A nyelv felszínén kis dudorok vannak, amelyeket papilláknak nevezünk, és itt lerakódhatnak bizonyos élelmiszer-részecskék, baktériumok és elhalt sejtek. Ezeknek a dolgoknak a felhalmozódása fehér elszíneződést okozhat.
A nyelv tisztítása javítja az ízlelőbimbók érzékenységét, felfrissíti a leheletet, valamint megakadályozza a fogszuvasodás, a fogkő és ínybetegségek kialakulását. A Bright Side olyan egyszerű módszereket gyűjtött össze, amelyek segíthetnek a fehér nyelv kezelésében és a száj egészségének megőrzésében.
Miért lehet fehér a nyelved?
A nyelv megmutatja nekünk, hogy valami nincs rendben a testben, még a fájdalom kezdete előtt, és felfedheti a betegség jelenlétét. Régen az ókori gyógyítók azt hitték, hogy a beteg addig nem gyógyult meg teljesen, amíg a nyelve egészségesnek nem látszik, még akkor is, ha az alapbetegség minden tünete már elmúlt. A fehér nyelv ijesztő lehet, mivel ez nem a nyelv normál állapota, de legtöbbször csak ártalmatlan állapot. Vannak olyan esetek, amikor a fehér elszíneződés figyelmeztetés lehet a fertőzés vagy a korai rák előtt.
- A fehér vagy egyéb lepedék kialakulását a nyelven sok minden okozhatja, de ez általában a foghigiéniánkkal függ össze. Néhány egyéb dolog, például szájszárazság, láz, dohányzás, alkoholfogyasztás, szájon keresztüli légzés, antibiotikumok stb. is fehér nyelvet okozhat.
- Ez a legyengült immunrendszer vagy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok hiányának a jele is lehet . Ha egyéb tüneteid vannak, például fájdalom és égő érzés, jobb, ha konzultálsz kezelőorvosoddal, hogy szükséged van-e további kezelésre.
- Egy másik állapot, amely fehér nyelvet okozhat, a szájpenész. Száj candidiasisnak is nevezik, mert a Candida gomba okozza. A Candida a szervezetben természetesen előforduló organizmus, de amikor nagy mennyiségben felhalmozódik a nyelven, fehér foltokat okozhat a szájban.
Mit lehet tenni, hogy megszabadulj a nyelv fehéredésétől?
Használj nyelvkaparót!
A nyelvkaparóval megszabadulhatunk a baktériumoktól, éppúgy, mint ahogy eltávolítjuk a fogainkról, hogy megakadályozzuk a lepedék kialakulását. A nyelv felszínén baktériumok és elhalt sejtek halmozódnak fel, így ezzel a módszerrel alapvetően lekaparjuk őket.
A helyes használat, hogy a nyelvünk leghátsó részére helyezzük és kihúzzuk, egészen a nyelv hegyéig. Öblítsd le a kaparót, és ezt a tisztítási módszert többször is megismételheted.
Igyál több vizet!
A bőséges vízfogyasztásnak számos jótékony hatása van: a bőr, az ízületek és a vesék egészsége, kiöblíti a test salakanyagait, szabályozza a hőmérsékletünket, az egész szervezet számára elérhetővé teszi a tápanyagokat, és segít a nyálképződésben. Nyálunk azért fontos, mert képes felvenni a harcot a szánkban lévő baktériumokkal, így ha kiszáradunk, a szánkban több baktérium halmozódhat fel. A kiszáradás és a szájszárazság fehér nyelvet válthat ki.
Igyál rendszeresen, és mindig vigyél magaddal egy üveg vizet, hogy azonnal feltölthesd a szervezeted vízszintjét, ha szomjas vagy. A kiszáradásnak más tünetei is vannak: sötét vizelet, kimerültség, fáradtság, fejfájás és ritka vizelés.
Javíts a szájhigiénián!
A gondos szájhigiénia segíthet csökkenteni a baktériumok számát. A fogakat és a nyelvet is meg kell tisztítani minden étkezés után – reggel és lefekvés előtt. A baktériumok elkezdenek képződni a szájban, amint megtisztítod azt, így a rendszeres tisztítás segíthet elkerülni a szájüregi problémákat.
Ideális esetben a szájhigiénés rutinunk így néz ki: tisztítsuk meg a fogakat és a nyelvet, használjunk fogselymet, használjunk szájöblítőt és fertőtlenítő szájvizet. Ne feledkezzünk meg a nyelv hátsó részének tisztításáról sem.
Táplálkozz egészségesen!
Gyerekként nem igazán figyelünk étkezési szokásainkra, hiszen a szüleink felelősek a jólétünkért, de felnőttként a mi felelősségünk, hogy tudjuk, mely élelmiszerek járulnak hozzá az egészségünkhöz.
A megfelelő, kiegyensúlyozott étrend, amellett, hogy hozzájárul az általános egészségi állapotodhoz, segíthet a nyelved jó formában tartásában is. A vitaminokra, ásványi anyagokra, kalciumra, sovány fehérjére és rostokra kell figyelni az étrendben.
Kapcsolódó cikk
9 dolog, amit a nyelved próbál elmondani az egészségedről
A testünk jeleket küld, ha betegek vagyunk, ha valami nem működik jól a szervezetünkben.