A Nature Genetics-ben megjelent publikáció azt sugallja, hogy néhány dohányos szervezetében olyan erős mechanizmusok mennek végbe, amelyek korlátozzák a mutációkat, ezzel együtt pedig megvédik őket a tüdőráktól – szemlézte a HVG.
Az eredmény azt is jelenti, hogy a jövőben ki lehetne szűrni azokat, akiknél fokozott a betegség kialakulásának kockázata, így azt már a korai szakaszban is ki lehetne szűrni.
A kutatók régóta úgy vélik, hogy a dohányzás tüdőrákhoz vezethet azáltal, hogy DNS-mutációkat vált ki a normál tüdősejtekben. Jan Vijg, a tanulmány egyik szerzője szerint azonban ezt eddig nem lehetett bizonyítani, mert nem volt mód a normál sejtekben előforduló mutációk pontos számszerűsítésére.
Kapcsolódó cikk
Így változik meg az életed, ha felhagysz a dohányzással és az alkohollal
Irina 37 éves és 20 évesen át dohányzott. A tüdeje messze nem volt rendben, a bőre fakó volt és egészségi problémái is kialakultak.
A szakembernek azonban néhány évvel ezelőtt sikerült kidolgoznia egy módszert (single-cell multiple displacement amplification, SCMDA), amivel az egyes sejtek teljes genomját sikerült feltérképezni.
Mindez megerősítette azt a korábbi megállapítást, hogy a dohányzás növeli a tüdőrák kockázatát azzal, hogy növeli a mutációk gyakoriságát.
Kapcsolódó cikk
5 tipp, amivel megszüntetheted a köhögést az e-cigaretta használatakor
Amikor az ember megpróbálkozik az elektromos cigaretta használatával, az első alkalmakkor óhatatlanul köhögni fog.
Kapcsolódó cikk