Lázár János és Szijjártó Péter a választási vereség után mintha láthatatlanná váltak volna az Országház falai között az elmúlt hetekben. A Fidesz korábbi legbefolyásosabb minisztereinek tüntetőleges távolmaradása a törvényhozásból heves vitákat és éles politikai csatározásokat indított el az új kormányzat és az ellenzék között a padsorokban. Vajon a látványos passzivitás egy új, csendes ellenállási stratégia része, vagy egyszerűen nem tudnak mit kezdeni az ellenzéki szereppel a hatalom elvesztése után?
A parlamenti ülésterem hátsó soraiból sugárzó csend hétfőn hirtelen megtört, amikor az egykori kancelláriaminiszter, hetek óta tartó távollét után, szinte színpadias időzítéssel sétált be a terembe. A léptek zaja éppen Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalását szakította félbe, amit a kormányfő természetesen egy pillanatig sem hagyott szó nélkül a pódiumon. A teremben azonnal megfagyott a levegő, amikor a miniszterelnök gúnyosan megjegyezte, hogy sokan már azt hitték, a hatóságok vitték be a politikust, miután napokig senki sem látta a munkahelyén. A választható csendbe burkolózó fideszes képviselő még a túlárazott mohácsi híddal kapcsolatos, provokatív kérdésekre sem reagált érdemben, csupán némán bólogatott a helyéről. A felszólalás nélküli jelenlét vajon puszta dac, vagy a várható politikai viharok előtti csend jele az ellenzéki padsorokban?
A némasági fogadalmat a jelek szerint a volt külügyminiszter is magára vette, aki szintén alig mutatta meg magát a parlament ünnepélyes folyosóin a májusi alakuló ülés óta. A miniszterelnök a pódiumról kemény szavakkal illette a két volt minisztert, kijelentve, hogy a folyamatos lógással nyíltan semmibe veszik az őket bizalommal megválasztó polgárokat. A feszültséget tovább fokozva Magyar Péter egyenesen az új házelnökhöz, Forsthoffer Ágneshez fordult, azonnali és szigorú fellépést sürgetve az állandó hiányzókkal szemben a jövőben. A házelnök határozott bólogatása a kamerák előtt egyértelművé tette: az új vezetés nem tűri tovább a parlamenti fizetések munka nélküli felvételét a ház falai között.
Lázár János a 95 voksolásból mindössze 14 alkalommal nyomta meg a szavazógombot
A számok kíméletlen tükröt tartanak a Fidesz elitjének parlamenti aktivitása elé az új ciklus első hónapjaiban. A hivatalos nyilvántartások szerint a május 9-i alakuló ülés óta pontosan 95 alkalommal kellett volna gombot nyomniuk a képviselőknek az interpellációk és az új törvények sorsáról döntve. Az adatok sokkolóak: az egykori építési miniszter csupán 14, míg a volt külügyér 27 alkalommal volt jelen a szavazásoknál, messze alulmúlva a minimális elvárásokat is. Milyen magyarázatot fognak adni ezekre a drasztikus számokra a saját szavazótáboruknak, miközben az ország sorsát érintő döntések születnek meg a fejük felett?
A parlamenti Házszabály szigora elvileg kíméletlen: ha valaki egy hónapban a szavazások több mint negyedéről igazolatlanul távol marad, az egyenesen a tiszteletdíjának csökkentésével fizet a lógásért. A rendszer trükkje azonban a papírozásban rejlik, hiszen a fideszesek igazolásait a saját frakcióvezetőjük, Gulyás Gergely bírálja el és továbbítja az Országgyűlés elnökének jóváhagyásra. A Telex értesülései szerint májusban még sikeresen működött a pártbeli mentőöv, hiszen a hivatalos papírok rendben megérkeztek, így elmaradtak a várható súlyos pénzügyi levonások a fizetésükből. A frissen megválasztott házelnök azonban a színfalak mögött már jelezte az érintetteknek: a türelme véges, és hamarosan a zsebükben érezhetik majd a szigorúbb ellenőrzések következményeit.
