A Meteoplus Facebook-oldala szombaton először tett közzé belső felvételeket a vízzel elárasztott parajdi sóbányáról.
A friss fotókon vízzel feltöltött bányajáratok és egy beszakadt sótömböt rejtő tárna is látható.
A képek alig néhány nappal azután készültek, hogy a Korond-patak áradása áttörte a bánya védelmét, és három nap leforgása alatt teljesen elöntötte a több mint száz méter mély bányarendszert.

Kapcsolódó cikk

A víz betörését az okozta, hogy a patak medrét védő geofóliát a heves esőzések után lezúduló hordalék elszakította. A vízhozam elérte a másodpercenkénti 60 köbmétert, ami rövid idő alatt elárasztotta nemcsak a turisztikai szintet, hanem a Telegdy-bányarészt is – az utóbbit 1991 óta használták sókitermelésre.
A most közzétett képek nemcsak a katasztrófa méretét szemléltetik, hanem azt is jelzik, hogy a bányabelső szerkezete már megindult. A sótömbök leszakadása és a vízzel telítődött járatok azt jelzik, hogy megkezdődött a só oldódása. A só (halit) vízben rendkívül gyorsan oldódik, és ez a folyamat belső szerkezeti gyengüléshez vezethet. Az oldódás során keletkező üregek a mennyezet vagy falak beomlását idézhetik elő, ami hosszabb távon felszíni süllyedést vagy akár beomlást is okozhat.

Kapcsolódó cikk

“Amióta csatlakoztam a TV2-höz öt évvel ezelőtt, azóta az volt az álmom, hogy visszahozzuk a csatorna legemblematikusabb énekes tehetségkutató műsorát, a Megasztárt. Egy egész magyar nemzedék nőtt fel ezen a produkción, tele fantasztikus tehetségekkel és érzelmekkel. Hála a csapatunknak, most ez az álom valóra válik. Alig várom!” – mondta el a TV2 vezérigazgatója.

A bányarendszer fölött lakóépületek, turisztikai létesítmények és közművek találhatók, így a jelenlegi helyzet nem csupán gazdasági, hanem közvetlen biztonsági kockázatot is jelenthet.

Kapcsolódó cikk

A Meteoplus által megosztott képek az első nyilvános fotódokumentációt jelentik az elárasztott bánya belső állapotáról. Korábban csak szórványos információk és szakmai becslések álltak rendelkezésre a károk mértékéről.
Szombaton egyébként több miniszter, valamint a frissen megválasztott államelnök is Parajdra látogatott, hogy a helyszínen tájékozódjanak a kialakult helyzetről.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet