Magyar Péter, a Fidesz és a KDNP képviselői állnak annak a legújabb politikai javaslatnak a középpontjában, amely gyökeresen megváltoztathatja a hazai törvényhozás összetételét. A miniszterelnök hétfői bejelentése nyomán elindult adatgyűjtések azonnal rávilágítottak a volt kormánypárti frakciók belső demográfiai kihívásaira.
Magyar Péter, a Fidesz és a KDNP politikusainak több évtizedes múltját érintő tervezete egy teljesen új korszakot nyithat a hazai közéletben. Az új kormányzati elképzelés ugyanis egy rendkívül szigorú felső időkorlátot vezetne be a parlamenti jelenlétre vonatkozóan a jövőben. A radikális lépés következményeként számos veterán politikusnak kellene végleg búcsút intenie a megszokott parlamenti padsoroknak az elkövetkező időszakban.
A hazai sajtó által elvégzett átfogó statisztikai elemzések azonnal megmutatták a tervezet drasztikus hatásait az ellenzékbe szorult korábbi kormánypártokra nézve. Az adatokból tisztán látszik, hogy a korlátozás bevezetése lényegében egy tömeges személyi cserét kényszerítene ki a következő országgyűlési választások alkalmával. A jelenlegi képviselők életútját áttekintő listák alapján kiderült, hogy a jobboldali frakciókban kiemelkedően magas azoknak a száma, akik már régóta túllépték az újonnan meghúzott határvonalat.
Magyar Péter bejelentése a 12 éves mandátumkorlátról teljesen átalakítaná a parlamentet
A legnagyobb ellenzéki formáció padsoraiban jelenleg is több olyan ismert politikus foglal helyet, aki már az 1990-es rendszerváltás óta folyamatosan, vagy csak minimális megszakítással tagja a törvényhozásnak. Németh Zsolt és Horváth László mellett egy jelentős csoport – köztük Balla György, Balla Mihály, Bencsik János, Vitányi István, V. Németh Zsolt és Zsigó Róbert – már 1998 óta rendelkezik országgyűlési mandátummal. Ez a több mint negyedszázados folyamatos törvényhozási jelenlét hamarosan komoly akadállyá válhat a politikai karrierjük folytatásában.
A 2000-es évek elején, illetve az azután indult generáció meghatározó arcai szintén az érintettek táborát gyarapítják az új tervezet alapján. Lázár János és Szijjártó Péter 2002 óta, míg Ágh Péter és Gyopáros Alpár 2006 óta koptatja a parlamenti padsorokat, de a 2010-ben bekerült fiatalabb réteg, például Gulyás Gergely, Kocsis Máté, Pócs János és Budai Gyula is eléri a kritikus limitet. A szigorú szabályozás bevezetése esetén még a 2014 óta hivatalban lévő képviselőknek, mint Tuzson Bencének, Varga Gábornak és Kovács Sándornak is komolyan aggódniuk kellene a jövőjük miatt.
A Fidesz és a KDNP frakciója mellett más pártok is elveszíthetik a meghatározó embereiket
A kisebbik volt kormánypárt belső összetétele is rendkívül hasonló mintázatot mutat az adatok alapján, ami komoly fejtörést okozhat a pártvezetésnek. Hargitai János már 1998-ban, Rétvári Bence 2006-ban kezdte meg a parlamenti pályafutását, miközben Seszták Miklós és Simicskó István is 2010 óta tagja az Országgyűlésnek. A kisebb frakció létszáma miatt az ő esetleges távozásuk arányaiban sokkal súlyosabb veszteséget jelentene a politikai formáció számára.
Kapcsolódó cikk
„Súlyos bizalomvesztés állt be!” – Kiszivárogtak a részletek, Magyar Péter egy mondattal távolítja el Sulyok Tamás köztársasági elnököt az új törvénymódosítással
Magyar Péter és az új kormányzati többség egy radikális, korábban példátlan jogi lépéssel tervezi átalakítani a hazai közjogi berendezkedést a legfelsőbb szinteken. A parlament elé kerülő legfrissebb törvénytervezetek sorsa alapjaiban változtathatja meg a legfontosabb állami intézmények irányítását a közeljövőben.
