Kevesen tudnak úgy előadni, hogy legszívesebben bekuckóznánk a színpad egyik sarkába és liliomszirmokat tépegetve dúdolnánk a dalokat. A Magashegyi Underground új lemezét, a Titkos életemet mutatta be az Akváriumban. Volt konfettieső, mezítlábaskodás és önfeledt tánc a hátsó sorokban is.

Jöttek, késtek, de lenyűgöztek

Negyven perc nem a világ, annyi, mint egy gimnáziumi tanóra. Egyhelyben végigállni viszont annál bosszantóbb. A Facebook-eseménynél 19 órára, az Akváriumban 20 órára kiírt kezdés csak háromnegyed 9-kor valósult meg. Előzenekar híján minden tizedik percben végigfutott egy ujjongáshullám a közönségen, hátha megjelennek a színpadon. Miután már felmelegedett a kezemben a fröccs és kezdtem elveszíteni a türelmemet, megjelent Bocskor Bíborka a színpadon egy csokor liliommal a kezében.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Egyszer azt mondta nekem valaki, hogy az eget a földre kell hozni. Szóval ezek a tiétek![/perfectpullquote]

– mondta a Hajnal című szám eléneklése után és az első sorokban teljes extázisban jelentkezőknek szétosztotta a virágokat. Ezzel a gesztusával pedig részben sikerült is elfeledtetnie velem a hosszú várakozást és elindult a varázslat. Azért nevezem így, mert ritka, mikor valaki egy akkora koncertteremben, mint az Akvárium Nagyhallja bensőséges és már-már családias hangulatot tud teremteni.

Beck Zoli is színpadra lép a Magashegyi Underground lemezbemutatóján

A Magashegyi Underground az a magyar zenekar, amire ha ránézünk, a kreativitás bája jut eszébe az embernek. A hazai könnyűzenében előkelő szerepet sikerült kivívniuk maguknak. Az Akvárium Klubban pedig épp ezt akarják megkoronázni. Több okból is fontos esemény lesz a március 30-a, hiszen 3 év után újra nagylemezt jelentenek meg, az Akvárium éppen ezen a napon, 5 éve nyitotta meg kapuit épp a Magashegyi Underground koncertjével.

A várakozásaimmal ellentétben az „underground” szót a nevében hordozó zenekar valójában nem csak azt a közönséget szólítja meg, akikre számítanánk egy hasonló műfajú koncerten. Voltak egymásba karolva pörgő kislányok, fejrázós negyvenesek és a hátsó sorból szemlélődő nyugdíjasok is.

Szeretetet szőttek az emberek közé

„Bíborka! Bíborka!” – kiáltották többször is a közönségből egy-egy halkabb percben, az énekesnő pedig azonnal reagált rá. „Ebben a zenekarban valahogy mindenki magasabb nálam” – mondta a színpadon egyszer csak megjelenő Beck Zoli.

Erre Bíborka levette a cipőjét, majd úgy énekelt tovább. Beck Zoli, a 30Y alapítója már szinte családtag a zenekarban, így nem csoda, hogy Bíborkával olyan összhangban és örömmel tudtak együtt énekelni, hogy az rögtön átragadt ránk is.

Zoli a Látod, a Tegnapután és az Árnyékok számokig kapcsolódott be a koncertbe.

Magashegyi Underground Akvárium Titkos Életem Új Lemez Bocskor Bíborka Beck Zoli
Bocskor Bíborka És Beck Zoli A Magashegyi Underground Lemezbemutatóján, Az Akvárium Klubban / Fotó: Dancs Enikő Bianka

Az énekesnő a számok közben szinte körülrajongta a zenészeket, mosolygott és úgy pörgött-forgott, mint egy kislány. Mikor pedig bejelentették Szepesi Mátyást – aki gitárosa volt a bandának, de most „csak” menedzserként marad velük –, akkor tényleg olyan energiákkal telt meg a koncertterem, mintha mind ismernénk egymást. A Darazsak, a Diadém és az Anglia dalok így a jól megszokott módon, nosztalgikusan csengtek. A szeretet úgy vibrált az egész teremben, hogy voltak pillanatok, mikor egy kényelmes kanapén éreztem magam egy meleg szobában, barátokkal.

