Egész Európában jelentősen nőtt a kerékpározók száma
A koronavírus-járvány a közlekedési szokásokat is megváltoztatta. Sokaknak kellett alternatívát találnia a mindennapi közlekedés megoldására, a tömegközlekedés helyett. A Huffington Post olasz kiadása az Európai Kerékpáros Szövetség (ECF) honlapján található anyagokból gyűjtött ki néhány érdekes adatot arra vonatkozóan, hogyan változott az európai biciklis közeledés a koronavírus járvány hatására, illetve milyen trendek várhatóak a jövőben.
Európában a döntéshozók 2020-ban 1 milliárd eurót fordítottak kerékpáros infrastruktúrafejlesztésre, 2300 km új bicikliutat terveztek, amelynek a fele már el is készült, és különféle programokat indítottak kerékpárok vagy egyéb mikromobilitási eszközök vásárlásának támogatására.
- YouTube
Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
Az ECF az Eco-Counter rendszer segítségével, amely 55 országban több mint 18 ezer mérőállomással regisztrálja a kétkerekű forgalmat, megbecsülte, hogy mennyivel növekedett meg a bringázók száma a járvány során 2020-ban. 2019 szeptemberéhez képest 2020 hasonló időszakában 20-25%-kal több kerékpárost regisztráltak Nyugat-Európában. A legnagyobb növekedést, 27,5%-ot Olaszországban mérték, de májusban egészen kiugró mértékű, több mint 80%-os emelkedést könyvelhettek el.
A Strava és az amatőr futók nagy része is rekordokat döntött idén
Ha nincs a Straván, meg sem történt.
Kapcsolódó cikk
Az európai kerékpárgyártás lehet a biciklis fellendülés egyik nyertese. Az ECF 2019-es éves jelentéséből kiderül, hogy a 20 millió értékesített darabból 12,7 milliót Európában gyártottak. 2018-ban a kerékpárüzletek forgalma 13,2 milliárd euróra rúgott, amelybe beletartozik az alkatrészek és a kiegészítők értékesítése is. Az előrejelzések szerint ez az összeg 5,5%-kal nőhet 2022-ig. Olaszországban már 2020-ban 20%-os emelkedéssel kalkulálnak. Ez több mint 2 millió eladott kerékpárt jelent, ennek pedig több mint 10%-a az e-bike.
2016-ban Magyarország 171 ezer termékkel a 3. legtöbb elektromos rásegítéssel működő kerékpárt gyártotta Európában Németország és Hollandia után. Ez azért is jó hír, mert a többszáz közlekedésügyi szakértő közreműködésével készült The way foward című jelentés szerint a 2019-es eladási adatokhoz viszonyítva 2030-ra 47%-kal több bicajt fognak értékesíteni, és az elektromos biciklik fogják kitenni a kereslet nagy részét, akár 17 milliót. Már tavaly is 3,7 millió darabot értékesítettek Európában, és 2020-ban is erősen megnövekedett irántuk az érdeklődés.
A kerékpáros turistáké a jövő
A kerékpáros turizmus az ECF által készített tanulmány becslése szerint 44 milliárd euróval járul hozzá az európai gazdasághoz, és több mint félmillió munkavállalót foglalkoztat. Magyarországról a Duna menti kerékpárutat az egyik legvonzóbb európai kerékpáros úticélként említi a jelentés. A kerékpáros turisták az Unión belül 111 milliárd eurót költenek, többet, mint az autósok. Ráadásul szívesebben vásárolnak a helyi kereskedőknél, ezzel is inkább a kisvállalkozásokat támogatják a multikkal szemben.
A Champs-Élysées nagy részét zöldterületté alakítják a párizsi olimpia után
A jelenlegi nyolc sáv helyett 2×2 sávon lehet majd autózni.
Kapcsolódó cikk
Azt is kiszámították, hogy a kerékpárhasználat miatt a tagállamokban évente 18 ezerrel kevesebb idő előtti halálozás történik. A tanulmány szerint ez több mint 50 milliárd euró megtakarítást jelent Európának. Az egészségesebb életmód miatt a súlyos, krónikus megbetegedések is megelőzhetők: az egészségügy éves költségei 21 milliárddal csökkennek, a társadalombiztosítás pedig 5 milliárddal kevesebbet fizet ki betegszabadságokra. Kiszámolták, hogy a kerékpározók miatt évente 16 millió tonnával kevesebb széndioxid kerül a levegőbe. Tehát nagyjából 3 milliárd literrel kevesebb üzemanyagot vásárolunk, és 1-5 milliárd euróval több pénz marad az európai biciklisek zsebében. Egy kerékpár éves fenntartási költsége az ECF adatai alapján 300 euró, az elektromos ennek duplája, míg egy autóé 6 ezer euró.
Kérdés persze, hogy a járvány elvonultával megmaradnak-e a kerékpáros forradalom vívmányai. A várakozások alapján az a legvalószínűbb, hogy további teret nyernek a környezetkímélő közlekedési módok a jövőben, amit a klímavészhelyzet és a városok levegőminősége érdekében született nemzetközi jogszabályok is megkövetelnek.
Az Európai Bizottság tavaly decemberben fogadta el a közlekedést környezetbarát módon átalakító tervét, amely 2030-ig 55%-kal kívánja csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a közlekedésben, 2050-re pedig teljesen emissziómentessé tenné a városi közlekedést.
Januárban is óriási kerékpáros forgalomnövekedés volt Budapesten
Az ATV Start vendége Halász Áron szóvivő, Magyar Kerékpárosklub.IRATKOZZON FEL CSATORNÁNKRA: https://goo.gl/uo2kimLÁTOGASSON EL OLDALUNKRA: http://www.atv.hu...
A budapesti kerékpáros boomról Halász Áron, a Magyar Kerékpáros Klub szóvivője az ATV-ben beszélt.