A koronavírus-járvány miatt megváltozott térhasználati szokásokat vizsgálják a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a kínai Vuhanban működő Hupej Műszaki Egyetem építész oktatói és hallgatói egy közös projekt keretében – tájékoztatta a baranyai felsőoktatási intézmény pénteken az MTI-t.
Hogyan lehet ezek mentén közteret tervezni?
A PTE, amely a legfrissebb statisztika szerint a világ legjobb 400 egyeteme között szerepel, közleményben azt írta, hogy már javában zajlanak annak a szeptembertől induló két nemzetközi workshopnak az előkészületei, amelynek keretében a koronavírus-járvány kitörésével kapcsolatban ismertté vált kínai Vuhan egyik egyeteme és a pécsi intézmény műszaki karának hallgatói, oktatói térképezik fel a világjárvány következtében megváltozott köztérhasználati szokásokat, valamint az otthoni munkavégzés ideális körülményeit.
Az építészeket elsősorban azok a kérdések foglalkoztatják, hogy miként lehet a tervezési módszerekhez illeszteni a világjárvány okán a közösségi életre vonatkozó szigorú egészségügyi előírásokat, ezeknek alárendelve pedig hogyan tudnak új elképzelések mentén közteret tervezni.
A hallgatók és oktatóik a projekt keretében emellett a belsőépítészet oldaláról vizsgálják az otthoni munkavégzés ideális feltételeit, például azt, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni egy lakóház ilyen célú tervezésekor, hogyan támogatja ezt a belsőépítészet, a bútorok, az ergonómiai szemlélet.
A közös szakmai projekt egyelőre az online térben szerveződik, több héten keresztül a közös online előadások mellett lehetőség kínálkozik a tapasztalatok megosztására, a tervek, az ötletek bemutatására, a szakmai vitára is.
Régóta szoros a kapcsolat a vuhaniakkal
A közleményben kitértek arra, hogy pécsi műszaki kart évek óta szoros szakmai kapcsolat fűzi a vuhani oktatási intézményhez. A baranyai intézmény szakemberei öt évvel ezelőtt egyedüli nemzetközi partnerként kaptak meghívást egy, tizenegy kínai egyetem részvételével zajló építészei workshopra, emellett a kar munkatársa, Hutter Ákos vendégprofesszorként dolgozott a kínai egyetemen és már harmadik éve vállal feladatokat Vuhanban.
Vuhan, a karanténba zárt város: így néznek ki a mindennapok a vírus epicentrumában
Az alábbi összeállításban bemutatjuk, hogy mi is zajlik jelenleg a járvány epicentrumában, Vuhanban. Reméljük, Kína és Vuhan városa mihamarabb legyőzi a járványt. Nemrég beszámoltunk a kutatók közleményéről, miszerint kifejlesztették a koronavírus ellenszerét.
A PTE-n tanuló több mint négyezer külföldi hallgató közül a kínai építészhallgatók jellemzően erősek az alkalmazott grafikában, környezetkultúrában, belsőépítészetben, kiváló a vizuális kifejezésmódjuk, remekül rajzolnak és a jelképekben való gondolkodás is előnyükre válik – jegyezték meg a pécsi egyetem kommünikéjében.
A pécsiek a járványban tevékenyek, hiszen mint beszámoltunk róla, a Pécsi Virológiai Intézet megvizsgálta, honnan érkezett hazánkba a vírus.