A filmvilágban a legemlékezetesebben talán Terence Hill alakítása hozza vissza nekünk ezt az élményt, a legendás És akkor megint dühbe jövünk című filmben, ahol annyira beleéli magát a játékba, hogy feláll közben a flippergép tetejére is. Az évtizedek során a játékiparban is megjelent, sőt, szinte teljesen átköltözött az internetre és ezeket az effektusokat hozta magával. Legyen az rulett, online flipper, póker, élő fogadás, ezek mindegyike aprólékosan kidolgozott hang és vizuális megjelenéssel érkezik.
Szép emlékek
Ma már ezek a flippergépek bevonultak a történelembe, de nem véletlen, hogy a megmaradt emlékekről beszéltünk kicsit feljebb. Ugyanis az Albertai Egyetem tudósai egy kutatás során azt állapították meg, hogy a nyerőgépek hangjai és vizuális effektusai beégnek az agyunkba és fokozzák a játék iránti vágyat.
A tanulmány szerint ugyanis ezek az emlékek a nagy nyereményeket, a sikert, a csillogást idézik fel bennünk. Mint rámutattak, az emberek sokkal szívesebben játszanak azokkal a virtuális nyerőgépekkel, amelyek a kaszinókból ismert hangokkal működnek, így például a lepottanó pénzérme hangját imitálják vagy dollárjelek villognak közben.
Az eredmények rámutattak, hogy a pénzhez, nyeréshez, sikerhez kapcsolódó effektusok vonzóbbá teszik a játékgépeket, ha pedig azok valamilyen soknullás nyereményhez kötődnek, annál inkább. A kutatók szerint nem véletlen, hogy a szárazföldi után az online kaszinókban is elterjedtek ezek a megoldások, mert valószínűleg ezek is hozzájárulnak a játékok vonzerejének növekedéséhez.
Az eredmények arra is rámutattak, hogy ezek a vizuális és hangjelzések annyira komolyan tudnak hatni a játékosokra, hogy azok gyakran akkor is kiválasztanak egy játékgépet, ha az egyébként kisebb nyerési eséllyel, nagyobb kockázattal működik.
A nyerőgépek iránti vonzalmat és a nyerésre vonatkozó emlékeket azonban nem csak a megnyert pénz mennyisége befolyásolhatja, hanem más tényezők is, állapította meg a tanulmány, amely szerint az embereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy ezek mind szubjektív érzések, a szép emlékeken alapszanak.
A Kanadai Szerencsejáték Szövetség felmérése szerint a kanadaiak 98 százaléka szórakozásból játszik. Albertában 28 kaszinó működik több, mint 28.000 nyerőgéppel, a játékipar 2019-ben 2,7 milliárd dolláros bevételt zsebelhetett be.
Az Albertai Egyetem kutatásában vendégként részt vett Elliot Ludvig az angliai Warwick Egyetemről és Yang Liu az Albertai Egyetem Orvosi és Fogorvosi Kara pszichiátriai tanszékének vezetője. A kutatás a Kanadai Természettudományi és Műszaki Kutatási Tanács (NSERC) és az Albertai Szerencsejáték Intézet (AGRI) támogatásával készült.