Okos, okosabb, zseni
Talán már mindannyian gondoltunk arra, hogy mennyire zseniálisak vagyunk, mert éppen eszünkbe jutott egy frappáns megoldás vagy sikerült túljárnunk valaki eszén. Mindez nagy megelégedéssel tölthet el bárkit is, hiszen méltán lehetünk büszkék arra, ha némi hasonlóságot vélünk felfedezni önmagunk és Albert Einstein kiemelkedő intellektusa között. De ily módon valóban meg tudjuk ítélni saját magunk az intelligenciánkat?
A Bright Side összegyűjtött tíz olyan jelet, amely arra utalhat, hogy tényleg okosabbak vagyunk az átlagnál.
Gyakran unatkozunk
Az intelligens emberek gyakran unják a napi rutinfeladatokat. Ez amiatt van, mert úgy érzik, hogy a napi teendők közepette nem képesek teljes mértékben kihasználni intellektusukat.
Fiatalabbnak érezzük magunkat a korunknál
Érdekes, hogy a nagyon intelligens emberek tovább érzik magukat fiatalnak. Minél intelligensebb valaki kamaszkorában, annál tovább tartja magát fiatalnak. A 154-es IQ-val rendelkező Sharon Stone jó példa erre: úgy tűnik, mintha a színésznő lélekben sosem öregedne meg.
Gyakran élünk át egzisztenciális válságot
A tehetséges emberek gyakran úgy érzik, hogy válságba került az életük. Ezért nagyon fontos, hogy megtalálják a céljukat, életük értelmét, különben pszichológiai probléma is kialakulhat náluk.
Párkapcsolati nehézségekkel küzdünk
Az okos embereket nem mindenki szereti. A kutatások szerint a 120-as IQ felettiek gyakran panaszkodnak arra, hogy magányosnak érzik magukat. Mindez nem vonatkozik azokra, akik magas érzelmi intelligenciával is rendelkeznek.
Rossz szokásunk, hogy rágjuk a körmünket
A zsenik valamiért nehezebben tudnak megszabadulni rossz szokásaiktól. A körömrágás nem csak az adott személy feszültségét jelzi, hanem perfekcionizmusára is utal.
Feledékenység
A legnagyobb zsenik annyira elmélyülnek problémamegoldó gondolataikban, hogy gyakran megfeledkeznek a mindennapi feladataikról.
Eredeti problémamegoldás
A magas intellektust jelzi, ha eredeti módon közelítünk egy adott probléma megoldásához. A kreatív gondolkodás képessége erre ragyogó példa.
Gyakran elkésünk
Azok az emberek, akik nehezen tudják elvégezni a feladataikat határidőre, lehet, hogy kreatívabban gondolkodnak az átlagnál és általában optimistábbak is.
Képes vagy nemet mondani másoknak és magadnak is
A türelem az intellektus fejlettségét is jelzi: a tudósok szerint azok, akik képesek felmérni a lehetőségeiket és képesek ellenállni a hirtelen rájuk törő vágyaiknak, jobb eredményeket érnek el az intelligenciateszteken.
Egyáltalán nem tekinted magad okosnak
A pszichológiából ismert Dunning-Kruger hatás azt állítja, hogy a kevésbé képzett emberek hajlamosak túlbecsülni értelmi képességeiket. Az, aki igazán ért egy témához, sem képes reálisan felmérni, mennyit ér a tudása, ám ő viszont rendszerint alulértékeli saját magát.
Egy korábbi cikkünkben pedig egy másik összefüggésről is írtunk: egy kutatás szerint az intelligens emberek az instrumentális zenét kedvelik.
Tilesch György a könyvében feltárta, milyen veszélyekkel járhat A mesterséges intelligencia elszabadulása – Megjelent A Mesterség és intelligencia – Vegyük kezünkbe sorsunkat a MI korában
Alföldi István szerint az egyik legfontosabb feladat a mesterséges intelligencia minél szélesebb tömegek számára történő megismertetése, mindenekelőtt azt, hogyan kell együtt élni vele.