Mint általánosságban véve minden chili, a lila változat is rengeteg C-vitamint, sőt, még A-vitamint is tartalmaz. Ezenfelül flavonoidokat, alfa-karotint és béta-karotint is találhatunk benne, írja blogjában a Chili Hungária Webáruház. Nem utolsósorban meg kell említeni, hogy esztétikailag is nagyot dobhat egy ételen ez a paprikafajta.
Amit a lila chiliről mindenképp tudni kell
A lila chili egészen apró, 6-8 centiméter hosszú és 2-3 centiméter széles termésekkel rendelkezik. A hagyományos Jalapeno paprika egyik fajtája, nevét nem meglepő módon az érett termés színéről kapta.
Húsa egészen vastag, csípősségét tekintve pedig közepesnek nevezhető. Ránézésre olyan, mint egy miniatűr padlizsán, az íze persze teljesen más.
Bárki termesztheti házilag is
Bár tény, hogy a paprikaféléknek sok odafigyelésre és gondoskodásra van szüksége, akinek azonban van elegendő szabadideje, az megpróbálkozhat a termesztésével. Még dekorációs célokra is alkalmas, hiszen kifejezetten jól mutat az ablakpárkányon is.
Nem kell hozzá birtokkal rendelkeznie tehát senkinek, hogy belevágjon a lila chili termesztésébe. Cserépben vagy balkonládában is jól érzi magát, sokat tud úgy is teremni, ha nem ültetjük ki a szabadföldbe. Egyetlen tőről akár 30 termést is leszüretelhetünk egy szezonban.
Praktikus olyan helyre tenni, ahol rálátunk, egyszerűen hozzáférünk, hiszen így könnyebb gondozni és egyébként is tetszetős. A termések eleinte mélyzöld színűek, és csak akkor válnak mélylilává, amikor érni kezdenek. Amikor bíbor színűek, és a termés falán repedések is láthatók hosszanti irányban, akkor már biztosan le lehet szedni a chiliket.
Mire van szüksége a lila chilinek?
Válasszunk négy deciliteres szaporítóedényt, majd mindössze két-három milliméter mélyre ültessük a magokat januártól áprilisig. Fontos, hogy a talaj legyen laza és nedves, és legyen legalább 15 fok feletti hőmérséklet, így fognak tudni ugyanis kicsírázni a magok. A magok kelési ideje 7-21 nap, míg arra, hogy termőre forduljon a lila chili, 75-90 napot kell várni.
Érdemes tehát bent, a szobában nevelni a palántákat. Amikor elmúltak az utolsó fagyok is, akkor ki lehet őket ültetni, vagy a teraszra, erkélyre, ablakpárkányra lehet tenni a növényt. A palántáknak alaposan megmunkált, tápanyagdús közeget kell biztosítani ahhoz, hogy szép ütemesen tudjanak fejlődni.
Szabadföldbe történő kiültetés esetén ügyeljünk arra, hogy tartsuk a megfelelő sor- és tőtávolságot. Ideális esetben ez mindkét tekintetben 50 centiméter. Ha cserépbe ültetjük át a palántákat, akkor 2-3 liternyi tápdús és jó vízáteresztő képességű földbe tegyük őket, és helyezzük úgy, hogy érje a déli napsütés.