Mivel egy valóban létfontosságú szervről van szó, nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy egészségesen működjön, ha pedig valamilyen panaszunk van, akkor azonnal el kell kezdenünk keresni rá a megoldást.
Sajnos igencsak sokféle kellemetlen, akár komolyabb következményekkel járó szembetegség is létezik, ezek közé tartozik többek között a kötőhártya-gyulladás is, amit a jellegzetes tünetei miatt könnyen fel lehet ismerni. Szerencsére a kötőhártya gyulladás szemcsepp használatával jól kezelhető, de súlyosabb esetben mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
Pontosan miről is van szó, és miért alakul ki? Milyen tünetei vannak és mit tehetünk a sikeres kezelés érdekében? Mai írásunkban erről lesz szó.
Mik a kötőhártya-gyulladás tünetei?
A kötőhártya-gyulladás nagyon változatos panaszokat okoz, amik gyakran mindkét szemre kiterjednek, de sok esetben csak az egyiket érintik.
Az egyik legjellegzetesebb tünet, hogy a szemfehérje vörössé válik a gyulladás miatt, illetve, hogy elkezd viszketni a szemünk, és folyamatossá válik az idegentestérzet, azaz állandóan úgy érezzük, mintha lenne valami benne pl. por vagy egyéb szennyeződés.
Gyakori tünet továbbá a váladékozás, a könnyezés, illetve a szemhéjak összeragadása reggelente. Tapasztalhatunk fájdalmas, égő érzést is, megduzzadhatnak a szemhéjak, érzékennyé válhatunk a fényre, sőt még akár homályos látás is kialakulhat.
Miért alakul ki ez a kellemetlen szembetegség?
A szemprobléma kialakulásának hátterében több minden is állhat. Alapvetően két formája ismert: az egyik esetben fertőzés miatt alakul ki, a másik esetben pedig allergia vagy irritáló anyagokkal való érintkezés okozza.
Leggyakrabban az első eset fordul elő, amikor is általában a náthát vagy az influenzát okozó vírusok váltják ki, de viszonylag gyakran előfordul a második eset is. Ilyenkor valamilyen allergén – például poratka, pollen vagy állatszőr –, vagy egyéb irritáló anyag – például füst, vegyszer, klóros víz, sminkszer – hatására alakul ki.
Fontos tudni, hogy amennyiben fertőzéses gyulladásról van szó, akkor mások is könnyen elkaphatják, így fokozottan kell ügyelni a higiéniára.
Mit tehetünk a tünetek kezelése érdekében?
Enyhe tünetek fennállása esetén a gyulladás jó eséllyel magától elmúlik legfeljebb 1-2 héten belül. Ez idő alatt érdemes gyulladáscsökkentő szemcseppet használni, az ugyanis hatékonyan csökkenti a kellemetlen tüneteket. Ha viszont azt tapasztaljuk, hogy nem múlnak, vagy erősödnek a panaszok, akkor mindenképp keressünk fel egy szakorvost!
Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel érdemes tisztában lennünk. Fordítsunk kiemelt figyelmet a szemünkre, járjunk rendszeresen vizsgálatokra, ha pedig szükséges, tekintsük meg az online szemüveg rendelésének mikéntjét, és éljünk az internetes vásárlás lehetőségével!