A középkorban vajon mivel kezelték pattanásaikat az emberek? Ha őszülni kezdett a haj, befestették, vagy a természetesség jegyében hagyták a tincseket ezüstbe borulni? Ha nem létezett mentolos fogkrém, mivel moshattak fogat? Ha nem mostak, miért nem hullott ki mindenki fogsora? A szépségápolás rejtélyei a régmúlt idők emberét is ugyanúgy foglalkoztatták, mint amekkora milliárdos iparággá fejlődött a szakterület a mai világunkban.

Az egyház árgus tekintetétől piruló orcák

A középkori nők fiókjai talán nem roskadoztak MAC palettáktól vagy a színskála összes árnyalatát lefedő Dior ajakbalzsamoktól. Garantálható azonban, hogy azok a hölgyek, akik akkoriban éltek, és megengedhették maguknak, hogy a bőrápoláson aggódjanak, szintén áhították a legoptimálisabb bőrápolási fortélyokat. Bőrápolási rutin alatt pedig akár azt is érthetjük, hogy akadt, aki az arzén fiatalító hatására esküdött.

kozepkori szepsegapolas kiemelt
A szépségápolás történelme / Fotó: Mentalfloss

A kor prédikátorai jelentős mértékben befolyásolták a sminkeléshez kapcsolódó hívságokért lelkesedőket. Az egyház követőit még attól is óvaintették, hogy citromlével igyekezzenek színt lehelni ajkaikra, mondván, hogy a savas kenet kóros hisztériát okozhat. A korommal sötétített szempillák és az orcára kent pirosító pedig egyenesen ördögtől valónak lett kikiáltva. Persze mint oly sok minden, ami a nőket érinti, a külsőségek tekintetében is kettősség jellemezte a közfelfogást.

Az ideális asszony képes volt eltalálni azt a lehelletnyi smink mennyiséget, amellyel elérte, hogy férje tekintete ne akarjon más templomba járó felé fordulni, ugyanakkor más férfiak fejében sem keltett bűnös gondolatokat.

A társadalom tehát már a kezdetek kezdete óta lehetetlen elvárásokat támasztott a nők felé. Bemutatjuk a szépségápolás 10 legfurcsább középkori technikáját, amelyeket a Bustle szedett csokorba, és amelyek még a legextrémebb sminkelőket is kitéríthetik a hitükből. 

1. Gyökereből és bogyósgyümölcsökből nyert árnyalatú rúzsok

Gabriela Hernandez, a Klasszikus szépség: A sminkelés története című kötet szerzője szerint a sminkelés ellen még törvényt is hoztak mondván, az arcra felvitt kenceficék a férj és általában a férfiak félrevezetésére használt trükk eszközei, használatuk ennél fogva boszorkánysággal egyenértékű bűntettnek minősült. Természetesen, mint minden történelmi érának, a sötét középkornak is megvoltak a maga lázadói és úttörői. A tiltás ellenére is sminkelők jellemzően homoki báránypirosítót, avagy a trópusokon, mediterrán éghajlaton és a Gödöllői-dombság területén élő piros ökörnyelvet, bogyósgyümölcsöket, vagy céklából nyert színeket kevertek el zsírral, és azt kenték ajkukra. A liliom és rózsa árnyalatai fölött még szemet tudott hunyni a közvélemény, hiszen ezeket a színeket az ártatlansággal azonosították.

kozepkori szepsegapolas 1
/ Fotó: Bustle

2. Szedd ki minden szál szemöldököd és szempillád, majd helyettesítsd rágcsálók szőrével

A ma ünnepelt Cara Delevigne-féle borzas szemöldök már az 1400-as évek során sem mindenkinek adatott meg. A kor asszonyai nem vesződtek a tökéletes sörtéjű ecset és árnyalatú por felkutatásával, inkább egyenként tépkedték ki szemkörüli szőrzetük minden szálát, hogy aztán a megfelelő mennyiségű rágcsálószőrrel helyettesítsék. Az akkori szépségideált a magas homlok keretezte tojásded fej forma, apró orr és pici ajkak jelentették. A gyermeki tekintet és ártatlanság tükröződését áhította minden nő és férfi. A női arcot a szem színét leszámítva üresség és kifejezéstelenség kellett, hogy jellemezze.

kozepkori szepsegapolas 2
Rogier van der Weyden: Egy hölgy portéja (1460 körül) / Fotó: Bustle

3. Opál nyaklánc az aranyló fürtökért

Bár akkoriban még Rossmann vagy Drogerie Markt sem termett minden sarkon, ez nem jelenti, hogy őszülő halántékukat ne akarták volna elrejteni az emberek. A különféle házi készítésű tinktúrák mellett ásványokat vetettek be a loknik fényesítése és élénkítése érdekében. Az ideális hajszín jellemzően a lenszőke volt, hiszen az angyalokat is ezzel a világos árnyalattal volt szokás ábrázolni. Kénkő, méz és timsó keverékét a fejbőrükre kenve órákig ültek a napon, hogy a tincseik kifakuljanak. A kevésbé türelmesebbekkel sikerült elhitetni, hogy az opálnyakék viselete szőkítő hatású. Érdekesség, hogy párszáz évvel a nagy opál-lázat követően a drágakövet a balszerencsésvel kezdték azonosítani. Az első jelentős opálbányát a világon az egykori Magyarországon, a Kassától 35 km-re eső Vörösvágás melletti Dubníkban létesítették.