Ezt a kissé abszurd, de annál kellemesebb érzést pedig az idézte elő, hogy a zenekar színpadi jelenléte beengedett minket, nézőket is a saját titkaikba.

Voltak olyan megmosolyogtató jelenetek is, amikor a Metróhuzat című számban a „telik az idő, szakad a konfettieső” részletnél a közönség első sorában néhány nagyon felkészült rajongó eldurrantott egy konfettiszórót. Ugyanezek a lányok az Egytől Hétig című dalnál egymás után emelték fel az A4-es papírra nyomtatott színes számokat egytől hétig.

Konyha: Olyan érzést kell megadni, ami a dalainkhoz köti a hallgatót – Interjú / ContextUs

ContextUs: Ha valaki már ismer titeket, vagy akár csak most görgeti az üzenőfalatokat Facebookon, azonnal feltűnik neki, mennyire közvetlenek vagytok. Úgy éreztem, már-már olyan, mintha egy személyes Facebook-adatlapba nyernék betekintést. Amikor ez a stílus kialakult, még szinte minden Konyha-koncertre járót ismertünk, legalább arcról.

Ezenkívül pedig buborékot fújtak és tomboltak a kedvenc zenéjükre. Ez mind pedig természetesen hatott, mind odaillett és csak emelte az est hangulatát. A dalok egymásutánja pedig jó ütemet adott, hullámokban követték egymást a lassabb és pörgősebb számok, nem engedték leülni a hangulatot.

Ezer közül is

Sok mindenről lehetne beszélni, miért különleges és megjegyezhető a zenekar, de kezdjük a felszínen! Fehér holló az a banda, akiket a nevük említése nélkül körül lehet írni egy szimbólummal. A liliom az utóbbi években erősen összeforrt a Magashegyi nevével és mindennel, amit közvetíteni szeretnének. Emögött pedig nagyfokú tudatosságot érzek, hiszen az arculat manapság már tényleg majdnem minden. Amit még kiemelnék – és kevésbé a koncertről szól –, hogy egy kísérletező zenekarról beszélünk, ami igyekszik minél több művészeti ágat bevonni.

Szepesi Mátyás Bocskor Bíborka Magashegyi Underground
Bocskor Bíborka És Szepesi Mátyás / Fotó: Dancs Enikő Bianka

A Titkos életem című lemez nagyrésze Tóth Krisztina szövegeiből táplálkozik, aki egyébként jelen volt a lemezbemutatón. Nem meglepő a zenekar részéről, hogy a kortárs irodalomhoz közelít, hiszen Závada Péter és Parti Nagy Lajos szövegeit is dallamokba foglalták már. Azért tartom fontosnak ezt megjegyezni, mert úgy gondolom, hogy sokkal többet ad hozzá egy Magashegyi-koncerthez, ha az ember egy kis háttértudással érkezik. Így talán nem csak elmerül a dalszövegekben, de valóban figyelve és kicsit elemző módon tud rákapcsolódni az üzenetükre.

Miről nem írhat ma egy írónő – avagy létezik-e női irodalom? – Tudósítás

Hosszú, kígyózó sor áll a Világirodalmi Színpad bejárata előtt. A magyarul és franciául zajló beszélgetéshez mindenki elveszi fülhallgatóját, majd lassan megtöltik a nézőteret. Kivéve az első sort. Az egyik szervező biztosít, a székek nem foglaltak, nyugodtan ülhetek az első sorba, sőt! Elfoglalom a középső széket legelöl, és nem telik el három perc, az emberek felbátorodva előrébb ülnek.