Kocsis Máté egy születésnapi parti és egy fontos találkozó miatt hagyta el az üléstermet
A Fidesz vezetése sokáig mélyen hallgatott a botrányos statisztikákról, egészen addig, amíg Kocsis Máté ki nem szivárogtatta a frakcióvezetőnek küldött, a hiányzásait magyarázó bizalmas levelét. A dokumentumból kiderült, hogy a korábbi frakcióvezető a történelmi jelentőségű alakuló ülésről egy előre lefoglalt, nagyszabású családi születésnapi buli miatt kényszerült idő előtt távozni. A levélben ecsetelt további indokok között egy Védvonalhoz köthető, „halaszthatatlan teendő”, valamint egy két gombnyomást érintő hirtelen betegség is szerepelt a hivatalos sorok között. Vajon a választók elfogadják-e, hogy a politikai felelősséget magánéleti és homályos szervezeti kötelezettségek mögé bújva hárítják el a fizetett képviselők?
Kapcsolódó cikk
Váratlanul beült Lázár János a parlamentbe, Magyar Péter azonnal porig alázta a hátsó sorban bújkáló volt minisztert
Lázár János váratlanul megjelent a Parlament hátsó soraiban, mire Magyar Péter miniszterelnök azonnal félbeszakította a felszólalását az ülésteremben. A kormányfő azonnal kíméletlen kérdőre vonta a volt építési minisztert a mohácsi Duna-híd százmilliárdos előlege miatt, miközben a vitnyédi migránstábor körüli hazugságokról is lerántotta a leplet Gulyás Gergely előtt.
A botrány középpontjában álló két volt miniszter továbbra is a néma hallgatás falába burkolózik a sajtó munkatársai előtt. Gulyás Gergely a szombati kongresszuson csupán annyit vetett oda a kíváncsi újságíróknak, hogy mindenkinek el kellene végeznie a rá bízott munkát a házban, de érdemi felelősségre vonást nem ígért a pártban. A Tisza-frakció hivatalos válasza is jéghideg és kimért volt: számukra az érvényben lévő Házszabály maradéktalan betartása a kizárólagos iránytű a mindennapokban. A ketyegő óra azonban könyörtelen: az őszi ülésszak megkezdésével a fideszes politikusoknak el kell dönteniük, hogy valóban részt kívánnak-e venni a parlamenti munkában, vagy végleg láthatatlanná válnak a saját választóik számára is az épületben.
Kövér László az előző kormányzati ciklusban házelnökként rendkívüli szigorral sújtott le az igazolatlanul távolmaradó független képviselőkre, és többször is drasztikusan csökkentette Hadházy Ákos havi tiszteletdíját a szabályok maximális kihasználásával.
A parlamenti padsorokban zajló presztízsharc még hosszú hónapokig témát szolgáltat majd a hazai belpolitikában az új erőviszonyok kialakulása során. Az egykori teljhatalmú kormánytagok puszta jelenléte és passzív ellenállása folyamatos tesztelés alá veti az új házelnök és a miniszterelnök tekintélyét a törvényhozás szentélyében. A kérdés már nem csak az, hogy levonják-e a lógósok fizetését a jövőben, hanem az is, hogy a Fidesz mikor találja meg újra a saját hangját és szerepét az ismeretlen, ellenzéki oldalon. A 2026-os év ősze bizonyosan megmutatja majd, meddig feszíthető a húr a munkahelyüket hanyagoló, de a mentelmi joggal védett politikusok esetében a fővárosban.
Kapcsolódó cikk

„Magyar érdekeket eláruló” – Magyar Péter most nyilvánosan blokkolta Szijjártó Péter parlamenti karrierjét: nem ülhet be az Országgyűlés alelnöki székébe
Magyar Péter kedd reggel egyetlen mondattal blokkolta Szijjártó Péter parlamenti karrierjét – és aki azt hitte, hogy a volt külügyminiszter az ellenzéki padsorokból csendes szereplő marad, azt most alaposan meglepte a leendő miniszterelnök.