kozepkori szepsegapolas 3
Rafaello Sanzio: Fiatal hölgy unikornissal (1506) / Fotó: Bustle

4. Csonthéjasok termésével sötétített hajkorona

Gyökérgumók és magvak főzetének keverékével tökéletesen lehetett sötétebb árnyalatokkal befedni a hajkoronát. A dió- és gesztenyeszínek már a régmúlt idők nagy kedvencei is voltak, igaz az akkori festékeket akár két napig is a hajtöveken rothasztották, hogy elérjék a kívánt hatást.

kozepkori szepsegapolas 4
Boleyn Anna angol királyné portréja 1530 körül / Fotó: Bustle

5. Paróka csak saját felelősségre

Az egyház természetesen a paróka viseletét is kifogásolhatónak minősítette. A hajhosszabbító tincseket a hét fő bűn közül a hiúsággal hozták párhuzamba. Egy 13. századi párizsi lelkész, Gilles d’Orléans azzal rémisztgette híveit, hogy a parókák, melyek a fejükön díszelegnek, olyan koponyákról levágott hajból készültek, akik már a pokol tornácán gyülekeznek.

kozepkori szepsegapolas 5
Piero del Pollaiolo: Egy fiatal nő portréja (1470 körül) / Fotó: Bustle

6. Szépséghibák, szeplők és anyajegyek tabusítva

A testeket borító megkülönböztető jeleket, úgynevezett “szépséghibákat” szinte kivétel nélkül a boszorkányság stigmáinak tekintették. A különlegesség akkoriban nem erény, hanem átok volt, és az ördöggel való titkos éjféli randevúk lenyomatát látták még a legapróbb anyajegyben is.

kozepkori szepsegapolas 6
Rogier van der Weyden: Asszony szárnyas főkötővel (1440 körül) / Fotó: Bustle

7. Hialuronsavas nappali arckrém helyett zabkása és ecet

A bőrpírt és szeplőket egyes hiedelmek szerint egy tál bikavérből készített arcmaszk vagy borral összeforralt fűzfából nyert nedű kortyolgatása tüntették el leghatékonyabban. A fenti fortélyos főzetektől azonban a már említett boszorkányosság okán sokan tartottak, így a többség egyszerűen ecetben forralta fel a reggeli zabkásáját, bízva abban, hogy a bűzös reggeli elfogyasztása jótékony hatással bír majd arcbőrükre.

8. Árnyald az arcbőröd sav, higany és ólom keverékével

Ha a halálos vegyületek elegye nem hozta el a kívánt simaságú arcbőrt, az elégedetlen férjek megmérgezésére is kiválóan alkalmas lehetett.
Az aqua tofana egy 1650-es években népszerű vegyület volt, arzén és ólom keverékéből. A sminkként eladott mixtúra közkedvelt terméknek számított azon nők körében, akik a családi vagyon feletti rendelkezés reményében férjük halálát kívánták, azok italába keverve a halálos port.

kozepkori szepsegapolas 8
Jean Clouet: Diane du Poitiers francia kurtizán, Saint-Vallier grófkisasszonyának portréja / Fotó: Bustle

9. Ha fényes és ragyogó, hófehér bőrt áhítasz, ne sajnáld a kék tintát

A túlvilági sápadtság népszerűségét nem lehet eléggé hangsúlyozni, ha a középkori időkről beszélünk. Az arcon és karokon futó vénák és erek kihangsúlyozása kék színű tintával bevett gyakorlatnak számított.

kozepkori szepsegapolas 9
Benjamin Ferrers: Lady Mary Fleming portréja (1700 körül) / Fotó: Bustle

10. Good Old Lady Spice Stick

Nem árulunk el újdonságot, ha az egyház prüdériáját hatalmas mértékűként jellemezzük. A meztelenségtől ódzkodó istenszolgák kifejezetten fürdőellenesnek számítottak. A csatornarendszer kiépítése ekkor még csak távoli álom volt, így előfordult, hogy hónapok teltek el egy-egy alaposabb mosakodás között.

Az emberek kreatív módszerekhez kellett forduljanak, hogy testszagukat elfedjék.

Kapcsolódó cikk

Fűszerekkel tömött tasakokat dugdostak a kebleik alá, hónaljuk közé, és szoknyájuk redőire varrva. A mai szemmel kissé alacsony költségvetésű megoldásként ható praktikák azonban a Föld vízkészletére és a parfüm viselés művészetének fejlődésére természetesen rendkívül pozitív hatással voltak.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.