Hegedűs Zsolt és az Országos Onkológiai Intézet is azonnali válaszlépésekre kényszerült egy váratlanul fellépő, súlyos infrastrukturális probléma miatt a kánikulában. A hétfő esti bejelentések alapján a hatóságok egy radikális átszervezési tervvel próbálják megakadályozni a legkritikusabb betegellátási feladatok teljes összeomlását a fővárosban.
Hegedűs Zsolt és az Országos Onkológiai Intézet szakemberei folyamatosan egyeztetnek a 3-as pavilonban kialakult vészterhes helyzet mielőbbi megoldásáról. Az intézmény hivatalos hétfő esti közleményéből kiderült, hogy a műtői légtechnikai és klimatizációs rendszerek váratlan meghibásodása, valamint az egyre fokozódó és tartós hőhullám együttesen tették szükségessé a korábban rögzített műtéti rend átmeneti módosítását.
Az orvosigazgatóság a betegbiztonságot szem előtt tartva úgy határozott, hogy a 3-as épület érintett helyiségeiben ideiglenesen teljesen felfüggesztik a tervezett operációkat. A műtők jelentős részében ugyanis a rendkívüli meleg miatt jelenleg egyáltalán nem biztosíthatók azok a speciális hőmérsékleti és páratartalmi feltételek, amelyeket a szigorú szakmai és infekciókontroll előírások megkövetelnek. Az azonnali leállás és a kapacitások drasztikus átszervezése minden bizonnyal komoly logisztikai kihívás elé állítja az amúgy is leterhelt egészségügyi személyzetet.
Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter reagált a kialakult krízisre
A tárcavezető a kórház hivatalos Facebook-bejegyzéséhez fűzött hozzászólásában és saját tájékoztatójában is igyekezett megnyugtatni az aggódó lakosságot. A miniszter a közzétett információkban reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a legfontosabb műszaki akadályok már a keddi nap folyamán elhárulhatnak a karbantartási munkálatoknak köszönhetően. A tájékoztatás szerint a szerelők gőzerővel dolgoznak a kritikus rendszerek újraindításán, hogy a betegellátás visszatérhessen a normális kerékvágásba.
A politikus konkrétumokat is elárult a hibaelhárítás logisztikai hátteréről a posztjában. A legfrissebb információk szerint kedd reggel légi úton, külföldről érkeznek meg azok a speciális alkatrészek – egészen pontosan 4 darab nyomástávadó berendezés –, amelyek elengedhetetlenek a hűtési rendszer javításához. A szigorú menetrend szerint az alkatrészek megérkezése után a szakemberek azonnal megkezdik a beépítést a klimatizációs központban.
Az Országos Onkológiai Intézet új műszakrenddel próbálja menteni a betegeket
A leállás okozta lemaradás behozása érdekében a kórház vezetése rendkívüli lépéseket léptetett életbe a még működőképes részlegeken. A halaszthatatlan daganatos beavatkozások elvégzése érdekében a 3/A épület műtőiben egy speciális, 2 műszakos munkarendet alakítottak ki az orvosok számára. Az operációk így reggel 6 órától egészen este 10 óráig, feszített tempóban zajlanak a rendelkezésre álló termekben, hogy a kapacitásokat a lehető legjobban ki tudják használni.
Kapcsolódó cikk
Brutális tisztogatás az egészségügyben, Hegedűs Zsolt nem áll meg: azonnal lefejezte a csúcskórház vezetését
Hegedűs Zsolt, a Dél-pesti Centrumkórház és Szilágyi Örs áll a legújabb egészségügyi vezetőcsere középpontjában. Az egészségügyi miniszter felkérését elfogadva július 1-jétől a Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház eddigi vezetője veszi át a fővárosi intézmény irányítását, amely országos szinten is meghatározó jelentőséggel bír a hazai betegellátásban.
A vezetőség tisztában van azzal, hogy egy sorsdöntő onkológiai beavatkozás időpontjának váratlan módosítása hatalmas lelki terhet és aggodalmat okozhat az érintettek és a családtagok számára. Az intézmény munkatársai ezért közvetlenül keresik meg a betegeket telefonon, hogy egyeztessenek az esetleges csúszásokról és az új, kijelölt műtéti időpontokról. A kórházi válságstáb a helyzetet naponta több alkalommal is újraértékeli, és az operációs programot szorosan az aktuális műszaki feltételekhez igazítja.
A hűtési és fűtési rendszerrel kapcsolatos problémákat a kórház már korábban is folyamatosan jelezte az üzemeltetésért és a rendszeres karbantartásért felelős állami szervezet, a Központi Ellátási Főigazgatóság munkatársai felé.
A miniszter és a kórház vezetősége egyaránt megköszönte a dolgozók emberfeletti munkáját és a betegek, valamint a hozzátartozók eddigi türelmét. Az intézmény minden rendelkezésére álló eszközzel azon dolgozik, hogy a kialakult átmeneti káosz ellenére a daganatos betegek ellátása továbbra is a lehető legbiztonságosabb és legkisebb fennakadással folytatódhasson. A rendkívüli nyári hőség várhatóan az elkövetkező napokban is komoly próbatétel elé állítja majd az elöregedett hazai kórházi infrastruktúrát.
Kapcsolódó cikk
Hegedűs Zsolt megtörte a csendet: Kiderült, miért rúgta ki Győrfi Pált az OMSZ-től 22 év után
Hivatalos állásfoglalásban reagált az új egészségügyi miniszter az Országos Mentőszolgálat szóvivőjének leváltása körül kialakult politikai vitára, egyértelművé téve, hogy a szervezetnél mélyreható szemléletváltásra van szükség.