A Nemzetközi Energia Ügynökség hiába kérte a nagy szennyező gazdaságokat, hogy a járvány utáni újraindításnál a zöld energiákra fordítsák a hangsúlyt.

Szén-dioxid-kibocsátás vs. ideiglenes fellélegzés

Tavaly még úgy tűnt, hogy a 2019-es fosszilis eredetű károsanyag-kibocsátási adatok jelentik majd a 21. században a csúcsot, de már 2021-ben alig néhány hónap alatt megdőlhet ez a várakozás. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint a koronavírus-járvány miatt az ipari termelés és a légiközlekedés újbóli fellendülése nem csak a gazdaságok visszapattanását jelenti, hanem ezzel párhuzamosan a szén-dioxid-kibocsátás is meghaladhatja a Covid-19 előtti szinteket, ha az egyes kormányok nem fenntartható energiaforrásokon alapuló gazdaságélénkítő mentőcsomagokat léptetnek életbe.

Szendioxid Kibocsatas 2020
Ismét Növekszik A Szén-Dioxid-Kibocsátás / Fotó: Jeff Zehnder/Alamy

Az IEA friss adatai azt mutatják, hogy 2020 második félévében a károsanyag-kibocsátás folyamatosan emelkedett, ahogy az országok újranyitották a gazdaságot. 2020 decemberében globális szinten már 2%-kal több káros anyag került a levegőbe, mint 2019 decemberében.

Arról már korábban beszámoltunk, hogy utoljára a második világháború éveiben esett vissza ilyen mértékben a szén-dioxid-kibocsátás, mint 2020-ban a koronavírus-járvány miatti gazdasági leállás következtében. Ezt a kívánatos tendenciát azonban úgy tűnik, hogy a világgazdaság nem képes megtartani.

Ha az elkövetkező hónapokban a kormányok nem térnek át fenntartható energiákra, akkor ugyanúgy szennyezük és pusztítjuk tovább a környezetünket, ahogyan a járvány előtt. Ez pedig éles ellentétben áll azokkal a nagyratörő zöld elképzelésekkel, amelyeket az egyes kormányok egymás után fogadtak el

– jelentette ki Dr. Fatih Birol, az IEA igazgatója. A világ nagyvárosai már előrébb járnak, mint az államfők, mert a települések vezetői komoly törekvéseket tesznek városaik zöldítése és élhetőbbé tétele érdekében.

Az IEA volt az egyik szervezet, amely már korábban arra szólította fel a kormányokat, hogy a koronavírus-válság utáni gazdaságélénkítés jegyében lássanak hozzá a zöld energiapolitikájuk megvalósításához. A The Guardian újságírói azonban kiderítették, hogy hiába az emberek elvárása és támogatása, hogy a politikusok bátran lépjenek fel a klímaváltozás érdekében, mindössze az országok egy kis hányada kezdte a megújuló energiaforrások, az elektromos járművek és az energiahatékonyság területére allokálni a gazdaság helyreállítására fordítandó összegeket. 

További zöldítésre van szükség globális szinten

Az IEA most mérte fel először területi és havi bontásban a szén-dioxid-kibocsátás adatait. A számokból egyértelműen látszik, hogy mely országok (Franciaország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Németország) fordítottak figyelmet a környezetvédelmi szempontokra. Azokban az országokban, ahol a legkevesebb szerepet szántak a zöld gazdaság élénkítésének, mint Kína, India, az Egyesült Államok, és Brazília, ott a szén-dioxid-kibocsátási adatok is meredeken elkezdtek emelkedni az év második felében.

Világosan látható, hogy ezek az országok nem fordítottak kellő figyelmet a gazdaságélénkítő programjaik zöldítésére, mint ahogyan azt ígérték. Jeleztük, hogy ha nem tartják be ezeket az elveket, akkor ismét visszatérünk oda szennyezettségi szintben, ahol a járvány előtt jártunk

– tette hozzá Dr. Birol

Kína elsőként oldotta fel a korlátozásokat és nyitotta újra a gazdaságát a járvány után. Ez azt eredményezte, hogy a 2020 decemberében mért kibocsátásértékek már 7%-kal haladták meg a 2019 decemberi számokat. Így a 2020-as év tekintetében összességében közel 1%-kal nőtt a károsanyag-kibocsátás Kínában az előző évhez képest. 
Kapcsolódó cikk

Az EU-ban 2020 áprilisában 22%-kal csökkent a kibocsátás a 2019-es bázisadatokhoz képest, de decemberre már 5%-kal magasabb értékeket regisztráltak az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva úgy, hogy még életben voltak a vírusmutánsok miatt a korlátozások. Ennek ellenére Dr. Birol azt állítja, hogy még mindig nem késő, bár optimizmusa igen merésznek tűnik, hiszen rengeteget kellene változtatni ahhoz, hogy ne haladjuk meg idén év végén a járvány előtti, 2019-ben mért értékeket. De ahhoz minden gazdasági hatalomnak, az EU-tól Japánon át Kínáig további áldozatokat kell hoznia a zöldítés irányába.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

katasztrofavedelem-budapesti-vihar-viharok-tuzoltok-2026

„Három autóra zuhant!” – Elképesztő videón a fővárosban pusztító vasárnapi ítéletidő

