Penész a lakásban
A penész megjelenése az esetek többségében a magas páratartalom és a hideg felületek következménye, azonban ennek többféle kiváltó oka is lehet, ezért a megoldás érdekében először azokat kell kideríteni.
A penészfoltok eltüntetése viszonylag egyszerű feladat, a nagyobb problémát a kiváltó okok megszüntetése jelenti. De hogyan deríthetjük ki, mi okozza, illetve mit tehetünk, hogyan szabadulhatunk meg tőle örökre?
A penész, ha megjelent, nem csak az érintett falszakaszon jelenik meg, hanem bármit képes megfertőzni – nyílászárókat, bútorokat, ruhaneműket és leginkább a bent lakókat –, ezért mielőbb meg kell szüntetni az okát. Tudj meg róla mindent az Aktív Passzív Stúdió blogjából, ahol további érdekességeket olvashatsz az otthonok és a házépítés kapcsán.
A penész nedves, magas páratartalmú környezetben indul “virágzásnak”, és mivel hideg felület ezt még pluszban elősegíti, ezért legtöbb esetben a téli hónapokban okoz problémát. Tovább rontja a helyzetet, hogy ilyenkor kevesebbet szellőztetünk, kevesebbet mozog a levegő.
Hideg felületeken alakul ki, ahol a pára kicsapódik. Jellemzően ilyen helyek a hőszigeteletlen homlokzatok belső felületei már normál páratartalom esetén is: a nyílászárók mellett vagy a sarkokban.
Hogyan szabályozható a páratartalom az otthonokban?
Az optimális páratartalom 40-60%, az ennél magasabb páratartalom szinte biztos penészedést okoz, ami látványnak sem szép, de még ártalmas is az emberi szervezetre.
A nedvesség a légzéssel és a lakásban végzett tevékenységekkel, például a főzéssel, a fürdéssel, a mosással kerül a levegőbe. Rendszeres szellőztetéssel csökkenthető a levegő páratartalma, de télen ritkábban és rövidebb időre nyitunk ablakot, hiszen a beáramló hideg levegő lehűti a fűtéssel felmelegített lakást, vagyis csökkenti a komfortérzetet, másrészt könnyen megfázhatunk.
Korábban a szigeteletlen, tömítetlen ablakok biztosítottak folyamatos légcserét a lakóépületekben, ezzel alacsony páratartalmat fenntartva, azonban ezt a hőszigetelt és jó légzárású ablakokkal ezt elveszítettük. A kellően hőszigetelt házakban folyamatosan működő, hővisszanyerős szellőztető rendszerekkel biztosíthatunk állandó légcserét, mely energiahatékony és az alacsonyan tartott páratartalom az egészségünkre is előnyösen hat, mivel így nem lesz penészes a házunk.
Mit tehetünk a penész ellen?
A levegő nedvességtartalmának csökkentésével a penészedés esélyét minimalizálhatjuk, azonban továbbra is problémát jelent, ha a házunk hőszigetelés nélküli, így a külső határoló falak télen nagyon lehűlnek.
Gond az is, ha a kivitelezés során nem jártunk el kellő gonddal. Ezekben az esetekben a szellőztetés önmagában nem oldja meg a problémát, a hideg felületek hőmérsékletét is emelni kell. Ezt minőségi és kellő vastagságú, az egész épületet érintő komplett hőszigeteléssel tudjuk megoldani.
További problémát jelenthetnek a hőhidas szerkezetek, illetve a geometriai hőhidak, például a falak és a mennyezet találkozása. Új építés esetén a passzívház jelenthet garantáltan penészmentes megoldást.