Miért ennyire stresszes otthonról dolgozni?
A home office, vagyis az otthoni munkavégzés, alapvetően hatékony, a munkáltató és a munkavállaló által is preferált lehetőség. Viszont amikor hónapokig, évekig muszáj otthonról dolgozni, az rányomhatja a bélyegét egy ember jóllétére. Az Alex Dimitriu pszichiáter által is használt „home office-szindróma” mint elnevezés roppant találó erre a jelenségre. A szindróma bizonyos kóros jelenségek együttes jelenlétét jelenti.
Ebben az esetben a szindróma komoly stresszt okozhat, hiszen a munkavállalók több, korábban nem megszokott problémákkal találkozhattak. Nehezen állítanak fel egy munka-magánélet struktúrát, és hiányzik a megszokott rutin is a mindennapjaikból. Dimitriu hozzátette, hogy minderre a változásra rátelepszik még a pandémia okozta bizonytalanság érzése személyes, szociális és gazdasági szempontból egyaránt.
Ami a kapcsolatokat illeti, megkérdeztünk egy HR gyakornokot az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos tapasztalatairól.
Az első és legnyilvánvalóbb hátrány a szociális kapcsolatok kialakítása a kollégákkal. Főleg, ha az ember egy új helyen kezd, mint én tavaly ilyenkor. Sokkal tudatosabban kell kialakítani a kapcsolatainkat
– mondta a ContextUsnak a nevét felfedni nem kívánó gyakornok.
Kapcsolódó cikk
Ha már számtalan időd van home office-ban, akkor vegyél példát erről a japán anyukáról
Mesefigurák elevenednek meg a tányéron.
A munkahely-otthon terének összemosódásával többször is túlórázunk, hiszen már nincs meg a megszokott rutin, hogy a dolgunk befejeztével hazamegyünk. Ez a határtalanság korlátozza a pihenés lehetőségét. Mivel bárhol és bármikor elvégezhetővé vált a munka, hajlamosak lehetünk többet foglalkozni vele, ezzel leszűkítve a teljes kikapcsolódás lehetőségét. Úgy érezhetjük, hogy megállás nélkül dolgozunk.
Helstáb Laura pszichológus egyik cikkében kiemelt hangsúlyt fektetett az otthon által kínált lehetőségekre, mint egy másik nagy stresszforrásra. A munkáltatók gyakran nem veszik figyelembe, hogy ezek nem teljesen olyan színvonalúak, mint egy irodában – lassú az internet, nincs irodai asztal és a szomszédok is folyton hangosak. Mindezek ellenére az elvárás marad a régi.
Ezt kíséri a folyamatos szorongás, hogy elveszítjük-e a munkánkat, ha nem tudjuk teljesíteni a feladatainkat
– tette hozzá Helstáb. Ez a fokozott, megemelkedett stressz szint káros viselkedésekhez vezethet, mint például a nem kielégítő alvás, vagy akár szomatikus panaszok is megjelenhetnek.
Tényleg annyira rossz, mint mondják?
Félreértés ne essék, a sok negatívum ellenére akadnak olyan helyzetek, amikor kifejezetten jó megoldás a home office! Egy szokásos irodai munka megkívánja a gyakori interakciókat másokkal. Habár a szociális kapcsolatok elengedhetetlenek az általános jólléthez, ha valaki introvertált, neki nem ez a forgatókönyv lesz a leghőbb vágya. Sophia Dembling írónő épp erre hozott egy személyes példát.
Akadnak olyanok is, akiknek a mindennapos bejárás okoz jelentős stresszt. Az Amerikai Egyesült Államokban az emberek évente átlagosan száz órát – ebből negyvenegyet dugóban – töltenek utazással az otthonuk és a munkahely között. Tehát ha otthonról dolgozunk, nem csak több időnk lesz, hanem egy extra, nem kívánatos stressz forrást is kiiktathatunk. Az így megspórolt órákat pedig egészségesebb dolgokkal tölthetjük, mint például az alvás vagy séta a friss levegőn. Ha pedig valaki családban él, akkor a felszabadult időt a gyerekekkel is eltöltheti. Több kutatás is bizonyította, hogy ha legalább egy szülő konzisztensen jelen van a gyerek életében, az több szempontból is (egészséges önbecsülés, magasabb empátia szint) jótékony hatással lehet a jövőjére.
A tökéletes home office kialakítása
Legyen akár jó, akár rossz az otthoni munkavégzéshez fűződő érzésünk, mindig van hova fejlődni! Számos szakember, mint például Colin Ellard professzor és Brett Sears fizioterapeuta foglalkozik a home office „pozitív pszichológiájával”, vagyis hogyan hozhatjuk ki belőle a legtöbbet. Íme néhány tipp, ami megkönnyítheti a dolgod!
Rutin és határok felállítása
A környezet berendezése
A határok nem csak átvitt értelemben, hanem fizikailag is fontosak. Ha teheted, alakíts ki egy munkának dedikált helyet az otthonodban. Gondold át, milyen eszközökre van szükséged, milyen környezetben vagy a legproduktívabb. Nem kell okvetlenül egy külön helyiségben gondolkodni, az is épp elég jó, ha el tudod magad szeparálni a figyelmet elterelő tényezőktől. Akad viszont néhány faktor, amire érdemes odafigyelni a „munkahelyed” kialakításakor. Ilyen például a felszereltség, a világítás és az ergonómia.
Ergonómia
Az ember-gép-munkakörnyezet kapcsolata megér egy külön misét. Egészségünk és jóllétünk miatt elengedhetetlenek az ergonomikus tárgyak és berendezés. Sok mindent figyelembe kell venni, a számítógép és szék pozíciójától kezdve, az asztal és monitor magasságáig. Szerencsére manapság számos olyan cikk elérhető, amely mindenki számára érthetően, képekkel illusztrálva lépésről-lépésre leírja az ergonomikus munkakörnyezet kialakításának mikéntjét.
Ne haragudj magadra
Kapcsolódó cikk
A home office-ban unatkozó kutatóvegyész feltalálta a CoroNaspressót, a kávékapszulából készült koronavírustesztet
Olcsó, gyors és pontos házi covidtesztet dobott össze a vegyész. Vajon megnyeri-e George Clooney-t reklámarcnak?