A Katasztrófavédelem, a budapesti vihar és a tűzoltók azonnali beavatkozása áll a hétvégi eseményekről szóló hivatalos jelentések középpontjában. A vasárnap délután Budapestet elérő viharos időjárás jelentős károkat okozott a főváros több pontján, ezért az egységeknek igen rövid idő alatt rendkívül sok helyszínre kellett kivonulniuk a riasztások nyomán. A hirtelen lecsapó zivatar miatt a segélyhívó központok folyamatosan fogadták a lakossági bejelentéseket.

idojárás-előrejelzés-ma-2026-felhőszakadás-eső

„Vége a nyugalomnak!” – Országos riadót rendeltek el az érkező égi háború miatt – Időjárás-előrejelzés ma

A vihar, a HungaroMet előrejelzése és a felhőszakadás tartja lázban az országot a hét utolsó napján. Vasárnap délutántól ugyanis több hullámban érkező, helyenként heves zivatarok csapnak le a hazai tájakra, miközben a hőség napközben még a 31 és 37 fok közötti tartományban tetőzik. A megérkező csapadék minden megyében elsőfokú riasztást vont maga után.

e-roller-ittas-vezetes-1-8-millio-buntetes-jogsi-bevonas-2026

„1,8 milliós büntetés egyetlen esésért a rendőr előtt!” – Brutális árat fizetett az ittas e-rolleres

Sok gyanútlan e-rollerest éri hatalmas meglepetésként, amikor kiderül, hogy egy ittas rajtakapás esetén a rendőrség egyáltalán nem egy ártalmatlan biciklistaként, hanem egy felelőtlen autóvezetőként kezeli őket az eljárás során. Egy friss és megdöbbentő eset tökéletesen rávilágít arra a súlyos joghézagra, hogy miközben a KRESZ papíron még mindig nem ismeri az egyre népszerűbb elektromos rollereket, a hatóságok a fokozódó társadalmi felháborodás nyomására már kíméletlen szigorral, milliós bírságokkal sújtanak le a balesetet okozókra.

m1-autopalya-baleset-toltestava-kamion-kisbusz-tragedia-2026

Nyolc emberi életet követelt a hajnali pokol az M1-es autópályán: elalvó sofőrök rohanhattak a halálba

Felfoghatatlan tragédia rázta meg az országot péntek hajnalban, miután két egymást követő tömegszerencsétlenségben nyolc ember vesztette életét az M1-es autópályán. A hatóságok elsődleges vizsgálatai szerint a végzetes ütközéseket a volán mögötti elalvás okozhatta, ám a háttérben meghúzódó koncessziós tényezők egy sokkal komolyabb állami vizsgálat elindítását vetítik előre.

christian-eriksen-osszeeses-ujraelesztes-kardiologia-sportpszichologia-2026

Dráma élő adásban: Itt a videó, amikor Christian Eriksen összeesett – kiderült az oka, kísért a 2021-es tragédia, azonnal kórházba szállították a dán klasszist

Pontosan 5 évvel a futballtörténelem egyik legdrámaibb pillanata után a sportvilág már nem csupán egy csodával határos túlélésként tekint a 2021-es Európa-bajnokságon történtekre. A pályán összeeső dán klasszis sokkoló esete egy teljesen új korszakot nyitott a prevenciós sportkardiológiában, a hordható okostechnológiák alkalmazásában és a sportpszichológiában egyaránt.

kammerer-zoltan-god-akkumulatorgyar-zajszennyezes-samsung-2026

Kiszivárgott a botrányos hangfelvétel, már a fideszes gödi polgármester szerint is van baj az akkugyárral: „Még a halottak is felébrednek”

Fordulat állt be a gödi akkumulátorgyár körül kialakult pattanásig feszült helyzetben, miután a kormánypárti támogatással megválasztott polgármester is hivatalosan elismerte a gigaberuházás okozta elviselhetetlen környezeti terhelést. A településvezető a legfelsőbb szintekhez fordult beavatkozásért, miközben a helyiek szerint az éjszakai zajszennyezés már a fizikai elviselhetőség határait súrolja a lakott területeken.

eltex-kft-salgotarjan-akkumulator-hulladek-salgo-patak-szennyezes

„Azt állították, üres a telep, de…” – Kiszivárgott képek buktatták le az Éltex Kft. salgótarjáni akkumulátortárolóját

Súlyos környezetvédelmi és hatósági ügy borzolja a kedélyeket Salgótarjánban, miután a nyilvánosságra került fényképek tanúsága szerint akkumulátor-hulladékot tárolnak az Éltex Kft. helyi telephelyén. Bkar a vállalat vezetése korábban határozottan tagadta, hogy hulladékkezelési tevékenységet végeznének a területen, a csomagolásokon jól látható feliratok ellentmondanak a hivatalos közleményeiknek.

idojaras-elorejelzes-ma-hidegfront-nagy-eso-zivatar-magyarország-junius

„Ekkor jön csak igazán a java…” – Meteorológusok figyelmeztetnek: brutális fordulatot vesz az időjárás! Mutatjuk, mikor mossa el az eső az országot

Megérkezett az ország fölé a jelentős csapadékot hozó hidegfront, amely hétfőn már országszerte záporokat és zivatarokat okozott. Bár a hét elején elsősorban elszórt viharokra kell számítani, a meteorológusok arra figyelmeztetnek, hogy a java még hátravan, és szerdán országosan is kiadós esőzések várhatók.