Mit nevezünk pajzsmirigy-alulműködésnek?
Azt az állapotot tekintjük alulműködésnek, amikor a pajzsmirigy túl kevés mennyiséget termel a T3 és T4 nevű hormonokból, valamint túl magas a szervezetben a TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) szintje.
Emiatt a diagnózis viszonylag egyszerű, hiszen egy vérvételből meg lehet állapítani az említett hormonok szintjét. Ha a betegség bebizonyosodott, kezdődhet a kezelés. A Myrobalan pajzsmirigy-alulműködés elleni gyógynövény-komplex készítményei is segíthetnek.
Milyen tünetek esetén érdemes gyanakodni?
- Könnyen felkúszó túlsúly, amit nagyon nehéz leadni
- Lassú anyagcsere
- Indokolatlan fáradtság, kimerültség
- Székrekedés
- Hideg végtagok, gyakori fázás
- Száraz bőr
- Magas koleszterinszint
- Hajhullás, ritkuló testszőrzet
- Csökkenő koncentrációs képesség, memóriaromlás
Hogyan kezelhető?
A kezelés során az orvosok többsége a mesterséges hormonpótlást szorgalmazza, ami a tiroxin tabletta formájában történő bevitelét jelenti. Arról viszont nem igazán tájékoztatják a beteget, hogy ezek a gyógyszerek hosszabb távon súlyos mellékhatásokat is okozhatnak, ráadásul általában élethosszig szedni kell őket.
Ám jó hír, hogy a pajzsmirigy hormontermelését természetes szerekkel, bizonyos gyógynövényekkel is tudjuk serkenteni, így jó eséllyel nem lesz szükség a szintetikus hormontablettákra.
Ilyen gyógynövény többek között az álombogyó, a bacopa, a hólyagmoszat, a tajgagyökér, a fekete kömény vagy a gyömbér. Ezek és rajtuk kívül még egyéb természetes hatóanyagok találhatóak a Myrobalan TiroGlan kapszulájában, ami egy pajzsmirigy-alulműködés kezelésére kifejlesztett étrend-kiegészítő.
A kapszula rendszeres szedésével enyhülnek, vagy akár teljesen meg is szűnnek a tünetek, ugyanis a kapszula regenerálja a pajzsmirigyet, és serkenti annak hormontermelő tevékenységét.
Míg a mesterséges gyógyszerek fogyasztása esetén folyamatosan ellenőrizni kell az adagolást, hogy a túl sok hormon miatt ne alakuljon ki túlműködés, addig ez a készítmény adaptogén gyógynövényeket tartalmaz. Ezek fontos jellemzője, hogy kiegyensúlyozzák a beteg szervek működését, vagyis csak az optimális szintig növelik a hormonok mennyiségét.
A kezelésben természetesen fontos szerepet játszanak az életmódbeli tényezők is, mint a táplálkozás, testmozgás és a stresszcsökkentés.