Megelőzték az éllovas Szingapúrt fél év alatt
Minden bizonnyal veszített varázsából a nagyvárosi lét, amióta a pandémia sújtja a világot, hiszen a legsúlyosabb gócpontok éppen ezekben alakultak ki.
Nemcsak a koronavírus, hanem az ezzel összefüggő valutaárfolyamok – a dollár zuhanása, az euró és a svájci frank emelkedése – és a megélhetési árak is nagyban változtak az Economist legutóbbi, márciusi Intelligence Unit-felmérése szerint, amely 133 város figyel és rangsorol 138 mindennapi költség alapján.
Fél év alatt néhány európai nagyváros megelőzte a korábbi éllovas Szingapúrt és Oszakát. Ugyanakkor olcsóbb lett Afrika, az amerikai földrész és Kelet-Európa.
Teherán lépett a legnagyobbat előre
Az első három helyen ezúttal Párizs, Hongkong és Zürich osztozik. Szingapúr a korábbi első helyről a negyedikre esett vissza, amelyhez hozzájárult a külföldi munkavállalók nagyarányú hazatérése a járvány miatt.
A városállamnak 17 év óta először csökkent a lakossága. Oszaka 2.-ból 5. lett, holtversenyben Tel-Avivval. A Top 10 további sorrendje: Genf, New York, Koppenhága és Los Angeles. Valamivel barátibbak az árak Sydney-ben (15.) és Londonban (20.), míg Moszkva a 106., Új-Delhi pedig 121. a listán.
A legnagyobbat Teherán lépett előre, a 106.-ról a 79.-helyre, ahol részben az amerikai szankciók okozták a drágulást. Ezzel szemben a legnagyobb árcsökkentést Reykjavik, Rio de Janeiro és Sao Paulo mutatták, írja a CNN. Az EIU szerint a brazil városoknál döntő hatása van a gyenge nemzeti valutának és az egyre nagyobb szegénységnek, miközben a dél-amerikai óriás a járvány egyik legnagyobb áldozata. Ugyancsak viszonylag kevés pénzből ki lehet jönni Buenos Airesben, mert a kormány árkorlátozásokat vezetett be a pandémia miatt.
A TOP 5 úti cél a világon a Lonely Planet szerint 2019-ben
A Lonely Planet útikönyv kiadó elkészítette a világ legjobb utazási célpontjainak listáját 2019-re. Elnézve a helyszíneket, bennünk fel is támadt az útrakelés vágya.
Kapcsolódó cikk
A megélhetés ára szerint e besorolásban Damaszkusz az egyik legolcsóbb, csak Taskent, Lusaka, Zambia, Caracas és Almati előzi meg.
Egy londoni fotós elkapta a koronavírus miatti korlátozások szürrealitását
Dougie Wallace londoni fotós az ikonikus vörös buszokon elkapott pillanatokkal mutatja be a koronavírusból szövődő szürrealitást.
Kapcsolódó cikk
Nem meglepő a felmérésnek az a megállapítása, hogy az elektromos áram fogyasztói ára globálisan emelkedett, miközben a ruhaárak zuhantak.
Mindkettő vélhetően összefügg azzal, hogy egyre többen dolgoznak otthonról, és az utóbbi miatt nagyobb lett a kereslet az otthoni elektronikai eszközök iránt. Nagyobb áramfelhasználást vont maga után, hogy az emberek inkább otthon főztek az étterembe járás helyett, és szórakozásaik helyszíne is többnyire a nappalijuk volt.
Ezzel szemben világviszonylatban nem emelkedett számottevően az alapvető élelmiszerek ára, a személyes higiéniai és szépségápolási szereké, továbbá az alkoholé és a dohányé viszont igen.
Az EIU előjelzése szerint ezek a trendek 2021-ben is folytatódnak.