A koronavírus-járvány során annak ellenére, hogy a vendéglátóhelyek bezártak, jelentősen megnőtt az alkoholfogyasztás. Így történt ez a pestisjárvány idején is. Az emberek otthon, bezárkózva többet ittak, mint a kocsmákban.

Nagy-Britanniában 20%-kal nőtt az alkohol miatti halálozások száma

Angliában és Wales-ben húsz éve nem történt annyi halálozás az alkohol miatt, mint 2020-ban. A Nemzeti Statisztikai Hivatal adatai alapján több mint 7400 haláleset okaként a túlzott alkoholfogyasztást jelölték meg, ami közel 20%-os növekedés a 2019-es statisztikákhoz képest. Bár az okok összetettek, a koronavírus-járvány és a karantén legalább részben felelős a jelentős többlethalálozásért, írja a The Conversation.

A járvány alatti megnövekedő alkoholfogyasztás azonban nem mai jelenség. A 17. században négy évben is járványszerűen megjelent a bubópestis Londonban, és a korabeli feljegyzésekből hasonló italfogyasztási szokásokra lehet következtetni.

London Pestisjarvany Alkohol
Londoni Pestisjárvány, 1665 / Fotó: Wellcome Collection

Ahogyan ma is, az italkimérések – kocsmák, vendéglők, sörözők – nyitvatartását korlátozták. Az 1665-ös pestisjárvány során felismerték, hogy a különböző szórakozóhelyeken történő lerészegedés a járvány terjedésének melegágya, így este 9 után elrendelték a kijárási tilalmat.

Kapcsolódó cikk

A fennmaradó dokumentumokból nehéz megállapítani, hogyan befolyásolta a korai takarodó az emberek ivási szokásait, de egyedi esetek említéséből az derül ki, hogy a közösségi terek helyett inkább otthon ittak az emberek.

Pestisjárvány: Öngondoskodás az önkéntes karanténban

Daniel Defoe, az 1665-os londoni pestisjárvány krónikása Kellő felkészülés a járványra című művében egy önként karanténba vonuló boltosról számol be, és többek közt azt is felsorolja, mennyi alkoholos itallal tervezte kihúzni családjával a járvány elmúltáig. 12 hordó sört, négy fajta, több akónyi bort, több mint 60 liter brandy-t és többféle röviditalt spájzolt be az ínséges időkre. Azt Defoe is elismerte, hogy a tekintélyes mennyiség egyáltalán nem volt indokolatlan, hanem bölcs előrelátásnak nevezte.

Akkoriban ugyanis kifejezetten orvosi szempontból ajánlották a mérsékelt alkoholfogyasztást járványok kitörése esetén.

A korabeli orvosok szerint a sör, a bor és a röviditalok megerősítik a szervezet legfontosabb védekező szerveit, az agyat, a szívet és a májat. Azt tartották, hogy az alkohol reggel éhgyomorra fejti ki áldásos hatását a leghatékonyabban, így számos folyékony reggeli-receptet is kaphattak a londoniak.

Richard Kephale miniszter és orvosi szakíró 1665-ben megjelent értekezésében azt tanácsolta, hogy egy pint madeirát vagy portóit kell inni reggel, hogy ne kapjuk el a fertőzést. Ő egyébként a dohányzás jótékony hatásairól is ódákat zengett. Számos alkoholos „járványvíz” recept keringett, amelyek megelőzték vagy gyógyították a betegséget. A fő összetevőkként azonban mindkét fajta italhoz bort, pálinkát és gyógynövényeket használtak.

Csak mértékletesen!

A mérsékelt alkoholfogyasztásról úgy tartották, hogy egészségesen tartja a pszichét is, a rendszeres italozókat elkerüli a búskomorság, ahogyan akkoriban a depressziót nevezték. William Simpson orvos 1665-ben megjelent tanulmányában a jófajta likőrök egészséges mértékű fogyasztását ajánlotta, amelyek „felvidítják a testet és a lelket”. 

Aki megfogadja a tanácsát, azt „nem gyötri a rettegés, a gyűlölet, a szorongás, a szomorúság és egyéb kellemetlen, zavaró gondolatok” – ellentétben a koronavírus-járvány második hullámában azzal a nővel, aki szétverte egy bolt italkészletét.

A hangsúlyt a mértékletes italozásra fektették. A lerészegedést egyáltalán nem támogatták, de a legfontosabb járványellenes orvosi tanácsnak a mértékletes, de tápláló diéta számított. Ahogyan az manapság is történt, sokan nyúltak az üveg után, hogy erőt és megnyugtatást nyerjenek az italból.

