törvényesség határait az alapnál. Képes lesz-e a védelem a következő hetekben olyan új dokumentumokat bemutatni, amelyek megdöntik az ügyészség látszólag sziklaszilárd, milliárdos hűtlen kezelésre épülő vádiratát?
Bús Balázs mélyen hallgatott a felsőbb politikai utasításokról a bíróságon
A riporterek záporozó kérdései azonnal a legérzékenyebb, felsőbb politikai kapcsolatokra fókuszáltak a gyanúsított épületből való távozásakor. Bár az egykori polgármester határozottan tagadta a saját bűnösségét, kőfalat emelt maga köré, amikor az esetleges felsőbb utasítások forrását próbálták kipuhatolni a sajtó munkatársai a mikrofonok előtt. A csend beszédes volt: a volt alelnök nem kívánt válaszolni arra az egyenes kérdésre, hogy a támogatások megítélésekor kapott-e konkrét instrukciókat a háttérből az alapítványi hálózatot mozgató erőktől. Vajon a hallgatás csupán egy előre egyeztetett jogi stratégia része, vagy egy sokkal mélyebb, a teljes egykori politikai elitet átszövő hűségeskü utolsó, elkeseredett megnyilvánulása a kamerák előtt?
A gyanúsítottól azt is megpróbálták megtudni, hogy az NKA-t miniszteri szinten felügyelő Hankó Balázs szerepelt-e azok között, akik beleszóltak a kulturális milliárdok sorsába a választásokat megelőző, feszült hónapokban. Bár konkrét válasz most sem érkezett a kérdésekre, a nyomozóhatóságok aktáiban szereplő adatok egyértelműen bizonyítják, hogy a támogatási rendszer hosszú éveken át informálisan, politikai elvárások mentén működött a színfalak mögött. Az NKA kiemelt bizottságának csütörtökön szintén bíróság elé állított tagjai összességében 17 milliárd forintnyi közpénz sorsáról döntöttek az országgyűlési választások előtti kritikus időszakban a zárt üléseken. Meddig érnek fel azok a titkosított nyomozati szálak, amelyek a letartóztatott tisztségviselők vallomásai alapján a korábbi minisztériumi vezetők irodáiba vezethetnek?
Ughy Attila is rács mögött maradt, miközben Molnár Áron borította a bilit a kihallgatáson
A kecskeméti bíróság épületében nem csupán egyetlen ember sorsáról döntöttek aznap; a letartóztatottak táborát bővíti a szintén volt fideszes polgármester, Ughy Attila is, aki a kiemelt bizottság tagjaként asszisztált a gyanús pénzosztásokhoz a testületben. Az egész országot megrázó botránysorozat valójában még áprilisban indult útjára, amikor az első, aggasztó részletek kiszivárogtak a kormánypárti kampányokat segítő, rejtett művészeti támogatásokról a sajtóban. Az igazságszolgáltatás gépezetét végül Molnár Áron színész vallomása gyorsította fel, aki a hatóságok előtt kendőzetlenül beszélt arról, hogy az állami szervezet valójában egy jól olajozott kifizetőhelyként funkcionált a lojális zenészek számára. Mi történhetett azokon a titkos üléseken, ahol Tóth Gabi, Dopeman és Pataky Attila is sokmilliós támogatásokhoz jutott a nyílt kormányzati kiállásuk után?
Kapcsolódó cikk
„Modernkori ÁVH épül!” – A Fidesz szerint a tarthatatlan, ami történik Bús Balázsék őrizetbe vétele miatt
Fidesz, Bús Balázs, NKA-botrány témájában egy éles hangvételű, hivatalos közleményben reagált az ellenzék a kormánypárti intézkedésekre az esti órákban. A legnagyobb formáció nyílt politikai leszámolást kiáltott az egykori óbudai polgármester és a további gyanúsítottak hirtelen őrizetbe vétele után a parlamentben.
A leleplezések pillanatok alatt dominóeffektust indítottak el a kulturális élet legmagasabb szintjein, sorra döntve be az eddig mozdíthatatlannak hitt, befolyásos intézményvezetőket a fővárosban. A botrány kirobbanásakor elsőként maga az óbudai volt polgármester távozott az alelnöki székből, de őt gyors egymásutánban követte Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház direktora és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója is, aki utólag félretájékoztatásra hivatkozott. A lemondási hullám elsöpörte Both Miklóst, a Hagyományok Háza vezetőjét, valamint Kiss-Hegyi Anitát, a kulturális kapcsolatokért felelős államtitkárt is a minisztériumi folyosókról. Képes lesz-e a magyar kulturális szféra valaha is kilábalni ebből a példátlan mélyrepülésből, amely alapjaiban rendítette meg a társadalom bizalmát a nemzeti intézményrendszer tisztaságában?
„A közösségi médiában közzétett, hosszú értékelésében részletesen kifejtette, hogy a jelenlegi hivatalos kormányzati felület túlzottan hajaz a régi plakátokra, ami kifejezetten erős poszttraumás stresszt okoz az olvasóknak a mindennapokban.” – állapította meg az RTL Híradó.
A 2026-os esztendő forró nyara a magyar belpolitikában rendkívül feszült hangulatot hozott. A Tisza-kormány egyértelműen egy nagyon nehéz és roppant drága tanulópénzt fizetett meg ezzel a konkrét, kifejezetten rosszul időzített és túlzottan indulatos közösségi médiás poszttal, amely heves indulatokat generált az elmúlt hétvégén. A korábbi rendszerekből mélyen kiábrándult választópolgárok ugyanis rendkívül magas elvárásokat támasztanak. Az új kormánypártnak a közeljövőben sokkal jobban és precízebben kell figyelnie a hivatalos állami kommunikáció finomhangolására, ha valóban hitelesen akarja képviselni az ígéretekben szereplő teljes és átfogó politikai kultúraváltást. A stáb igazi próbatétele a sötét múlt mérgező, társadalmat megosztó kampányreflexeinek végleges és visszavonhatatlan elhagyása lesz az őszi parlamenti szezon kezdete előtt.
Kapcsolódó cikk
NKA-botrány: „Nálatok is kopogtatni fognak!” – Őrizetbe vették Bús Balázst és 5 másik érintettet
Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap egykori alelnöke és Óbuda korábbi fideszes polgármestere kedden reggel őrizetbe került egy nagyszabású hatósági intézkedéssorozat keretében. A 24.hu információi szerint a politikust a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói állították elő a hónapok óta húzódó, kulturális pénzekkel kapcsolatos hűtlen kezelés miatt indított nyomozásában.