Éppen ezért nagyon vártam a meglepetés számokat, amiket esetleg a már megjelent – Hajnal, Veled álmodom, Titkos életem és a Te neved című – dalokon kívül hallani fogunk. Mégiscsak egy lemez bemutatása az apropó. Ha viszont ez nem egy négydalos kislemez lesz, akkor közel sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Mintha tükörből nézném a szobát: / milyen tágas és ismerős idegenség, / nem lévő másik életem – át / kéne aludni ezt az estét[/perfectpullquote]

(Tóth Krisztina Szilveszter című verse és a Te neved című dal szövege)

Elvitathatatlan viszont, hogy ettől függetlenül hozták a megszokott ezer közül is felismerhető hangzást, dinamikát és az önazonosságot. A setlistet szép ívre fűzték fel, mivel az elején az ismertebb dalokkal kezdtek – mint az Álmatlanság, az Arcok utcák nevek és a Holdfényváros. Ezután az újak következtek és a közönség gyakran bekiabált számkéréseire reagálva Bíborka ígért a vége felére Fűtengert is, majd a Rázz fel tökéletes levezető soraival zártak: „Nyúlj utánam, rázzál fel / Vegyél rá, és vigyél el.”

„Nem csak én vagyok, hanem mi vagyunk!”

Nagyon egyszerű beleesni abba a hibába, hogy egy zenekart csak a frontemberrel azonosítuk és az ő személyiségét húzzuk rá az egész zenekarra. Névről van, hogy nem is jegyezzük meg a tagokat, csak a „gitárosként” vagy a „dobosként” emlegetjük. Ahogy Bíborka is kiemelte a srácokat, én is szeretek mindenkire odafigyelni, hiszen Fűrész Gábor (gitáros-billentyűs) a koncert alatt háromszor cserélt gitárt és természetesen nem ugrálta körbe a színpadot, de olyan koncentrációval játszott, hogy végig egy biztos pontot jelentett.

Magashegyi Underground Akvárium Titkos Életem Új Lemez
Bocskor Bíborka: „Jó Lesz Ez Így, A Felét Látjuk, A Felét Érezzük!” / Fotó: Dancs Enikő Bianka

Toldi Miklós (dob) talán egy esetlen kezdéstől eltekintve szintén a megszokott szuper színvonalat nyújtotta és Kőrös Tamás is beletette a szívét a gitározásba – ez az imprója alatt látszott legjobban. Annyit még érdemes megjegyezni, hogy a zenészek is előidézik a fentebb említett jelenséget, hiszen nem mozognak sokat, a gitárosok nem járják be a színpadot és a legritkább esetben mosolyognak. Nem csoda, hogy a szemek Bíborkára szegeződnek.

A háttérvideók és a technika egyébként szintén nagyon megdobta a színpadképet, így az érzelmekkel megtöltött légkörbe színek is keveredtek.

Örömmel láttam, hogy kihasználták a ledfalakat és a milliónyi reflektort is. A zenészek mögött futó videók – amik egy galamb repülését vagy egy erdő látképét vizualizálták – tökéletesen passzoltak a számokhoz. Nem egy-két másodperc ismétléseiből álltak, de nem is vonták el a figyelmet, szóval a kevesebb abszolút több volt! „Nem lehetne úgy, hogy a fények ne ránk, hanem a közönségre világítsanak?” – kérdezte meg két szám között Bíborka a technikusoktól. Már ugyan egészen beleszoktam a közvetlen stílusába, de ez tényleg „ami a szívemen, az a számon” pillanat volt, egyébként teljesen jogosan.

Magashegyi Underground – A te neved [Official Video]

Zene: Toldi Miklós Szöveg: Tóth Krisztina Zenei producer, recording, mixing, mastering: Toldi Miklós A videót készítette: PUR E Rendező: Tiszai András Operat…

Ekkor volt egy rövid intermezzo a fények próbálgatásával, de végül találtunk egy köztes megoldást, hogy a zenekar is lásson minket és ne csak tippelgetni lehessen, hogy éppen ki-kire néz. Ekkor Bíborka hozzátette: „Jó lesz ez így, a felét látjuk, a felét érezzük!” A technikusok felkészültsége nagyon sokat hozzáad egy koncert gördülékenységéhez, mégsem szokták megemlíteni a munkájukat.

Létezik jó koncert jó hangosítás, hangkeverés vagy fényelés nélkül? Elengedhetetlen, hogy bele tudjanak bújni a különböző fellépők személyiségébe és alkalmazkodjanak hasonló, random kérésekhez, mint amilyen Bíborkáé is volt. Ilyen tekintetben is emlékezetes volt a koncert!

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.