Valójában a napi zuhany kihagyása jobb lehet a bőrnek, mert a túlzott mosás kiszáradást okozhat.

Természetesen a zuhanyozási szokásaid teljes mértékben az életmódodtól és az időbeosztásodtól függenek, de van néhány fontos tényező, amelyet érdemes figyelembe venni.

Bár nincs olyan, ami mindenkinek megfelelne, amikor arról van szó, hogy milyen gyakran kell zuhanyozni, a Bright Side összegyűjtötte, mire kell figyelni a fürdési szokások kialakításakor.

1. Határozd meg a bőrtípusod

Zuhanyzas.egeszseg.higienia.2

Ha zsíros bőröd van, a zuhanyzás tökéletes módszernek tűnhet, hogy mattabb legyen, de valójában fordítva működik. A szappanban lévő káros vegyszerek kiszáríthatják a bőrt, amitől a zsírmirigyek még több faggyút termelnek, és a bőröd még zsírosabb lesz. 

Ha bőröd érzékeny és száraz, vagy bőrbetegségben, például pikkelysömörben szenvedsz, napi egynél többszöri zuhanyozás gyulladást válthat ki, amitől a bőr még jobban viszkethet.
Egyes bőrgyógyászok hetente kétszer-háromszori zuhanyozást javasolnak a bőrirritáció elkerülése érdekében.

2. Nézd meg közelebbről a hajadat

Zuhanyzas.egeszseg.higienia.3

Ha reggel beugrasz a zuhany alá, és kedvenc samponoddal megmosod a hajad, akkor tisztának érezheted magad, és könnyebben formázhatod azt. 

A mindennapos samponozás azonban megakadályozhatja, hogy hajad a legjobban nézzen ki, különösen, ha göndör vagy texturált hajad van. Ha göndör hajú lány vagy, akkor elég heti egyszer megmosni a hajat, mert a tincseidnek faggyúra van szükségük a nedvesség megtartásához.
Csak a finom hajúaknak lehet érdemes naponta mosni, mert az egyenes és vékony hajat a faggyú könnyen bevonja. és sokkal gyorsabban látszik olajosnak.

3. Gondolj az edzéstervedre

Zuhanyzas.egeszseg.higienia.4
Ha gyakran jársz az edzőterembe, érdemes gyakrabban zuhanyoznod. Az edzés utáni zuhanyozás elősegítheti az izmok könnyebb helyreállítását, megelőzheti a pattanásokat, és még az immunrendszert is erősítheti.
Ugyanez igaz azokra az emberekre is, akik kint dolgoznak, vagy munkájuk során erős vegyszereknek vannak kitéve, ők nyilvánvalóan profitálnak a napi zuhanyozásból.

4. Igazítsd a zuhanyozási szokásaidat az évszakokhoz

Zuhanyzas.egeszseg.higienia.5

Ha kint meleg van, teljesen természetes, hogy minden nap vagy akár naponta kétszer is le kell mosni az izzadtságot. 

A hidegebb hőmérséklet pedig azt jelenti, hogy kevesebbet izzadsz, ezért valószínűleg ritkábban kell zuhanyoznod.
A téli hónapokban bőröd extra száraznak és érzékenynek tűnhet, a napi zuhanyozás pedig irritálhatja, és még jobban kiszáradhat.

Bónusz: Hogyan tedd a zuhanyozást bőrbaráttá

Zuhanyzas.egeszseg.higienia
Amellett, hogy milyen gyakran zuhanyzol, a zuhanyzás módja is hatással van bőrödre és általános egészségi állapotodra.
  • Csökkentsd a hőt! A túl forró víz megfosztja bőrödtől azokat az illóolajokat, amelyekre szüksége van ahhoz, hogy természetesen ragyogónak tűnjön.
  • Válassz illatmentes tisztítószereket! Az illatok kellemes illatúvá teszik a szappanokat, de ezek a vegyszerek potenciálisan károsak lehetnek a bőrre.
  • Fogd rövidre! A bőrgyógyászok azt javasolják, hogy a zuhanyozást legfeljebb 10 percre korlátozzuk.
  • Hagyd ki a szappant! Nem feltétlenül kell szappant használni minden alkalommal, amikor zuhanyzol. Az egyetlen olyan terület, amelyet szappannal kell lemosni, az az arc, a nemi testrészek és a hónalj.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

idojaras elorejelzes 2024 aprilis sarkvideki hideg

Érkezik az év hidegfrontja, hó is eshet

Sarkvidéki hideg zúdul az afrikai melegre, jövő hétfőről keddre helyenként 25 fokot zuhanhat a hőmérséklet, és komoly viharok alakulhatnak ki, a hegyekben havazás sem kizárt.

nyugdijkorhatar 2024 nyugdij nyugdijas nyugdij utalas 2024

Tényleg csak 70 évesen mehetünk nyugdíjba? Itt a nyugdíjszakártő válasza

A világ egyik nagy vagyonkezelő cége arra figyelmeztette a munkavállalókat, hogy ne számítsanak arra, hogy kényelmesen nyugdíjba tudnak vonulni a hatvanas éveikben, hanem meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt akár 70 évre, mert az emberek sokkal tovább élnek, mint korábban, és kevesebb fiatal kép be a munkaerőpiacra.