A jó szigetelés jelentősen kényelmesebbé teszi az életünket. Télen kint tartja a hideget, nyáron pedig nem engedi túlmelegedni a lakást. A hibás vagy elégtelen szigetelés ugyanakkor a pénztárcánkra is negatívan hat. Ha az “utcát fűtjük”, bizony brutális rezsiszámlával számolhatunk.
Cikkünkben bemutatjuk, mire kell ügyelned, ha profi módon szigetelnéd az otthonod.
Kezdd a levegőáramlásra hajlamos helyekkel
A meleg levegő alaptulajdonsága, hogy felfelé száll, vagyis az alacsonyabb hőmérséklet felé halad. Ez egy családi ház esetében tipikusan a padlás vagy a tetőtér. Itt keletkezhetnek tehát levegőátfúvások, ezért célszerű a padlással kezdened a munkálatokat. Egy füstölővel könnyen rábukkanhatsz azokra a helyekre, ahol légrések alakultak ki.
Sokszor előfordul, hogy a tetőtérbe vezető csövek és vezetékek körül alakul ki légáram. Ezt a problémát könnyen orvosolhatod a JOSZERSZAM.com-nál kapható purhab spray-k segítségével.
Válassz nagy sűrűségű szigetelést
Minden szigetelőanyag rendelkezik egy úgynevezett hőveszteség ellenálló képességgel, vagy röviden R-értékkel. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb ez az érték, annál drágább a szigetelőanyag. Viszont annál hatékonyabb is!
A klasszikus üveggyapot R-értéke például 3 cm-es vastagság esetén kb. 3,5. Egy vastag, nagyjából 5-16 cm-es falnál mindez 19-es hőveszteség-ellenállási képességet biztosít. Ezzel szemben a korszerű, magas sűrűségű üveggyapot szigetelések R-értéke a 4,25-öt is elérheti a 3 cm-es vastagságnál.
A kicsit drágább, de lényegesen hatékonyabb, nagy sűrűségű szigetelés tehát hosszú távon mindenképp kifizetődőbbnek számít.
Mekkora szigetelésre lesz szükséged?
Az örök kérdés: milyen vastag szigetelés kerüljön a házra? Nos, már egy 10 centis szigetelés a falakon és a plafonon is komoly előrelépésnek számít. Ez a méret már érezhető csökkenést jelent majd a fűtésszámlánkon is.
Ha még 10 cm-rel növeled a szigetelést, még jobb eredményt érhetsz el. Az igazság azonban az, hogy ez a plusz 10 centi nem jelent majd akkora mértékű javulást.
A másik fontos kérdés a szigetelések kapcsán a megtérülési idő. Mivel minden ház más és más, ebben az esetben csak általánosságban beszélhetünk. A szigetelés felújítása és korszerűsítése jellemzően öt, maximum tíz év alatt hozza vissza az árát. Figyelembe véve azt is, hogy a minőségi szigetelésnek hála a légkondit is kevesebbet kell használnod.
Milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged?
A ház szigetelése nem tartozik a könnyen elvégezhető DIY, vagyis csináld magad munkák közé. Ha mégis saját kezűleg vágnál bele, ezekre az anyagokra és szerszámokra lesz szükséged:
- Eszközök: pormaszk, kalapács, kés, távolságmérő
- Anyagok: 5 mm-es polietilén lap, purhab, szigetelőanyag, tömítőanyag, levegőztető cső és merev szigetelés
Reméljük, tudtunk segíteni a szigetelési munkák kapcsán. Ha továbbra is bizonytalan vagy, inkább fordulj szakemberhez!