Akkor nézzük is meg, hogy mik a szorongás leggyakoribb formái!
Generalizált szorongás
Az általános, vagy generalizált szorongásos zavarban (GAD) szenvedő egyénekre jellemező, hogy olyan esetekben is sokat aggódnak a mindennapi történésekkel, helyzetekkel kapcsolatban, amikor ezt az aggodalmat semmi sem indokolja. Ezt az állapotot tehát a folytonosan fennálló feszültség és nyugtalanság jellemzi, aminek se vége, se hossza.
Az általános szorongásos zavarra jellemző tünetek lehetnek a remegés, pulzusnövekedés, gyomorbántalmak, folyamatos nyugtalankodás, nehéz döntéshozatal és problémakezelés, alvászavarok, túlzott ingerlékenység stb.
Szociális szorongás
A szociális szorongás (SZSZ) leginkább azokra az emberekre a jellemző, akik úgymond “sokat adnak mások véleményére”, így az ebben a betegségben szenvedő egyének rettegnek bizonyos szociális interakcióktól, és ezáltal az emberek rájuk vonatkozó negatív véleményétől. Vannak, akik számára csak a nagyobb közönség előtt szereplés okoz gondot, ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a szorongás ezen típusában szenvedő személy számára az is problémát jelent, ha csak a közeli élelmiszerüzletbe kell átugrania, ahol kénytelen néhány szót váltani más emberekkel.
A szociális szorongásra jellemző tünetek lehetnek a rendkívül erős félelem mások megítélésétől, a feszültség és a szorongás, az elkerülő magatartás, valamint az olyan testi tünetek, mint a légszomj, a szapora pulzus, az izzadás, a szédülés, a kiszáradt száj, stb.
Pánikzavar
A pánikzavarra jellemzőek a hirtelen és rendszeresen megjelenő pánikrohamok. A szorongás ezen típusa mindig hirtelen és meglehetősen nagy intenzitással tör rá az egyénre, aki a roham következtében erős testi és mentális tüneteket produkál. Bár a pánikrohamok időtartama nem jelentős, általánosságban csupán néhány perc, a pánikzavarban szenvedő egyén ebben a kevés időben is igen jelentős stresszt tapasztal.
A pánikzavarra jellemző tünetek lehetnek az erőteljes légszomj, a felgyorsult szívverés, szédülés, mellkasi szorító érzés, az őrület vagy a halál érzése, a remegés, az izzadás, a deperszonalizáció stb.
Fóbiák
- Agorafóbia. A szorongásos zavarok egyik típusa az agorafóbia, ami a zsúfolt helyiségektől és a nyílt terektől való túlzott félelmet jelöli.
- A Speciális fóbiák többek közt olyan félelmeket takarnak, mint a pókfóbia, a magasságfóbia, a szúnyogfóbia, vérvételfóbia, a nyílt tér fóbia, testkép-fóbia stb.
- A szociális fóbiák valamelyik típusában szenvedő egyének akkor élnek meg nagymértékű szorongást, ha valamely közösségben, társaságban kell megnyilvánulniuk. Ide tartozik a társaságfóbia, a teljesítményfóbia, az értékelési fóbia, valamint a színpadfóbia is.
- A betegségfóbia, más néven hipochondria egy olyan szorongásos zavar, amikor az adott személy rendkívül intenzív félelmet tapasztal egyes betegségekkel vagy egészségügyi problémákkal kapcsolatban. Betegségfóbia például a bakteriofóbia (a baktériumoktól és a fertőzésektől való túlzott félelem), az orrfóbia (az orrüreg problémák miatti túlzott aggódás), a karcinofóbia (a rák betegségtől való aggódás okozta páni félelem), stb.