Lehet, hogy hallottál már arról, hogy vajjal lehet kezelni az égési sérüléseket, vagy ki lehet szívni a mérget egy csípésből. Bármennyire is vonzóak ezek a népszerű hiedelmek, nem támasztja alá őket a tudomány, és ami még rosszabb, akár károsak is lehetnek.
A Bright Side összeállított egy listát a leggyakoribb mítoszokról és a vészhelyzet esetén követendő legjobb módszerekről.
1. Hogyan lehet biztonságosan megmenekülni támadó kutyák elől
Az okok, amelyek miatt egy kutya támadhat, nem mindig egyértelmű. De tudnod kell, hogy soha nem jó ötlet a kutyát kiabálással vagy rugdosással fenyegetni, mert ettől csak még dühösebb lesz. Ne próbálj meg elfutni, mert nagy eséllyel üldözni fog.
Ha kabátot viselsz, óvatosan vedd le, és helyezd az állatra. Ezzel elterelheted a figyelmét, és meg tudsz szökni előle. Ha egynél több kutya van, próbálj egy falhoz állni, amely védi létfontosságú testrészeket: az arcot, a mellkast és a torkot. Így nem fognak tudni körülvenni, amitől még sebezhetőbbé válnál.
2. Hogyan lehet segíteni a sebgyógyulásban
Rosszul gondolhatod, hogy a kenőcsök milyen csodákra képesek, ha sebek gyógyításáról beszélünk. Valójában nagyobb valószínűséggel alakul ki bőrkiütés a használatuktól. Hacsak nem túl mély a seb – ebben az esetben el kell menni a sürgősségi osztályra –, otthon is kezelheted, de ügyelj arra, hogy ne várj sokáig, mielőtt orvoshoz fordulnál.
Mit tegyünk: Néha a legegyszerűbb megoldás a megfelelő. Tisztítsd meg a sebet hideg vízzel és illatmentes glicerines szappannal. Ha megszáradt, tegyél rá kötést.
3. Mit tegyél áramszünet alatt
Az ilyen események általában váratlanul érnek bennünket, és ha nem vagyunk megfelelően felkészültek vagy tájékozottak, akkor a helyzetet teljes katasztrófává változtathatjuk. Ne légy hős, és próbáld meg magad megoldani a problémát. Bármely elektromos vezeték megérintése áramütést okozhat. Emellett a gyertyagyújtás olyan múlt századi. Előfordulhat, hogy véletlenül tüzet okozol vele, ráadásul nem adnak elég erős fényt.
Mi a teendő: Mindig készülj fel az ilyen vészhelyzetekre egy készenléti terv elkészítésével. Tölts fel magadnak hasznos kellékeket, például zseblámpákat és palackozott vizet, és győződj meg arról, hogy családod tudja, hol tárolod őket. Befektethetsz egy generátorba is, így a legfontosabb készülékek tovább működnek, amíg vissza nem kapcsolják az áramot.
4. Hogyan rázd le magadról azt, aki követ téged
Ha észreveszed, hogy valaki követ, nagy valószínűséggel megpróbálod felvenni a tempót, és egyenesen hazafelé indulsz. Ezzel azonban még veszélyesebb helyzetbe hozhatod magad, a támadó ugyanis megpróbálhat bemenni utánad az otthonodba. Ha ezt nem is teszi meg, biztosan tudni fogja a címedet, és visszajöhet.
Mi a teendő: Először győződj meg arról, hogy a személy valóban követ téged. Próbálj meg átkelni az utcán, vagy vegyél be egy másik kanyart, hogy megnézd, mögötted vannak-e. Ha igen, próbálj nyugodt maradni, és irány egy zsúfolt terület, például egy kávézó. Megpróbálhatod azt is, hogy „tüzet” kiabálsz, hogy felhívd magadra a körülötted lévő emberek figyelmét. Ez valószínűleg elriasztja az elkövetőt.
5. Hogyan lehet túlélni a hőhullámot
Kortól és egészségi állapottól függetlenül bárki elszenvedhet hőgutát. A szomjúság nem a hidratáltság mutatója, mivel mire szomjas leszel, szervezeted már elvesztette a folyadékot. A vizet nem szabad sportitalokkal helyettesíteni, mivel a legtöbb koffeint tartalmaz, ami még szomjasabbá tesz.
Mit tegyél: Még ha nem is vagy éhes, próbálj meg kis mennyiségű, tápanyagban gazdag ételeket enni a nap folyamán. A fűszeres ételek megizzasztanak, és ezáltal csökkentik a maghőmérsékletet. Győződj meg arról is, hogy sok vizet igyál, és legyél tudatában a kiszáradás tüneteinek, mint például a szapora szívverés, hányinger, eszméletvesztés, szédülés vagy fáradtság.
Kapcsolódó cikk
Ezekkel a tippekkel túlélhetsz a legnehezebb szituációkban is
Bárki szorult helyzetben találhatja magát.