Négy baktériumfajt találtak a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, közülük három eddig ismeretlen faj. A szakértők szerint nem az űrből származnak, de kérdés, hogyan jutottak az űrállomásra és hogyan maradtak életben.

Elképzelhető, hogy a kezdetek óta a fedélzeten éltek a baktériumok

Korábbi tanulmányok már igazolták, hogy bizonyos ellenálló baktériumok képesek túlélni az űrviszonyokat. Ilyen a Deinococcus, mely három évet élt túl a Nemzetközi Űrállomás felszínén. A Guinness Rekordok Könyve a világ legkeményebb baktériumaként tartja számon, adta hírül a The Guardian. Ezt a baktériumot szándékosan helyezték el a felszínen, hogy bizonyítsák az úgynevezett pánspermia elméletet, miszerint az egyszerű életformák, egyes baktériumok képesek eljutni egyik bolygóról a másikra és túlélik a világűr szélsőséges körülményeit.

Nemzetkozi Urallomas Bakterium Urbakterium
A Nemzetközi Űrállomás Baktériumai Fontos Vizsgálatok Tárgyát Képezik / Fotó: Shutterstock

Egy másik vizsgálat során baktériumok és gombák különböző, az emberi testtel kapcsolatba került populációit azonosították a Nemzetközi Űrállomás területén belül, ahol bár valamennyire védettebbek, mégis ki vannak téve az alacsonyabb gravitáció, az újrakeringetett levegő és a magasabb szén-dioxid-szint hatásainak.

Botanika a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén

Az új baktériumokat a Nemzetközi Űrállomás különböző helyszínein azonosították. Az egyiket egy étkezőasztalon, egy másikat az alacsony gravitáció tanulmányozására használt kutatási terület felső paneljén, a harmadikat a Kupola obszervatóriumban találták. A negyedik, már ismert fajt egy régi légtisztító szűrőn találták, mely már visszakerült a Földre.

Mind a négy pálcika alakú faj a metilobaktériumok családjába tartozik. Ezek többnyire a talajban és édesvízben találhatók meg, segítik a növények növekedését és patogének elleni védekezését. Nagy valószínűséggel a Földről kerültek az űrbázisra: vagy a kezdetek óta ott voltak és életben maradtak a fedélzeten, vagy új asztronautákkal, rakományokkal érkeztek később.

Kapcsolódó cikk

Fontos megismerni azokat a baktériumokat, melyek képesek szaporodni és túlélni a különleges környezetben, mivel hatással lehetnek a legénység egészségére, az űrállomás szerkezetére, vagy meg is fertőzhetik a bolygókat és csillagászati objektumokat, melyekre eljutnak. A baktériumok elemzésének eredményeit a Frontiers in Microbiology című tudományos lapban mutatták be.

A Methylorubrum rhodesianum nevű baktérium volt a négy közül az, melyet már korábban is ismert a tudomány. A másik hármat még sohasem azonosították, de a genetikai és taxonómiai elemzésük alapján valószínűsíthető, hogy rokonai a Methylobacterium indicumnak, mely gyakran rizsszemeken fedezhető fel.

A szakértők szerint ez a baktérium biotechnológiailag hasznos genetikai anyagokkal szolgálhat növények űrbéli termesztéséhez. A szélsőséges körülmények közötti, minimálisak források mellett történő növénytermesztéshez alapvető fontosságú a növény stresszes körülmények közötti fejlődését támogató új mikrobák izolálása.

https://youtu.be/9MfWARdoF-o

A kutatásban részt vevő Christine Moissl-Eichinger, a Grazi Orvosi Egyetem mikrobiológusa szerint azonban az, hogy ezeket a baktériumokat korábban még nem azonosították, nem jelenti azt szükségszerűen, hogy fontosak. Állítása szerint minden kanálnyi földben vagy talajmintában több száz azonosítatlan mikrobafaj lehet.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet