Egyértelmű üzenet a politikusoknak
Elkészült az eddigi legnagyobb mintán végzett globális közvéleménykutatás a klímavészhelyzetről, írja a The Guardian.
Az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) Peoples’ Climate Vote (Az emberek hozzáállása a klímavészhelyzethez) elnevezésű felmérésben 50 ország összesen 1,2 millió lakosa vett részt. Az Oxfordi Egyetem szakemberei feleltek azért, hogy minden országban reprezentatív legyen a válaszadók összetétele. Az adatgyűjtés 2020 október és december között, tehát éppen egy másik égető probléma, a koronavírus-járvány második hulláma alatt történt. Mégis, a bolygó lakosságának 59%-a úgy véli, hogy a klímavészhelyzet létezik, és a világnak „minden lehető szükséges intézkedést sürgősen végre kell hajtania” – ahogy azt Greta Thunberg vagy Harry herceg is követeli.
Greta Thunberg: „Még semmit sem tettünk a klímaváltozás ellen”
A 17. születésnapját nemrég ünneplő svéd aktivista most Davosban ismétli a sokkoló statisztikákat, amíg meg nem hallja a világ.
Kapcsolódó cikk
A tanulmány legfőbb tanulsága, hogy az emberek világszerte valóságos problémának tartják a klímaváltozást, és tényleges cselekedeteket várnának el a politikusoktól.
Az emberek hangja világos: azt akarják, hogy a politikusok lépjenek fel a klímaváltozás ellen. Ha a felmérés szerint a világ népességének 64%-a hisz a klímavészhelyzetben, az azt jelenti, hogy fontosnak tartják a klímaválsággal kapcsolatos lépéseket. A legfontosabb üzenet tehát az, hogy ha kormányok megteszik ezeket az intézkedéseket, akkor az emberek támogatni fogják őket
– jelentette ki Cassie Flynn, az UNDP klímaügyi stratégiai tanácsadója, a Klímaprogram vezetője, amely a klímavédelmi intézkedések meghozatalában nyújt segítséget az egyes államoknak.
„Válaszút előtt állunk, és a felmérés megmutatja, hogyan gondolkodnak a jövő generációi az egyes politikai állásfoglalásokról, ami már előrevetíti a jövőt” – mondta Flynn, hangsúlyozva, hogy a klímakérdés a koronavírus miatt nem tűnt el, hiszen mit sem javult a helyzet. Sőt, 2020-ban globális viszonylatban a rekordmagas hőmérsékleteket mértek, ami az óceánokra és a jégtáblák olvadására vagy éppen az egészségünkre is komoly közvetlen hatással van.
A többség nem mondana le a húsról a Föld megmentése érdekében
Meglepő módon nem mutatkozott jelentős generációs különbség: a 14-18 évesek 69%-a, míg a 60 év felettiek 58%-a állítja, hogy a klímavészhelyzet létezik.
Személyes kalandozásaim a klímakatasztrófában
A klímaváltozás csak egy kommunista trükk, az időjárásnak nem kell megszűnnie?
Kapcsolódó cikk
A többség akkor is támogatta a klímavédelmi intézkedéseket, ha az jelentős változást hozna az országban, ahol él. Ott is, ahol a károsanyag-kibocsátás fő oka a fosszilis energiaforrásokon alapuló gazdaság, a legtöbben (Amerikai Egyesült Államok: 65%, Ausztrália: 76%, Oroszország: 51%) támogatták a megújuló energiaforrások használatát. Azokban az országokban, ahol jelentős az erdőirtás mértéke, az emberek többsége a fák megmentésére, erdősítésre szavaz (Brazília: 60%, Indonézia: 57%).
Összességében globális szinten a legnépszerűbb klímavédelmi intézkedés az erdőtelepítés és a fák megmentése, zöldterületek kialakítása, a megújuló energiaforrások használata és a környezetbarát mezőgazdaság. A legkevésbé elfogadott a 18 felsorolt klímavédelmi intézkedés közül a vegán táplálkozás, amelyet mindössze a világ 30%-a támogat.
A nemek között is adódott különbség a férfiak javára, aminek nem feltétlenül kéne így lennie a korábbi ismereteink alapján. Globális szinten legalább 5%-kal több férfi mint nő vélte valós problémának az éghajlatváltozást. Négy fejlett országban (USA, Kanada, Egyesült Királyság, Ausztrália) azonban a nők jelentősen környezettudatosabbnak bizonyultak. Ez utóbbira a kutatók nem találtak magyarázatott.
Globális szinten viszont úgy látták, hogy a klímatudatosság mértéke az iskolázottsággal egyenes arányban áll. Ennek tudható be a férfiak nagyobb arányú klímaelköteleződése, a fejlődő országokban ugyanis a lányok oktatása gyakran korábban befejeződik.
A leginkább klímatudatos országok az Egyesült Királyság és Olaszország, ahol a lakosság 81%-a véli problémának az éghajlatváltozást. Az USA és Oroszország lakossága egyforma mértékben, 65%-ban tart a klímavészhelyzettől. A legalacsonyabb arányt, 50%-ot Moldáviában regisztrálták.