A koronavírus-járvány sajnálatos módon nem világ nemzeteinek összefogását hozta a közös bajban, hanem éppen ellenkezőleg: kiélezte a rivalizálást a két legerősebb ország Kína és az USA között. Ebben nem várható fordulat, ám nem minden résztvevő jár egyformán rosszul az izmozással.

Trump azt gondolja, kínai víruskísérletből szabadult el a Covid-19

A koronavírus-járvány újabb tápot ad a Kína és az Egyesült Államok közti rivalizálásához. A történet végén az egyik fél jobban jár majd – kezdi elemzését a CNBC. A feszültség erősödése azzal kezdődött, hogy a felek egymást kezdték hibáztatni a járvány kitörése miatt. Az USA elnöke, Donald Trump azt sem zárta ki, hogy egy vuhani víruskísérletből szabadult el a világjárványt okozó kórokozó. Pekingi források pedig azt a történetet találták ki, hogy amerikai beszivárgó egységek vitték be a vírust Kínába.

Donald Trump, az USA elnöke újabb büntetővámok bevezetésével fenyegetőzik, a felek elővették a régi vitát arról, hogy joga van-e Kínának katonai bázisokat létrehozni a Dél-kínai-tengeren.

Kiszivárgott jelentés szerint az amerikaiak megvádolták Iránt, Kínát és Oroszországot, amiért álhíreket terjesztenek a koronavírusról

Az amerikai külügy jelentése szerint a három ország kormányzata sokszor egybehangzó üzeneteket fogalmaz meg. Ezek között szerepel, hogy az új típusú koronavírus amerikai biológiai fegyver; az Egyesült Államok politikai tőkét kovácsol a járvány okozta válságból; a vírus nem Kínából eredt, hanem amerikai katonák terjesztették el; Kína nagyszerűen kezeli a válságot, miközben az amerikai kormányzat hanyag magatartást tanúsít.

A pandémia erősíteni fogja az USA-Kína stratégiai versengést, ez marad a legfőbb ütközőpont a következő 12 hónapban – véli Hugo Brennan, a Verisk Maplecroft kockázatkezelési tanácsadó cég Ázsiával foglalkozó vezető elemzője. Válságok idején a nemzetek globális rivalizálása inkább erősödik, mint gyengül, a koronavírus-járvány a krónikusan rossz USA-Kína viszony további romlásához vezet – állapította meg az Economist Intelligence Unit (EIU), a The Economist sajtóorgánum cégcsoportjához tartozó elemzőközpont.

Nem ez az oka

Az EIU szakértői fontosnak tartják kiemelni, hogy nem a járvány az oka a konfliktusnak. Mint mondták, inkább csak az egyik külső tényező a két ország versenyében, amely azért folyik, hogy eldőljön, melyikük a világ domináns gazdasági hatalma. Ezzel arra utalnak, hogy a szerzői jogok megsértése körüli vita előbb kereskedelmi háborúhoz vezetett közöttük, majd a technológiai dominancia megszerzéséért folyó harccá szélesedett. Bár a kereskedelmi nézeteltéréseket tavaly decemberben egy egyezség aláírásával lecsillapították, ennek a megállapodásnak a második fázisa kérdésessé vált. Trump szerint ez immáron másodlagos kérdés és a járvány megjelenésére adott rossz kínai válasz újabb korlátozásokért kiált a felek gazdasági kapcsolataiban.

Levegőben terjedő koronavírust találtak egy wuhani kórházban

Kínai kutatók új bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy a koronavírus képes levegőn át terjedni levegőben lévő cseppekkel, írja a . A Wuhani Egyetem kutatói és a hongkongi tudósok vírus RNS-t mutattak ki levegőből két wuhani kórház, két különböző területén a járvány kitörése után február és március között.

Várakozások szerint az amerikai elnök választási kampányát a “Hibáztasd Kínát!” szlogenre fogja felépíteni – úgy, ahogy a 2016-os kampányt a mexikói határra építendő fal köré építette. Brennan szerint, ha megválasztják, akkor újabb négy év súrlódásokkal teli USA-Kína kapcsolatokra számíthatunk. Ez azonban nem az USA és a Nyugat malmára hajtja a vizet.

Jön a Kelet

Az elemzők úgy vélik, hogy a feszültség növekedéséből Kína fog jobban kikerülni, azaz a világhatalom súlypontja tovább tolódik nyugattól kelet felé. Pekinget az USA-n kívül Ausztrália és az Egyesült Királyság is azzal vádolja, hogy túl lassan, túl sokat titkolózva reagált a járvány kitörésére. Ez azonban nem akadályozza az ázsiai óriást abban, hogy a világon úgy tálalja magát, mint amely sikeresen megbirkózott a válsággal, és igyekezzen kiterjeszteni befolyását azokra az országokra, amelyeket a legerősebben sújt a járvány.

A személyi megfigyelés új korszaka jöhet el Kínában

Annak érdekében, hogy az emberek betartsák a karanténra vonatkozó utasításokat, a kínai hatóságok megfigyelőrendszert telepítenek a lakosok ajtajára, és elképzelhető, hogy az otthonuk belsejébe is, írja a . Az elmúlt két hónapban különböző kínai tartományokban megkezdték a kamerák telepítését. Ezzel hatékonyan kibővítik az ország már jelenleg is hatalmas megfigyelő rendszerét, kiterjesztve az emberek magán szférájának 24 órás megfigyelésére is.

Ennek legfőbb módszere, hogy egészségügyi eszközöket küldenek szerteszét a világba, ahol úgy látják, hogy szükség van ezekre. A mosolyoffenzívának már külön neve is van: “maszkdiplomáciának” hívják. Ennek segítségével Peking Afrikában, Latin-Amerikában, Kelet-Európában és Délkelet-Ázsiában erősítheti befolyását – vélik az EIU szakértői. A politikusok a gazdasági válságért hajlamosak lesznek legnagyobb kereskedelmi partnereiket felelőssé tenni, miközben fájóan hiányzik az USA vezető szerepe a globális politikai porondon.

koronavirus magyarorszagon budapest vuhan kina amerika usa
Képünk illusztráció / Vuhani orvosi csapat érkezik a Vöröskereszt Kórházba / Fotó: Hector Retamal / Agence France-Presse / Getty Image

Emellett a mostani válságnak hosszú távú hatása lesz az USA és Európa gazdaságára – véli az EIU. A kényszerű költekezés miatt a kormányok kiszolgáltatottak lesznek a jegybankok monetáris enyhítéseinek és az államok eladósodnak, ami hosszabb távon fékezi a GDP bővülését. Eközben Kína kihasználhatja, hogy elsőként gyűrte le a járványt, így elsőként lábalhat ki a gazdasági válságból is. Összességében nőni fog a különbség a lassan növekvő nyugati országok és a tempósan haladó Kína között.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

goballoon.hu - 2024 július - LinkMarketing - 6

Felkészülés a hőlégballonos repülésre

Ma már nem úgy készülünk egy hőlégballonos sétarepülésre, mint a 2019-ben megjelent “A hőlégballon” című film szereplői, akik az NDK-ból próbáltak megszökni egy ilyen légijárművel.

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.