Az Economist legutóbbi, márciusi Intelligence Unit-felmérése szerint, amely 133 város figyel és rangsorol 138 mindennapi költség alapján, Párizs lassan megfizethetetlen.

Megelőzték az éllovas Szingapúrt fél év alatt

Minden bizonnyal veszített varázsából a nagyvárosi lét, amióta a pandémia sújtja a világot, hiszen a legsúlyosabb gócpontok éppen ezekben alakultak ki.

Nemcsak a koronavírus, hanem az ezzel összefüggő valutaárfolyamok – a dollár zuhanása, az euró és a svájci frank emelkedése – és a megélhetési árak is nagyban változtak az Economist legutóbbi, márciusi Intelligence Unit-felmérése szerint, amely 133 város figyel és rangsorol 138 mindennapi költség alapján.

koronavirus legdragabb nagyvarosok arak
Képünk illusztráció / Fotó: Francis Mascarenhas / Reuters

Fél év alatt néhány európai nagyváros megelőzte a korábbi éllovas Szingapúrt és Oszakát. Ugyanakkor olcsóbb lett Afrika, az amerikai földrész és Kelet-Európa.

Teherán lépett a legnagyobbat előre

Az első három helyen ezúttal Párizs, Hongkong és Zürich osztozik. Szingapúr a korábbi első helyről a negyedikre esett vissza, amelyhez hozzájárult a külföldi munkavállalók nagyarányú hazatérése a járvány miatt.

A városállamnak 17 év óta először csökkent a lakossága. Oszaka 2.-ból 5. lett, holtversenyben Tel-Avivval. A Top 10 további sorrendje: Genf, New York, Koppenhága és Los Angeles. Valamivel barátibbak az árak Sydney-ben (15.) és Londonban (20.), míg Moszkva a 106., Új-Delhi pedig 121. a listán.

A legnagyobbat Teherán lépett előre, a 106.-ról a 79.-helyre, ahol részben az amerikai szankciók okozták a drágulást. Ezzel szemben a legnagyobb árcsökkentést Reykjavik, Rio de Janeiro és Sao Paulo mutatták, írja a CNN. Az EIU szerint a brazil városoknál döntő hatása van a gyenge nemzeti valutának és az egyre nagyobb szegénységnek, miközben a dél-amerikai óriás a járvány egyik legnagyobb áldozata. Ugyancsak viszonylag kevés pénzből ki lehet jönni Buenos Airesben, mert a kormány árkorlátozásokat vezetett be a pandémia miatt.

Kapcsolódó cikk

A megélhetés ára szerint e besorolásban Damaszkusz az egyik legolcsóbb, csak Taskent, Lusaka, Zambia, Caracas és Almati előzi meg.

Kapcsolódó cikk

Nem meglepő a felmérésnek az a megállapítása, hogy az elektromos áram fogyasztói ára globálisan emelkedett, miközben a ruhaárak zuhantak. 

Mindkettő vélhetően összefügg azzal, hogy egyre többen dolgoznak otthonról, és az utóbbi miatt nagyobb lett a kereslet az otthoni elektronikai eszközök iránt. Nagyobb áramfelhasználást vont maga után, hogy az emberek inkább otthon főztek az étterembe járás helyett, és szórakozásaik helyszíne is többnyire a nappalijuk volt.

Ezzel szemben világviszonylatban nem emelkedett számottevően az alapvető élelmiszerek ára, a személyes higiéniai és szépségápolási szereké, továbbá az alkoholé és a dohányé viszont igen.

Az EIU előjelzése szerint ezek a trendek 2021-ben is folytatódnak.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

meghalt-karsai-daniel-halalanak-oka

Szívszorító: Meghalt Karsai Dániel

Egy ország rendült meg. Negyvenhét éves korában elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász. Halálának hírét szombaton este testvére, Karsai Péter jelentette be közösségi oldalán. Karsai Dániel majdnem

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.