A Fidesz-frakció szerint Magyar Péter kedd reggeli sajtótájékoztatóján „semmi újat nem tudtunk meg" a kegyelmi ügyről. A dokumentumokból azonban most először derült ki nyilvánosan, hogy Varga Judit nem javasolt kegyelmet K. Endrének – ezt eddig senki sem árulta el.
Magyar Péter kedd reggel nyilvánosságra hozta a kegyelmi ügy iratainak azt a részét, amelyet az Igazságügyi Minisztérium őriz. A Fidesz-frakció azonnal reagált: „Magyar Péter mai sajtótájékoztatója csak egy újabb Facebook-esemény volt. Ezen a sajtótájékoztatón sem tudtunk meg semmi újat. K. Endre kegyelmi kérvényét az akkori igazságügyi miniszter nem támogatta, de a köztársasági elnök döntését követően mégis ellenjegyezte. A kormány tagjai a kegyelmi ügyről annak kirobbanásakor, 2024 februárjában értesültek.”

Kapcsolódó cikk

Ez az állítás azonban nem állja meg a helyét. A most nyilvánosságra hozott dokumentumokból először derült ki a széles nyilvánosság felé, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter nem javasolt kegyelmet K. Endrének – ezt az elmúlt két évben sem Novák Katalin, sem Varga Judit, sem a Fidesz nem mondta el. Sőt: Gulyás Gergely egy tavalyi kormányinfón azt mondta, tudja, mit javasolt Varga, de nem árulja el.

Ami valóban új – és amit a Fidesz nem említ

A dokumentumokból az is kiderült, hogy Ferenc pápa 2023-as budapesti látogatása miatt a Sándor-palota kérte az ügymenet felgyorsítását – és az ellenjegyzés „az idő szűkössége miatt nem a megszokott módon, a szolgálati út betartásával történt.” Ez szintén új részlet, amelyet korábban senki sem hozott nyilvánosságra.

Kapcsolódó cikk

Magyar-Peter-Sajtotajekoztato-Kegyelmi-Ugy-Reszletei

„Novák Katalin változtatta meg és küldte vissza a dossziét” – Magyar Péter most feltárta a kegyelmi ügy eddig ismeretlen részleteit, és a teljes dokumentáció is nyilvános lesz

Magyar Péter a második kormányülés utáni sajtótájékoztatón feltárta a kegyelmi ügy eddig ismeretlen részleteit: Novák Katalin ismeretlen indokok alapján változtatta meg a döntést és küldte vissza az Igazságügyi Minisztériumnak. A dosszié holnap nyilvános lesz.

Elolvasom a cikket »
Emellett az is kiderült, hogy Novák Katalin nemcsak K. Endre esetében változtatta meg Varga Judit javaslatát – a pápalátogatás alkalmával adott 22 kegyelemből összesen 10 esetben tért el a miniszteri előterjesztéstől. Köztük volt Budaházy György ügye is, akit jogerősen 6 év fegyházbüntetésre ítéltek terrorcselekmény miatt – és akinek szintén nem javasolt kegyelmet Varga Judit.

A Fidesz érvelésének logikája

A Fidesz reakciója egy jól ismert védekezési stratégiát követ: ha nem tagadható, hogy megtörtént, akkor azt kell állítani, hogy már tudtuk. „Felháborodásunkat jól mutatta, hogy a kormány egyetértett az érintettek lemondásával” – írta a frakció, ezzel azt sugallva, hogy a Fidesz is elítélte a döntést, és megfelelő következményeket vont le belőle.