Defoe másik járványregénye, A londoni pestis beszámol egy orvosról, aki annyira vigyázott testi-lelki egyensúlyára, hogy állandóan pityókás állapotban látták. Végül a járvány elmúltával sem tudott lemondani az italról, és egész életében alkoholista maradt.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

katasztrofavedelem-budapesti-vihar-viharok-tuzoltok-2026

„Három autóra zuhant!” – Elképesztő videón a fővárosban pusztító vasárnapi ítéletidő

A Katasztrófavédelem, a budapesti vihar és a tűzoltók azonnali beavatkozása áll a hétvégi eseményekről szóló hivatalos jelentések középpontjában. A vasárnap délután Budapestet elérő viharos időjárás jelentős károkat okozott a főváros több pontján, ezért az egységeknek igen rövid idő alatt rendkívül sok helyszínre kellett kivonulniuk a riasztások nyomán. A hirtelen lecsapó zivatar miatt a segélyhívó központok folyamatosan fogadták a lakossági bejelentéseket.

idojárás-előrejelzés-ma-2026-felhőszakadás-eső

„Vége a nyugalomnak!” – Országos riadót rendeltek el az érkező égi háború miatt – Időjárás-előrejelzés ma

A vihar, a HungaroMet előrejelzése és a felhőszakadás tartja lázban az országot a hét utolsó napján. Vasárnap délutántól ugyanis több hullámban érkező, helyenként heves zivatarok csapnak le a hazai tájakra, miközben a hőség napközben még a 31 és 37 fok közötti tartományban tetőzik. A megérkező csapadék minden megyében elsőfokú riasztást vont maga után.

e-roller-ittas-vezetes-1-8-millio-buntetes-jogsi-bevonas-2026

„1,8 milliós büntetés egyetlen esésért a rendőr előtt!” – Brutális árat fizetett az ittas e-rolleres

Sok gyanútlan e-rollerest éri hatalmas meglepetésként, amikor kiderül, hogy egy ittas rajtakapás esetén a rendőrség egyáltalán nem egy ártalmatlan biciklistaként, hanem egy felelőtlen autóvezetőként kezeli őket az eljárás során. Egy friss és megdöbbentő eset tökéletesen rávilágít arra a súlyos joghézagra, hogy miközben a KRESZ papíron még mindig nem ismeri az egyre népszerűbb elektromos rollereket, a hatóságok a fokozódó társadalmi felháborodás nyomására már kíméletlen szigorral, milliós bírságokkal sújtanak le a balesetet okozókra.

m1-autopalya-baleset-toltestava-kamion-kisbusz-tragedia-2026

Nyolc emberi életet követelt a hajnali pokol az M1-es autópályán: elalvó sofőrök rohanhattak a halálba

Felfoghatatlan tragédia rázta meg az országot péntek hajnalban, miután két egymást követő tömegszerencsétlenségben nyolc ember vesztette életét az M1-es autópályán. A hatóságok elsődleges vizsgálatai szerint a végzetes ütközéseket a volán mögötti elalvás okozhatta, ám a háttérben meghúzódó koncessziós tényezők egy sokkal komolyabb állami vizsgálat elindítását vetítik előre.

christian-eriksen-osszeeses-ujraelesztes-kardiologia-sportpszichologia-2026

Dráma élő adásban: Itt a videó, amikor Christian Eriksen összeesett – kiderült az oka, kísért a 2021-es tragédia, azonnal kórházba szállították a dán klasszist

Pontosan 5 évvel a futballtörténelem egyik legdrámaibb pillanata után a sportvilág már nem csupán egy csodával határos túlélésként tekint a 2021-es Európa-bajnokságon történtekre. A pályán összeeső dán klasszis sokkoló esete egy teljesen új korszakot nyitott a prevenciós sportkardiológiában, a hordható okostechnológiák alkalmazásában és a sportpszichológiában egyaránt.

kammerer-zoltan-god-akkumulatorgyar-zajszennyezes-samsung-2026

Kiszivárgott a botrányos hangfelvétel, már a fideszes gödi polgármester szerint is van baj az akkugyárral: „Még a halottak is felébrednek”

Fordulat állt be a gödi akkumulátorgyár körül kialakult pattanásig feszült helyzetben, miután a kormánypárti támogatással megválasztott polgármester is hivatalosan elismerte a gigaberuházás okozta elviselhetetlen környezeti terhelést. A településvezető a legfelsőbb szintekhez fordult beavatkozásért, miközben a helyiek szerint az éjszakai zajszennyezés már a fizikai elviselhetőség határait súrolja a lakott területeken.

eltex-kft-salgotarjan-akkumulator-hulladek-salgo-patak-szennyezes

„Azt állították, üres a telep, de…” – Kiszivárgott képek buktatták le az Éltex Kft. salgótarjáni akkumulátortárolóját

Súlyos környezetvédelmi és hatósági ügy borzolja a kedélyeket Salgótarjánban, miután a nyilvánosságra került fényképek tanúsága szerint akkumulátor-hulladékot tárolnak az Éltex Kft. helyi telephelyén. Bkar a vállalat vezetése korábban határozottan tagadta, hogy hulladékkezelési tevékenységet végeznének a területen, a csomagolásokon jól látható feliratok ellentmondanak a hivatalos közleményeiknek.

idojaras-elorejelzes-ma-hidegfront-nagy-eso-zivatar-magyarország-junius

„Ekkor jön csak igazán a java…” – Meteorológusok figyelmeztetnek: brutális fordulatot vesz az időjárás! Mutatjuk, mikor mossa el az eső az országot

Megérkezett az ország fölé a jelentős csapadékot hozó hidegfront, amely hétfőn már országszerte záporokat és zivatarokat okozott. Bár a hét elején elsősorban elszórt viharokra kell számítani, a meteorológusok arra figyelmeztetnek, hogy a java még hátravan, és szerdán országosan is kiadós esőzések várhatók.