A statisztikák rávilágítanak a konkrét arányokra is, amelyek megmutatják a kormányzati javaslat valódi pusztító erejét a jelenlegi ellenzékre nézve. A 44 fős Fidesz-frakcióból összesen 24 tapasztalt tagot, míg a csupán 8 fős kereszténydemokrata csoportból 6 képviselőt érintene közvetlenül az új intézkedés a jövőben. A számítások szerint a két frakció együttesen a jelenlegi tagjainak jóval több mint a felét elveszítené egy jövőbeni országgyűlési választás során.
A radikális jobboldali Mi Hazánk Mozgalom frakciójában is lennének érintettek, ugyanis Apáti István, Dúró Dóra és Novák Előd is már 2010 óta dolgoznak képviselőként az Országgyűlésben.
A törvényhozási tapasztalat és a politikai megújulás közötti egyensúly keresése a következő hónapok leghevesebb parlamenti vitáit vetíti előre. Bár a harmadikutas pártnál a rövidebb parlamenti múlttal rendelkező politikusok aránya miatt kisebb lenne az átalakulás mértéke, a legnagyobb politikai erők számára egy ilyen törvényi korlát teljes szerkezeti újjáépítést tenne szükségessé. A 12 éves mandátumkorlát végleges elfogadása esetén a magyar politikai elit egy jelentős része kénytelen lenne a parlament falain kívül új utakat keresni magának a közéletben.
Őket érinti az Alaptörvény-módosítás:
- Ágh Péter, 2006–, Fidesz
- Balla György, 1998–, Fidesz
- Balla Mihály, 1998–, Fidesz
- Bencsik János, 1998–, Fidesz
- Budai Gyula, 2010–, Fidesz
- F. Kovács Sándor, 2018–, Fidesz
- Gulyás Gergely, 2010–, Fidesz
- Gyopáros Alpár, 2006–, Fidesz
- Héjj Dávid, 2018–, Fidesz
- Horváth László, 1990–1994, 1998–2006, 2010–, Fidesz
- Kocsis Máté, 2010–, Fidesz
- Koncz Zsófia, 2018–, Fidesz
- Kovács Sándor, 2014–, Fidesz
- Lázár János, 2002–, Fidesz
- Németh Zsolt, 1990–, Fidesz
- Pócs János, 2010–, Fidesz
- Szijjártó Péter, 2002–, Fidesz
- Tilki Attila, 2006–, Fidesz
- Tuzson Bence, 2014–, Fidesz
- Varga Gábor, 2010–, Fidesz
- Vitányi István, 1998–, Fidesz
- V. Németh Zsolt, 1998–, Fidesz
- Witzmann Mihály, 2014–, Fidesz
- Zsigó Róbert, 1998–, Fidesz
- Hargitai János, 1998–, KDNP
- Juhász Hajnalka, 2018–, KDNP
- Nacsa Lőrinc, 2018–, KDNP
- Rétvári Bence, 2006–, KDNP
- Seszták Miklós, 2010–, KDNP
- Simicskó István, 2010–, KDNP
- Apáti István, 2010–, Mi Hazánk
- Dúró Dóra, 2010–, Mi Hazánk
- Novák Előd, 2010–, Mi Hazánk
Kapcsolódó cikk
„Lassan testőrre lesz szüksége” – Váratlan dolog történt: Gulyás Gergely elé ült Magyar Péter az Alaptörvény vitáján, ez volt az oka
A keddi puskaporos hangulat után szerdán újabb meglepő parlamenti közjátéknak lehettünk tanúi, amikor Magyar Péter miniszterelnök az Alaptörvény vitáján váratlanul átsétált, és egyenesen Gulyás Gergely Fidesz-frakcióvezető elé ült be a kormánypárti padsorokba.