Kapcsolódó cikk

Ez az érvelés azonban nem veszi figyelembe, hogy a kegyelmi ügy részletei – ki javasolt kegyelmet, ki nem, milyen nyomásra és milyen gyorsasággal zajlott az eljárás – két évig ismeretlenek maradtak a nyilvánosság előtt. A „már tudtuk” narratíva pontosan azt a transzparencia-hiányt próbálja normalizálni, amelyet a dokumentumok nyilvánosságra hozatala most megszüntet.
A Fidesz szerint „semmi újat nem tudtunk meg" – de a dokumentumokból most először derült ki nyilvánosan, hogy Varga Judit nem javasolt kegyelmet K. Endrének, és hogy a Sándor-palota sürgette az ügymenet felgyorsítását a pápalátogatásra.
A Fidesz reakciója önleleplező: ha valóban semmi új nem derült ki, miért hallgattak erről két évig? Varga Judit nemleges javaslata, a pápalátogatás sürgetése és az egynapos ellenjegyzés mind olyan részletek, amelyeket a nyilvánosság eddig nem ismert – és amelyeket a Fidesz nem hozott nyilvánosságra. A dosszié másik fele a Sándor-palotánál van. Sulyok Tamás döntése, hogy közzéteszi-e, megmutatja: van-e még mit eltitkolni.

Kapcsolódó cikk

Magyar Peter Nyilvanosan Elerheto Kegyelmi Ugy Dokumentumai

„Soha nem történt, hogy az igazságügyi miniszter még aznap aláírta volna a köztársasági elnök döntését” – Magyar Péter nyilvanosságra hozta a kegyelmi ügy dokumentumait, és a részletek döbbenetesek

Magyar Péter ma reggel nyilvánosságra hozta a kegyelmi ügy iratait – és az egyik dokumentumból kiderül: a Köztársasági Elnöki Hivatal kérte, hogy K. Endre ügyét a pápalátogatásig terjesszék fel, az ellenjegyzés pedig „az idő szűkössége miatt nem a megszokott módon történt.”

Elolvasom a cikket »

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

panyi-szabolcs-hernadi-zsolt-elfogatoparancs-korozes-magyar-peter

Kiadták a körözést Hernádi Zsolt Mol-vezérre, emiatt lehet kínos helyzetben Magyar Péter

Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró a legfrissebb hírlevelében szembesítette a kormányfőt a választási kampányban tett egyik legfontosabb vállalásával. Vajon az ország legnagyobb vállalatának első embere ellen érvényben lévő európai elfogatóparancs hogyan egyeztethető össze azzal a kormányzati ígérettel, hogy Magyarország nem lesz körözött bűnözők menedéke?

csiszar-jeno-vitezy-zsofia-nagykovetek-hazahivasa-2026

„Vége a jól fekvő haverok idejének!” – Orbán Anita kirúgta Orbán Viktor unokatestvérét, Vitézy Dávid féltestvérét, valamint Csiszár Jenőt is

Csiszár Jenő és a korábbi miniszterelnök unokatestvére is felkerült arra a diplomáciai feketelistára, amely alapjaiban rajzolja át az ország nemzetközi képviseletét. Vajon mi vezetett a hazai külügy történetének egyik legkiterjedtebb, 37 magas rangú misszióvezetőt érintő azonnali visszahívásához a fővárosban?

magyar-peter-foispanok-kinevezese-varmegyek-kormányhivatalok-junius-29

Ezt mégis hogy gondolta Magyar Péter? Főispánokat nevezett ki

Magyar Péter és az új kormányzat egyetlen éjszaka alatt lépett olyat, amivel a saját, alig néhány hetes ígéreteiket is azonnal zárójelbe tették a Magyar Közlöny hasábjain. Vajon mi kényszerítette rá a kabinetet, hogy az azonnali felszámolás helyett mégis megtöltse tartalommal a korábban annyit támadott vidéki intézményrendszert a színfalak mögött?

pocs-janos-dopeman-magyar-peter-hitler-hasonlat-fear-egzisztencialis

Pócs János szerint Magyar Pétertől annyira félnek, mint Hitlertől

Pócs János és Dopeman egy több mint 1,5 órás, nyílt rendszerkritikát megfogalmazó adásban elemezték a jelenlegi politikai hatalom működését a kamerák előtt. Vajon a hazai közélet legújabb, 20. századi diktátorokat emlegető botránya milyen válaszlépésekre kényszeríti a súlyos történelmi párhuzamokkal szembesített miniszterelnököt?