NKA-ügy és a milliárdos kulturális támogatások körül kirobbant botrány szerdán egy eddig soha nem látott, drámai szintet ért el a hazai bűnügyi krónikákban. A nyomozóhatóságok csendes akciója során a legmagasabb szintű döntéshozókat vették őrizetbe az egyenruhások, miközben a teljes kulturális elit feszülten figyeli a kibontakozó nyomozás fejleményeit.
Krucsainé Herter Anikó neve és a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő egykori vezetése azonnal a célkeresztbe került, miután a pénzügyi nyomozók hat magas rangú tisztviselőt állítottak elő kedden a hivatalaikból. A zárt ajtók mögött, sötétített szobákban zajló eljárás során a gyanúsítottakat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével szembesítették a sokat látott kihallgatótisztek. Vajon a sokmilliárdos kár okozása csupán egy adminisztrációs hiba, vagy a jéghegy csúcsa egy sokkal kiterjedtebb és szervezettebb hálózatban?
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség emberei nem vesztegették az időt, és szerda kora délután egy hideg, hivatalos közleményben indítványozták mind a 6 érintett személy azonnali letartóztatását. A vádhatóság kőkemény érvelése szerint a szökés, az elrejtőzés, valamint az eljárás jogellenes befolyásolásának és a bűnismétlésnek a veszélye is reálisan fennáll a kiemelkedő tárgyi súlyú cselekmények miatt. A fegyveres kísérettel mozgatott gyanúsítottak sorsáról egy szigorúan őrzött, rendkívüli bírósági ülésen döntenek majd a vastag falak és a kíváncsi tekintetek elől elzárt rácsok mögött.
Krucsainé Herter Anikó és a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő volt vezetői a rácsok mögött várják a döntést
A krimibe illő történet szálai valójában hetekkel ezelőttre nyúlnak vissza, amikor a szervezet élén álló főigazgatót Tarr Zoltán miniszter egy váratlan lépéssel, még május 19-én azonnali hatállyal leváltotta. A csendesnek tűnő személycsere a felszínen csupán egy rutinintézkedésként hatott, ám a háttérben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói már gőzerővel gyűjtötték a terhelő bizonyítékokat az elhagyott irodákban. Vajon képesek lesznek-e a lefoglalt adathordozók és a titkosított mappák megdönthetetlenül bizonyítani azt az országos csalássorozatot, amit a feljelentők és a politikai ellenfelek sejtenek?
Az összehangolt razzia során nem csupán az elbocsátott főigazgató, hanem a legfőbb bizalmasának számító kabinetvezető is a pénzügyi nyomozók hálójába akadt a lakásán. A nyomozás tétje nem kevesebb, mint annak a gigantikus, 17 milliárd forintos kulturális keretnek az utólagos elszámolása, amelynek a felosztásáról a gyanú szerint egy kiválasztott, szűk körű bizottság döntött a civil kontroll kizárásával. A teherautókkal elszállított iratkötegek és a szerverekről lementett levelezések hamarosan feltérképezhetik azt az olajozott gépezetet, amely éveken át pumpálta az állami pénzeket a pántlikázott számlákra.
Ughy Attila, Zámbó Nóra és Burom Gábor nevét is a milliárdokról határozó bizottság tagjaiként azonosították
A súlyos letartóztatási indítványban szereplő nevek között a politikai és közigazgatási elit jól ismert alakjai is felbukkantak, azonnal jelezve a botrány országos léptékét és a hatalmi beágyazottságot. Ughy Attila, a XVIII. kerület egykori fideszes polgármestere és parlamenti képviselője, valamint Zámbó Nóra és Burom Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsővezetői is a döntéshozó grémium asztalánál ültek a vitatott milliók kiosztásakor. Vajon milyen személyes érdekek, baráti szívességek vagy felsőbb politikai instrukciók irányították a háttérből a befolyásos tagok kezét, amikor a nyertes pályázatok listáját aláírták?
Kapcsolódó cikk
NKA-botrány: „Nálatok is kopogtatni fognak!” – Őrizetbe vették Bús Balázst és 5 másik érintettet
Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap egykori alelnöke és Óbuda korábbi fideszes polgármestere kedden reggel őrizetbe került egy nagyszabású hatósági intézkedéssorozat keretében. A 24.hu információi szerint a politikust a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói állították elő a hónapok óta húzódó, kulturális pénzekkel kapcsolatos hűtlen kezelés miatt indított nyomozásában.
A szövevényes szálakat a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatóságának elit egységei bontják ki egy korábbi magánszemélyi feljelentés alapján, ami logikusan magyarázza a Bács-Kiskun vármegyei hatóságok felbukkanását a fővárosi botrányban. A Kecskeméti Járásbíróság sokat látott nyomozási bírája június 25-én, csütörtökön egy szigorúan elzárt teremben hozza meg azt a végzést, amely akár hosszú hónapokra is fegyházkörülmények közé küldheti az egykori köztiszteletben álló vezetőket. A feszült várakozás óráiban a gyanúsítottak sztárügyvédei a zárt ajtók mögött lázasan csiszolják a védekezési stratégiákat, miközben a teljes hazai sajtó a bíróság lépcsőinél táborozik le az ítélethirdetésre várva.
Az állami kifizetőhelyként működő rendszer visszásságaira először április 23-án derült fény, amikor Molnár Áron színész-aktivista nyilvánosságra hozta, hogy a Fidesz kampányát nyíltan támogató zenészek, köztük Tóth Gabi, Dopeman és Pataky Attila is súlyos milliókhoz jutottak a rejtett keretből.
A magyar kulturális finanszírozás történetének legsötétebb és legfordulatosabb fejezete még csak most kezdődik el igazán a nyomozati szakasz bírósági tárgyalótermeiben. A volt óbudai polgármestert, Bús Balázst követő letartóztatási hullám egyértelmű, jéghideg üzenetet küldött az államigazgatás minden szintjének: a kíméletlen büntetőjogi elszámoltatás megállíthatatlanul elindult a sorok között. A 17 milliárd forintnyi közpénz hűlt helye és az érintett politikai karrierek végleges sorsa most egyetlen kecskeméti bírói kalapács koppanásán múlik, amely másodpercek alatt átírhatja a hatalom és a felelősségre vonás viszonyát az országban.
Kapcsolódó cikk
„Mintha meg sem hallotta volna a kérdéseket” – Hankó Balázs most sietős léptekkel játszotta el, hogy nem érti az NKA-botrányra vonatkozó kérdéseket
Az RTL öt konkrét kérdést tett fel Hankó Balázsnak a 17 milliárdos NKA-botrányról a parlament folyosóján – a volt miniszter két perc alatt egyetlen lényegire sem válaszolt, és sietős léptekkel távozott.