Nem csak a koronavírus, de mi is máshogyan viselkedünk nyáron, melegben
A koronavírusra jellemző a szezonalitás, valamint az is jelentős tényező, hogy az emberek viselkedése nyáron jelentősen megváltozik, írja a The Conversation.
A MedicalXpress orvosi szaklapban közzétett tanulmány alapján nyáron többet vagyunk szabadban, továbbá aktívabban élünk, több napfény ér minket, ezáltal több D-vitamint termel a testünk, melyek mind-mind felerősítik az immunrendszerünket, míg a megemelkedett UV-sugárzás is elősegíti a vírus pusztulását.
Egyelőre egyetlen kutatás sem vizsgálta komplex módszerekkel a jelenséget. Azonban Kieran Sharkley kollégáival egy félmilliós lakosságúnál nagyobb városban megnézte 2020-ban a covid-fertőzöttek arányának, valamint az r0-szám alakulását, ami a koronavírus kezdeti reprodukciós rátája abból az időszakból, amikor még nem volt vakcina és immunitás.
Fontos szerepe van a szezonalításnak
Ritka, hogy valaki oltás után elkapja a koronavírus-fertőzést
Az eddig beoltottak közül senki nem hunyt el.
Kapcsolódó cikk
Az, hogy valóban járvánnyá válik-e az új koronavírus, még a jövő kérdése, a szezonalitásnál valószínűleg fontosabb szerepe lesz a megfertőződés révén elért védettségnek, az oltások nyújtotta immunitásnak és annak hosszának, valamint az új variánsok megjelenésének és elterjedésének.
A szemüvegesek kevesebb eséllyel kapják el a koronavírust
Legalábbis egy indiai és egy kínai kutatás szerint.