Az orosz-ukrán háború eredményeképp rohamos drágulás tapasztalható, de az árstop miatt a benzint nem éri meg eladni.

Rekordmagasak az üzemanyagárak, ahogy a Blikk is kiemelte, kedden Románia egyes kutain már a 627 forintot is elérte a literár. Magyarország kormánya 480 forintban maximálta az üzemanyagárakat, ami azt jelenti, hogy a nagykereskedő 80-100 forint veszteséggel tudja csak eladni literenként. 

Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke elmondta, ez azt eredményezheti, hogy a nagykereskedők nem fogják ellátni a magyar töltőállomásokat. A szállítás már így is lassult, és Magyarországon több helyen készlethiány tapasztalható.

A helyzet csak romlani fog, ha nem térünk vissza arra, hogy a piac határozza meg az árakat. Ez körülbelül 600 forintos literárakat jelentene.

A szakértő ebben is akadályt lát, ugyanis a maximalizált árakat nem lehet egyik napról a másikra kivezetni, mivel a piac nincs felkészülve, hogy mindenki hirtelen tankolni menjen, tartalékolni kezdjen. Két megoldást lát: vagy fokozatosan kell emelni a hatósági árat, vagy adócsökkentéssel kell mérsékelni a kiskereskedelmi árat. 

Kapcsolódó cikk

Egri Gábor szerint sok múlik azon, hogy sikerül-e megállapodást kötni az iráni atomprogramról szóló nemzetközi tárgyalásokon, ugyanis az iráni olajexport stabilizálhatná a piac nehézségeit.

Korábban Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes azt állította, ha a nyugati államok elfogadják az amerikai javaslatot, és betiltják az orosz olajexportot, az megduplázná a jelenleg is magas olajárakat, és abba az irányba terelné az országot, hogy teljesen megszüntesse a nyersanyagexportot. Az Európai Unió számos állama – köztük Németország, Hollandia és Magyarország –, nem támogatja az orosz energiaexport betiltását, és úgy néz ki, Európa nem akar, és nem is tud lemondani az orosz olajról és gázról.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

covid koronavirus oltasellenes szulok magyar haziorvosok per birosag

Mi történik? Oltásellenes szülők tömege perel magyar háziorvosokat

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elárulta, hogy az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek – az érzelmekre hatva – a pánikkeltés és a bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt.