Talán furcsán hangzik, de minden alkalommal, mikor WC-re mész, lehetőséged van többet megtudni az egészségedről.
A vizeleted színéből megállapíthatod, hogy a tested jól működik, vagy ideje felkeresned egy orvost. Egyszerűnek tűnik, igaz?
Most megtudhatod, hogy a vizelet színe pontosan mire utal.
Narancssárga
Néhány gyulladáscsökkentő, kemoterápiás és hashajtó gyógyszer is színezheti ilyenre a vizeletet. De okozhatja ezt az árnyalatot a B12-vitamin vagy béta-karotin túlzott mennyisége is. Ha nálad egyik sem áll fenn, a narancs színű vizelet mögött még ezek az okok húzódhatnak meg:
Dehidratáció: Igyál több vizet, mert a narancs színű vizelet nagyon koncentrált. Több folyadék hatására néhány óra alatt visszanyeri egészséges, tiszta sárga színét.
Májbetegség: Vizsgáld meg a szemeidet is. Ha a szemfehérjében is sárgás elszíneződést tapasztalsz, nagy eséllyel a máj nem működik megfelelően. Azonnal keres fel egy orvost!
Rózsaszín, pirosas
Ha rózsaszín a vizeleted, az erősen figyelmeztető jel, hogy ideje orvoshoz fordulnod. De nem minden esetben. Ugyanis ezt az árnyalatot előidézhetik egyes ételek és gyógyszerek.
A fekete szeder, a cékla, a rebarbara ilyenre színezi el a vizeletet. Ezeknek a növényeknek a festékanyagai a veséből kikerülve a vizeletben választódnak ki. Fogyasztásuk után másnapra a vizelet színe normalizálódik.
Egyes antibiotikumok is megfesthetik a vizeletet rózsaszín, pirosas árnyalatúra, de ugyanez érvényes a szenna tartalmú hashajtókra is.
Ugyanakkor előfordulhat, hogy vér van a vizeletedben. Ezt okozhatja húgyúti fertőzés, vérbetegség, rákos vagy nem rákos tumor, epe- vagy vesekő is. Ha bármilyen vérrögöt vagy más szövetdarabot is látsz a vizeletben, azonnal menj orvoshoz! A szakemberek szerint elsősorban a nők azok, akik ezt a problémát nem veszik komolyan, mert menstruációs vérzési zavarnak tekintik, és nem fordulnak vele orvoshoz.
Zöld vagy kék
Nagyon ritkán fordul elő, hogy a vizelet kékre vagy zöldre színeződik el. Ha mégis, annak a következő okai lehetnek:
Mesterséges színezékkel festett ételeket vagy spárgát ettél. Ez esetben nincs miért aggódnod, az ételeknek ez a hatása 1-2 nap alatt elmúlik.
Egyes gyógyszerek is állhatnak a furcsa színű vizelet hátterében. Ha ezt tapasztalod, és gyógyszert szedsz, olvasd el a lehetséges mellékhatások listáját.
Ha sem étel, sem gyógyszer nem okozhatja ezt nálad, akkor fordulj orvoshoz. Ritkán ugyan, de a zöld színű vizelet a pseudomonas baktérium okozta húgyúti fertőzés jele is lehet. Ez a baktérium vesekövet is okozhat.
Barna
A dehidratáció jele is lehet. Ha bőséges folyadék fogyasztás után sem változik meg a vizelet barnás színe, keress fel orvost, mert baj lehet a májaddal és a veséddel. Amennyiben hasi fájdalom, kiütések, rohamok is társulnak mellé, valószínűleg genetikai problémáról van szó. A vér is felvehet barnás színt alvadt állapotban, ez akár tumort is jelezhet.
Habos vizelet
A habos vizelet teljesen természetes is tud lenn, ha néha előfordul. Okozhatja a vizelet sebessége is. De ha ettől függetlenül folyamatosan fennáll, jobb orvoshoz fordulni vele. Jelezhet fehérjét a vizeletben, ami szakszerű kivizsgálást igényel, de komoly vesebajnak is lehet a figyelmeztető jele.
Átlátszó
Halványsárga, tiszta sárga, sötét sárga
Még többet szeretnél tudni és tenni az egészségedért? Korábbi cikkünkben 8 egészségi problémát gyűjtöttünk össze , amiról érdemes tudni. Ha érdekel megtalálod itt.
A cikk a Bright Side angol nyelvű cikke nyomán készült.
Egy kutatás szerint ha olyan mellett alszol, aki horkol, annak az egészséged látja kárát
Kellemetlen ha horkol valaki, főleg ha nekünk kell hallgatni, de gondoltad volna, hogy akár magas vérnyomást is okozhat ha a párunk horkol mellettünk esténként?!